VBeskydech.cz

Štramberk

 
Štramberk - znak
Štramberk - náměstí, ul. Záuličí, v pozadí Beskydy
Štramberk
Štramberk - Záuličí

Webové kamery:

Štramberk
Další informace
Štramberk

Štramberk
Další informace
Štramberk

Štramberk
Další informace
Štramberk

Historické město Štramberk leží v centru Štramberské vrchoviny na svazích Zámeckého kopce, Kotouče, Bílé hory, Libotínských vrchů a Červeného kamene v předhůří Beskyd. Žije tady okolo 3 400 obyvatel. Štramberk je pro svou malebnost nazýván také "Moravský Betlém". Historické jádro Štramberka, včetně bývalé předměstské zástavby vně hradeb, je od r. 1969 městskou památkovou rezervací.

Město Štramberk bylo založeno 4. prosince roku 1359 Janem Jindřichem Lucemburským (1322-1375), synem českého krále Jana Lucemburského. Ten povýšil místní podhradí gotického hradu Strallenberg (Štramberk) do městského stavu, ale první písemná zmínka o životu podhradní vesnice pochází již z první poloviny 13. století (1211, ale možná již dříve). Zakládací listina je stále dochována. V listině se praví, že město bylo založeno pod hradem k zajištění míru na severovýchodě Moravy proti domácím i cizím nepřátelům. Město obdrželo právo mílové, které zajištovalo, že v okolí nesmí nikdo provozovat řemesla, která se provozovala ve městě. Dále právorárečné pro vaření piva a právo pro prodej masa a pečení chleba. Každé úterý byl povolen týdenní trh. V čele města stál rychtář a město bylo zbaveno všech platů a dávek markraběti.

Tato oblast byla ovšem osídlena již mnohem dříve a to v prehistorické době. V roce 1880 nalezl profesor K. J. Maška z Nového Jičína na Kotouči tzv. šipeckou čelist - část dolní čelisti neandrtálského dítěte - což byl archeologický objev mimořádného významu.

Historické události města jsou úzce spojeny s místním hradem a proto často trpělo vojenskými vpády. Od 15. století byla většina obyvatel nekatolická a hlásila se k českobratrské víře, ovšem v pobělohorské době roku 1624 se dostal Štramberk do vlastnictví jezuitů. Ti zde pro podporu katolické víry nechali zřídit dva kostely, Křížovou cestu na Kotouč, Boží hrob v jeskyni Čertova díra a byla obnovena tradice štramberských poutí.

Během třicetileté války bylo město několikrát zasaženo výboji vojsk. Roku 1624 město vyplenili císařští vojáci, 1626-27 Dánové a v letech 1642-43 Švédové.

V letech 1720-25 emigrovala značná část obyvatel evangelického vyznání do Saska, kde v Horní Lužici založili osadu českých bratří.

Obyvatelé města se dlouhou dobu živili především obchodem a řemesly, doplňkově zemědělstvím. První řemeslnické cechy vznikaly již počátkem 17. století. V 60. letech 19. století začaly vznikat ve městě první české spolky. Větší hospodářský rozvoj města začal až koncem 19. století založením vápencových lomů na hoře Kotouč. V důsledku toho byla vystavěna roku 1881 železniční trať ze Štramberka do Studénky a později v roce 1896 trať do Veřovic.

Rozvoj města zastavil Mnichov 1938, kdy město připadlo do sudetského území, i když bylo veskrze českým městem. 10. října 1938 bylo obsazeno nacistickým vojskem. Již od počátku okupace se ve Štramberku formoval ilegální odboj a tzv. Štramberští partyzáni tvořili významné hnutí odporu na severní Moravě. Štramberk byl osvobozen 6. května 1945.

Po válce se ve Štramberku rozvinula další těžba vápence na Kotouči. Kromě toho se zde vyráběl velmi kvalitní cement a vápno. V současné době patří Štramberk mezi atraktivní turistické destinace, která láká návštěvníky nejen svou historickou zástavbou, čili pozůstatky hradu se slavnou věží Trúba a historickými lidovými stavbami v podhradí, ale za zmínku stojí určitě z církevních staveb kostel sv. Jana Nepomuckého, kostel sv. Kateřiny, zvonice kostela sv. Bartoloměje ve Staré věži nebo Valašský betlém v Národním sadu. Mezi botanické a zoologické zajímavosti patří Arboretum Štramberk nebo Mini Zoo – Aqua Terra. Neopomenutelná památka je Národní přírodní památka prehistorická jeskyně Šipka. Rozhled můžete hledat vedle Štramberské trúby také z rozhledny na Bílé hoře. Pro milovníky muzeí a galerii je zde připraveno Muzeum hraček, Muzeum loutek, Muzeum Novojičínska nebo slavné Muzeum Zdeňka Buriana. Ve městě je i městská galerie a několik divadelních souborů. Jsou to Loutkové divadlo Perníkovka, Divadelní spolek Divadlo Pod věží, Dětský divadelní soubor a Divadelní soubor Kotouč Štramberk. K nejslavnějším pochutinám patří místní vyhlášené pečivo "Štramberské uši".
Turistická známka
č. 230 - Štramberk


 
Nadmořská výška: 417 m n. m.
GPS: 49°35'27,818"N,18°7'2,809"E
Oblast: Podbeskydí
Obec: Štramberk
Adresa: Štramberk, Náměstí 9
742 66
E-mail: Poslat dotaz
Telefon: +420 558 840 600
Mobil: +420 736 670 499
Web: http://www.stramberk.cz
Dostupnost
Vzdálenost vzdušnou čarou:
2 km jihozápadně od města Kopřivnice

Auto:
silnice II/482 od obce Rybí, před obcí Závišíce zabočit vpravo na místní komunikaci, silnice II/480 z Kopřivnice

Autobus:
linka Štramberk - Kopřivnice, linka Nový Jičín - Kopřivnice

Vlak:
vlaková stanice Štramberk (1,5 km)


Oblíbené odkazy

Líbí se Vám VBeskydech.cz ?


Copyright © 2013 - 2024 VBeskydech.cz. Všechna práva vyhrazena. Používá: NanoLynx 1.3.3.2 Modes: ubyt2020
Publikovat, kopírovat a rozšiřovat jakoukoliv část stránek je povoleno výhradně s písemným souhlasem autora stránky.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace