VBeskydech.cz

Jeskyně Šipka - Štramberk

 
Jeskyně Šipka
Jeskyně Šipka
Jeskyně Šipka
Jeskyně Šipka

Národní přírodní památka jeskyně Šipka je význačné archeologické místo evropského rozsahu. Tato přírodní památka se rozprostírá na rozloze 29 ha a byla vyhlášena 9.1.1960. Jedná se o nejstarší archeologické naleziště s pozůstatky člověka u nás. Roste zde také reliktní květena a je zde také podzemní krasový útvar jurského vápencového bradla tvořeného šedými štramberskými vápenci.

Jeskyně Šipka má dva vchody, které ústí do hlavního jeskynního prostoru o rozměrech 15 x 12 m. Hlavní chodba jeskyně je 45 m dlouhá a odbočují z ní dvě kratší – Jezevčí díra a Krápníková chodba.

Podzemní prostory prozkoumal v letech 1878 – 83 moravský archeolog Karel Jaromír Maška a v roce 1880 se mu povedl nález světového významu. U odbočení do Jezevčí díry našel ve vrstvě popela část čelisti neandrtálského dítěte z doby před 40 000 lety.. Mezi další významné nálezy patřily kamenné nástroje ze středního a pozdního paleolitu a četné kosti zvířat. Ty se pravidelně střídaly s lidmi v obývání jeskyně. Vstup je volný a je součástí zastavení naučné stezky Lašská - Štramberk.

Chráněné území zahrnuje i dnešní vrchol kopce Kotouče zvaný Homole a vedlejší vrchol Jurův kámen. Velmi cenná je zdejší skalní, travinobylinná a lesní vegetace s teplomilnými a vapnomilnými prvky.


Přístupnost: Celoroční
volný přístup
Ceny
volný přístup
Možnosti / zaměření
  • S dětmi: Ano
  • Bezbariérové: Ne
  • Se psem: Ano
  • Pro cyklisty: Ne
  • Pro školy: Ano
  • Kouření povolené: Ne
  • Sociální zařízení v areálu: Ne
  • Občerstvení v areálu: Ano
 
Nadmořská výška: 445 m n. m.
GPS: 49°35'14,978"N,18°7'9,112"E
Oblast: Podbeskydí
Obec: Štramberk
E-mail: Poslat dotaz
Dostupnost
Vzdálenost vzdušnou čarou:
400 m od centra Štramberku

Pěšky:
400 m od rozcestníku Štramberk - Národní sad


Oblíbené odkazy

Líbí se Vám VBeskydech.cz ?


Copyright © 2013 - 2024 VBeskydech.cz. Všechna práva vyhrazena. Používá: NanoLynx 1.3.3.2 Modes: ubyt2020
Publikovat, kopírovat a rozšiřovat jakoukoliv část stránek je povoleno výhradně s písemným souhlasem autora stránky.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace