VBeskydech.cz

Útulny Maměnka a Libušín na Pustevnách (NKP) - Prostřední Bečva

 
Útulna Libušín
Útulny Libušín a Maměnka na Pustevnách
Pustevny
Pustevny

Horské útulny Maměnka a Libušín jsou dominantami horského sedla Pustevny, vyhlášená turistická destinace Moravskoslezských Beskyd. Oblast Pusteven, která se nachází pod bájným vrcholem Radhošť, můžete navštívit pěšky, sedačkovou lanovkou, na kole nebo autem. Stavby Maměnka a Libušín navrhl slavný architekt slovenského původu Dušan Jurkovič. Obě stavby jsou vystavěny ve stylu tzv. lidové secese s prvky valašské architektury. První byla postavena Maměnka a to v roce 1898. Stavba Libušín následovala o rok později. Obě budovy jsou v současné době ve správě Valašského muzea v přírodě. Stavby jsou chráněny od roku 1996 jako národní kulturní památky.

Maměnka dnes slouží jako hotel. Libušín funguje jako restaurace. Nejkrásnější jídelna Libušín byla pojmenován jako pocta české kněžně Libuši. Interiér je vyzdoben freskami a grafity s motivy moravských a slovenských pověstí. Návrhem kreseb byl Mikoláš Aleš. Malbu vytvořil akademický malíř Karel Štapler. Unikátem interiéru jsou tři secesní lustry, příborník, skleník a hodiny. Kolem stolů je stovka vyřezávaných židlí.

Obě budovy málem nepřežily do dnešních dní. Během druhé světové války zde byli ubytování členové Hitlerjugend a maďarských asistenčních oddílů. Během té doby obě budovy zchátraly natolik, že se uvažovalo o jejich zbourání. Za jejich zachování se přimluvil v roce 1947 i sám architekt Jurkovič. První návrh na rekonstrukci přišel až v 80. letech 20. stol. Samotná realizace začala ale až v roce 1995. V roce 1999 byla slavnostně znovuotevřena budova Libušín a v roce 2003 hotel Maměnka.

3. 3. 2014 20 minut po půlnoci začala hořet chata Libušín, požár byl uhašen, zbortila se střecha. Škody jsou veliké. http://vbeskydech.cz/akce/novinky/prostredni-becva/chata ...


Přístupnost: Celoroční
Zdroj: www.libusin-mamenka.cz, www.vmp.cz

 

Novinky v místě Útulny Maměnka a Libušín na Pustevnách (NKP)

Nadmořská výška: 1018 m n. m.
GPS: 49°29'22,825"N,18°15'55,199"E
Oblast: Valašsko - Javorníky - Vsetínské vrchy
Obec: Prostřední Bečva
Adresa: Horní Bečva, Pustevny
756 57
E-mail: Poslat dotaz
Telefon: +420 556 836 207
Mobil: +420 736 682 289
Web: http://www.vmp.cz
http://www.libusin-mamenka.cz
Dostupnost
Vzdálenost vzdušnou čarou:
9,5 km východně od města Rožnov pod Radhoštěm, 7,5 km JV od města Frenštát pod Radhoštěm

Užitečné informace

Oblíbené odkazy

Líbí se Vám VBeskydech.cz ?


Copyright © 2013 - 2024 VBeskydech.cz. Všechna práva vyhrazena. Používá: NanoLynx 1.3.3.2 Modes: ubyt2020
Publikovat, kopírovat a rozšiřovat jakoukoliv část stránek je povoleno výhradně s písemným souhlasem autora stránky.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace