VBeskydech.cz

Hrad Štramberk - Štramberk

 
Hrad Štramberk
Hrad Štramberk
Hrad Štramberk
Jaroňkova ulice

Zřícenina hradu Štramberk z které se dochovala v dobrém stavu jen válcová věž zvaná "Štramberská trúba" nemá zcela jasný původ. Hrad leží v malebném oblasti a z vrcholu trúby, která slouží jako vyhlídková věž je krásný výhled do okolní krajiny, na město Štramberk, po okolních obcích, Červený kámen, Bílou horu a vrch Kotouč, kde se nachází jeskyně Šipka.

Původní název hradu je Strallenberg. Je spojován se zeměpanskou správou území či obranou zemských hranic. Nejnovější práce považují za stavitele hradu šlechtický rod Benešoviců, respektive olomoucká přemyslovská knížata po roce 1200. Ve 13. století měl být hrad majetkem řádu templářů. Po zrušení řádu byl hrad v majetku českého krále Jana Lucemburského a v letech 1333-1346 v majetku moravského markraběte Karla, pozdějšího Karla IV. Od roku 1350 byl majetkem Jana Jindřicha, od roku 1375 pak jeho syna markraběte Jošta Lucemburského. Nejvýznamnějšími majiteli hradu byla moravskoslezská větev rodu Benešovců – páni z Kravař. Po roce 1533 začal hrad postupně chátrat. Nejstarší vyobrazení hradu z roku 1722 svědčí o dvoupalácovém hradě s hospodářskými budovami a dvěma hranolovými baštami. Roku 1783 se přední část hradu zřítila a byla rozebrána lidmi jako stavební materiál.

Dnes hlavní lákadlo návštěvníků Štramberská trúba je 40 metrů vysoká a 10 metrů široká válcová věž. V letech 1901-1903 byla zastřešena a upravena na rozhlednu dle návrhu významného pražského architekta Kamila Hilberta. Vnější hradby byly místy dozděny a postaveny dvě hradní brány. V opevnění hradu je vsazena bronzová pamětní deska MUDr. Adolfa Hrstky (1864-1931, štramberský starosta a lékař, neúnavný propagátor města) od akademického sochaře Františka Juráně. Gotická věž hradu s areálem a opevněními je Národní kulturní památka. Majitelem je od roku 1994 město Štramberk.

K hradu Štramberk přiléhá několik budov. Jsou to Jaroňkova útulna. Jedná se o dřevěnou budovu přiléhající k hradní věži na místě horního paláce. Je z roku 1925. Stavbu s lidovými prvky navrhl malíř Bohumír Jaroněk. Na místě dolního paláce se nachází turistická chata, roubený srub z roku 1925, která nese název Chata MUDr. Adolfa Hrstky (dříve Rašínova). Během stavby byl v základech objeven vchod do nitra Zámeckého kopce a jeskyně Slámová sluj. Městské opevnění je původní a ukazuje půdorys bývalého hradu. Zeď na severu navazuje na opevnění hradu s tvarem nepravidelného pětiuhelníku, který vymezuje původní oblast města.

Provozovatelem areálu hradu je od 1. dubna 2015 město Štramberk, které vám rádo poskytne aktuální informace o provozu prostřednictvím svého Informačního centra na emailu mic@stramberk.cz a telefonu +420 558 840 617.
Turistická známka
č. 230 - Štramberk


Přístupnost: Sezonní provoz (Březen - Listopad)
Oznámení o uzavření Štramberské Trúby

Oznamujeme, že věž Štramberská Trúba je až do odvolání pro veřejnost uzavřena (areál hradu včetně podhradí je volně přístupný).

Probíhá archeologický průzkum a následně oprava Jaroňkovy útulny. Otevření Trúby pro veřejnost oznámíme na našich webových stránkách. Sledujte aktuální informace.
Děkujeme za pochopení
 
Nadmořská výška: 450 m n. m.
GPS: 49°35'32,034"N,18°6'57,995"E
Oblast: Podbeskydí
Obec: Štramberk
Adresa: Štramberk, Jaroňkova 77
742 66
E-mail: Poslat dotaz
Telefon: +420 558 840 617 MIC Štramberk
Web: http://www.stramberskatruba.cz
Dostupnost
Vzdálenost vzdušnou čarou:
2 km západně od Kopřivnice

Auto:
Ve městě je parkovací systém. Můžete využít velké parkoviště ve městě a omezeně se dá parkovat také na náměstí pod hradem (150 m).

Autobus:
zastávka Štramberk, Městský úřad

Vlak:
vlaková stanice Štramberk (1,7 km)

Pěšky:
Rozcestník Kopřivnice - náměstí 3,2 km po modré TZ, rozcestník Štramberk - žel. stanice 1,7 po červené a pak modré TZ


Oblíbené odkazy

Líbí se Vám VBeskydech.cz ?


Copyright © 2013 - 2024 VBeskydech.cz. Všechna práva vyhrazena. Používá: NanoLynx 1.3.3.2 Modes: ubyt2020
Publikovat, kopírovat a rozšiřovat jakoukoliv část stránek je povoleno výhradně s písemným souhlasem autora stránky.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace