18. června 2014 9:48, aktualizováno 10:42
Za požár chaty Libušín na Pustevnách může vadný komín a kachlová kamna, která návštěvníci vídali uvnitř poustevny. Hasiči tak po víc než čtvrt roce ukončili vyšetřování. Kdo ponese odpovědnost, teď bude řešit policie.
Z nadhledu je zjevné, jak moc požár Libušín poničil.
foto: Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm
Ta zatím výsledky nepotvrdila, protože je nemá k dispozici. „V tuto chvíli případ vyřešený není, bude to pravděpodobně otázka několika týdnů,“ reagoval mluvčí krajské policie Petr Jaroš.
Vyšetřovatelé hasičů od začátku pracovali s třemi verzemi, úmyslné zapálení, používání kamen na tuhá paliva a konstrukční chyba v komínu. Ta poslední se nakonec ukázala jako správná.
„Některé poznatky přímo na místě tomu nasvědčovaly,“ připustil mluvčí krajských hasičů Libor Netopil. „Výsledek znaleckého posudku jsme dostali v úterý,“ dodal.
Ten prokázal, že v komínu vznikla vzduchová kapsa v blízkosti dřevěných trámů. Ty proto nebyly pořádně izolované a pak při topení v kamnech se zahřívaly.
„Byla to časovaná bomba. Skutečně jen otázka času, kdy to začne hořet,“ uvedl Netopil.
Komín měl platnou revizní zprávu, ta ale konstrukční nedostatky neodhalila. Hasiči navíc zjistili, že na úpravy nebylo povolení. Kamna i komín v objektu sice historicky byly, ale vytápěl se elektřinou. Teprve v roce 2008 se znovu začalo zatápět v kamnech.
Nájemce chaty příčina požáru překvapila
Nájemce chaty Víta Pavla informace překvapila. "Sice se už něco proslýchalo, že by to mohl být komín, ale opravdu nevím, co si o tom myslet," konstatoval muž, který Libušín provozoval od roku 1999.
V neděli 2. března totiž bylo podle Pavla na Pustevnách slunečno a poměrně teplo. "V kamnech jsme topili dopoledne, odpoledne už myslím ne. A hořet začalo až prý někdy okolo půlnoci. Je to zvláštní," vzpomínal Pavel, který před nedávnem pro iDNES.cz řekl, že při vzniku požáru bylo moc náhod.
"Ano, to si stále myslím, i když nikoho nemohu chytit za ruku. Jsem zvědav na více informací, v čem přesně byla závada."
Netopil, který dříve působil jako vyšetřovatel hasičů, však potvrdil, že k zahoření nemusí dojít bezprostředně při topení v kamnech. „Obecně platí, že pokud je dřevěná konstrukce dlouhodobě namáhaná a dostane se do stavu, že žhne, může se rozhořet prakticky kdykoliv. Záleží na přístupu kyslíku,“ vysvětlil.
Provozovatel potvrdil, že se topný systém před časem opravoval. "Ale nevím k tomu nic bližšího, to mělo na starosti Valašské muzeum coby majitel objektu," řekl Pavel, který doufá, že pokud se potvrdí verze špatného komína, tak to nebude mít vliv na vyplacení pojistky a následnou obnovu beskydského architektonického skvostu.
Skanzen v roce 2008 během opravy střechy najal také odbornou firmu, která měla za úkol vyvložkovat a zprovoznit komín. „Máme od nich revizní zprávu. Další periodické kontroly a údržba už byly v povinnostech provozovatele,“ sdělil ředitel skanzenu Jindřich Ondruš.
Ve středu dopoledne ještě oficiální informace k pokroku ve vyšetřování neměl.
„Na jednu stranu mě těší, že to nikdo nezapálil úmyslně. Na druhou ale, pokud se prokáže takový šlendrián, je to těžko uvěřitelné,“ dodal.
V současné době finišují přípravy na zastřešení ruiny historické chaty. Bude kovové, aby odolalo povětrnostním podmínkám. Se samotnou obnovou se může začít zhruba na podzim, otevřít by se mohla v roce 2017 (více čtěte zde).
Libušín, dřevěná chata navržená architektem Dušanem Jurkovičem, začal hořet v noci na 3. března (více čtěte zde). Požár ho prakticky zničil, obnova se odhaduje na 80 milionů korun.
Autoři: ppr, jog
Zdroj informací: http://zlin.idnes.cz/libusin-shorel-kvuli-vadn ...