VBeskydech.cz

Upozornění: Prosíme všechny zájemce o akce a aktivity, aby vzali na vědomí aktuální situaci a opatření přijatá vládou ČR k nákaze Covid-19.
Nadmořská výška: 1018 m n. m.
GPS: 49°29'22,825"N,18°15'55,199"E
Oblast: Valašsko - Javorníky - Vsetínské vrchy
Obec: Prostřední Bečva
Adresa: Horní Bečva, Pustevny
756 57
E-mail: Poslat dotaz
Telefon: +420 556 836 207
Mobil: +420 736 682 289
Web: http://www.vmp.cz
http://www.libusin-mamenka.cz
Dostupnost
Vzdálenost vzdušnou čarou:
9,5 km východně od města Rožnov pod Radhoštěm, 7,5 km JV od města Frenštát pod Radhoštěm

Užitečné informace

Oblíbené odkazy

Vyhořelý Libušín bude do prázdnin pod střechou


úterý 24.6.2014, Útulny Maměnka a Libušín na Pustevnách (NKP)

Vyhořelý Libušín bude do prázdnin pod střechou
 
Vyhořelý Libušín bude do prázdnin pod střechou
Vyhořelý Libušín bude do prázdnin pod střechou
Vyhořelý Libušín bude do prázdnin pod střechou
Vyhořelý Libušín bude do prázdnin pod střechou

Pustevny - Chata Libušín na Pustevnách, kterou na začátku března zničil požár, bude do konce června zastřešená. Obří ocelové konstrukce má spáleniště chránit před další devastací.

Proč památka shořela? - http://vbeskydech.cz/akce/novinky/prostredni-becva/libus ...

Místo jemné práce památkářů zní teď Pustevnami řezání kovu. Stavbaři se tam pustili do budování provizorní střechy, která má ochránit alespoň to málo, co z cenné památky zbylo po ničivém požáru. Hotové už jsou základy pro provizorní střechu, které jsou v některých místech až šest metrů hluboké. "To aby střechu nic lidově řečeno nevyrvalo ze země. Aby přestála i to tvrdé beskydské počasí," vysvětlil ředitel Valašského muzea v přírodě Jindřich Ondruš. V nadmořské výšce přes 1 000 metrů totiž musí odolat i dvoumetrové sněhové nadílce a silnému větru. Provizorní střecha musí na místě navíc vydržet až do doby, než dělníci památku obnoví.
Pro stavbaře byla devět metrů vysoká a 40 metrů dlouhá konstrukce výzvou. Musí unést až tisíc kilogramů zátěže na metr čtvereční. "Můžu říct, že jsme se s něčím takovým ještě nesetkali," potvrdil majitel firmy Josef Vráblík.

Střecha má kromě trosek Libušína ochránit i památkáře a dělníky, kteří se pustí do rekonstrukce zdevastované památky. Její obnova přijde na 83 milionů korun a začne pravděpodobně příští rok v létě. Rekonstrukce Libušína by mohla být hotová za další rok a půl.

Sto let tradice lehlo popelem

Památka vyhořela v noci z 2. na 3. března letošního roku. Oheň zničil zejména pravou část Libušína, nejvíce poškodil umělecky hodnotnou jídelnu. Libušín, který sloužil jako restaurace, patřil do souboru beskydských secesních lidových staveb a symbolů Pusteven. Objekt z roku 1899 nesl jméno bájné kněžny Libuše.
Areál na Pustevnách tvoří výletní ubytovny, které Jurkovič vystavěl v letech 1897 až 1899. Vynikají vyřezávanými dřevěnými prvky, které mají dekorativní i nosnou funkci. Pro Jurkovičovy stavby je typická výrazná barevnost – a to zvenku i uvnitř. Interiéry Libušína zdobily motivy z valašských i slovenských pověstí. Maloval je akademický malíř Karel Štapfer podle návrhů Mikoláše Alše. K unikátům patřily i tři secesní lustry, příborník, skleník či hodiny.

Aktuální stav financí na účtu 24. 6. 2014 (7.00) 6 516 017,02 KčZdroj informací: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/27659 ...
 

Líbí se Vám VBeskydech.cz ?


Copyright © 2013 - 2022 VBeskydech.cz. Všechna práva vyhrazena. Používá: NanoLynx 1.3.3.1 Modes: ubyt2020
Publikovat, kopírovat a rozšiřovat jakoukoliv část stránek je povoleno výhradně s písemným souhlasem autora stránky.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace