VBeskydech.cz

Rožnov pod Radhoštěm

 
Rožnov pod Radhoštěm
Městský úřad na Masarykovém náměstí
Rožnov pod Radhoštěm
Kostel Všech Svatých

Webové kamery:

Rožnov pod Radhoštěm - ulice 1. máje
Další informace
Rožnov pod Radhoštěm - ulice 1. máje

Rožnov pod Radhoštěm - náměstí
Další informace
Rožnov pod Radhoštěm - náměstí

Rožnov pod Radhoštěm - Pohled na městskou čtvrt Letná
Další informace
Rožnov pod Radhoštěm - Pohled na městskou čtvrt Letná

Město Rožnov pod Radhoštěm leží v malebné přírodě podhůří Moravskoslezských Beskyd. Město leží v údolí Rožnovské Bečvy na úpatí slavného beskydského vrcholu Radhošť. V Rožnově žije na ploše 3 878 ha 17 300 obyvatel.
Historie města se datuje do poloviny 13. stol. Olomoucký biskup Bruno ze Schaumburku na místě dnešního Rožnova vybudoval osadu. První písemná zmínka pochází z roku 1267. Tehdy jí ve své poslední vůli biskup Bruno uvedl jako osadu Rosenowe. Ve druhé polovině 14. stol. vystavěli páni z Kravař na kopci Hradisko hrad. Původní město osady bylo Rožnovec, první zmínka o Rožnově je až z roku 1557, v té době byl Rožnov už městečkem. Městu vládlo několik panských rodů, např. Páni z Kravař, Cimburkové a v letech 1549-1815 rod Žerotínů. Právě s rodem Žerotínů je spojen velký rozvoj města. Významné bylo především sklářství a tkalcovství. Roku 1687 se uvádí v Rožnově papírna, od roku 1712 byl v provozu pivovar. Až do začátku 19. stol. byly ve městě dřevěné stavby, výjimkou byly čtyři zděné domy na náměstí. Rožnov měl dlouho zemědělský a pastevecký charakter. Na hřebenech Beskyd se ještě v 50. letech 20. stol. páslo na 15 000 ovcí.
V 19. stol. se začal v Rožnově prosazovat textilní průmysl. Největším podnikem byla Brillova mechanická továrna na pletené a stávkové zboží.
Zvláštní kapitolou rožnovské historie je lázeňství. Roku 1796 si zdejších vhodných klimatických podmínek všiml brněnský lékař dr. Kročák. Ten sem poslal čtyři pacienty s prsními chorobami a výsledek byl velmi dobrý. Narůstající počet pacientu dal podnět ke vzniku klimatických lázní. Roku 1820 je založil tehdejší ředitel panství Josef Drobník. Léčebná kůra spočívala z podávání žinčice a vycházkami do okolní přírody. Později přibyly koupele a elektroléčba. Největšího rozkvětu dosáhly lázně počátkem 20. stol., kdy je navštívilo na 3 000 pacientů z celého světa. V lázních se léčily nemoci dýchacího ústrojí, plic a srdce. Konec lázeňství v Rožnově znamenala druhá světová válka. Lázně se již neobnovily a zanikly roku 1960. Zdravé klima a krásná příroda ovšem zůstaly.
Mezi hlavní památky Rožnova pod Radhoštěm rozhodně patří slavné Valašské muzeum v přírodě. Kromě této sbírky lidových staveb nalezneme ve městě kostel Všech svatých z let 1745-49. Roubená budova sboru Českobratrské církve evangelické pochází z let 1950-53. Ve městě nalezneme pomník Františka Palackého, T. G. Masaryka nebo památník osvobození. Mezi zajímavé sochy patří socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1722 a sv. Floriána z roku 1764.
Tradiční akce
Srpen: Mezinárodný festival slovenského folklóru v Českej Republike - Jánošíkuv dukát (od roku 1998), Tradiční dny guláše a piva, Dny řemesel a setkání kovářů (od roku 1990), Starodávný jarmark, slavnost Dožínky, Mše svatá na sv. Annu ve skanzenu

Říjen: Všesvatský jarmark


 
Nadmořská výška: 376 m n. m.
GPS: 49°27'27,345"N,18°8'33,652"E
Oblast: Valašsko - Javorníky - Vsetínské vrchy
Obec: Rožnov pod Radhoštěm
Adresa: Rožnov pod Radhoštěm, Masarykovo náměstí 128
756 61
E-mail: Poslat dotaz
Telefon: +420 571 661 111
Web: http://www.roznov.cz
Dostupnost
Vzdálenost vzdušnou čarou:
12 km východně od města Valašské Meziříčí


Oblíbené odkazy

Líbí se Vám VBeskydech.cz ?


Copyright © 2013 - 2024 VBeskydech.cz. Všechna práva vyhrazena. Používá: NanoLynx 1.3.3.2 Modes: ubyt2020
Publikovat, kopírovat a rozšiřovat jakoukoliv část stránek je povoleno výhradně s písemným souhlasem autora stránky.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace