VBeskydech.cz

Upozornění: Prosíme všechny zájemce o akce a aktivity, aby vzali na vědomí aktuální situaci a opatření přijatá vládou ČR k nákaze Covid-19.
Nadmořská výška: 1018 m n. m.
GPS: 49°29'22,825"N,18°15'55,199"E
Oblast: Valašsko - Javorníky - Vsetínské vrchy
Obec: Prostřední Bečva
Adresa: Horní Bečva, Pustevny
756 57
E-mail: Poslat dotaz
Telefon: +420 556 836 207
Mobil: +420 736 682 289
Web: http://www.vmp.cz
http://www.libusin-mamenka.cz
Dostupnost
Vzdálenost vzdušnou čarou:
9,5 km východně od města Rožnov pod Radhoštěm, 7,5 km JV od města Frenštát pod Radhoštěm

Užitečné informace

Oblíbené odkazy

Chata Libušín na Pustevnách hořela


pondělí 3.3.2014, Útulny Maměnka a Libušín na Pustevnách (NKP)

Chata Libušín na Pustevnách hořela
 
Chata Libušín na Pustevnách hořela
Chata Libušín na Pustevnách hořela
Chata Libušín na Pustevnách hořela
Chata Libušín na Pustevnách hořela

PUSTEVNY - Známou chatu Libušín na Pustevnách od architekta Dušana Jurkoviče pohltil v noci rozsáhlý požár. Hasiči vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu, server Zlin.cz o tom informoval mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

Jako první dorazili na místo hasiči z Rožnova pod Radhoštěm, postupně se k chatě sjelo 12 jednotek hasičů a na likvidaci použili 16 cisteren, vysokozdvižnou plošinu a automobilní žebřík. S plameny bojovalo na 70 hasičů ze Zlínského i Moravskoslezského kraje.

Požár vypukl v chatě asi 20 minut po půlnoci a ještě před jednou hodinou ranní se tu zbortila střecha. "Hasiči nejprve vyhlásili druhý a následně i třetí stupeň požárního poplachu. Podle všeho oheň vypukl v interiéru a vlivem větru se rychle šířil po střešních konstrukcích," podotkl Netopil.

Lokalizaci požáru ohlásili hasiči 3.3.2014 ve 2.47 hodin. Podle prvotních informací jsou následky požáru katastrofální.

Chata Libušín sloužila jako restaurace a byla v havarijním stavu. Loni na jaře se ji podařilo zachránit - po tuhé zimě a vlivem shnilých trámů se chata nakláněla a hrozilo její zřícení. Tesaři na poslední chvíli vyměnili původní stoleté trámy za nové.

Objekt navrhnul architekt Dušan Jurkovič a Libušín stojí i se svou sestrou Maměnkou na Pustevnách už od roku 1898. Slavnostně byla chata otevřena o rok později. Společně přestály i hrozbu demolice v 90. letech.

Jídelna Libušín byla pojmenována k poctě české kněžny Libuše. Interiér byl vyzdoben freskami a grafity s motivy valašských a slovenských pověstí podle návrhů Mikoláše Alše. K unikátům interiéru patřily například tři secesní lustry. Vzácný byl ale také příborník, skleník nebo hodiny. Kolem stolů stálo sto vyřezávaných židlí. Podle odborníků patřil Libušín k nejcennějším dílům, která Jurkovič navrhl.

http://zlin.cz/512764n-chata-libusin-na-pustevnach-je-v- ...

Rozsáhlý požár restaurace "Libušín" na Pustevnách dne 03.03.2014
http://archiv2.hzszlk.eu/clanek/3191/vyhlasen-treti-stup ...

Rozsáhlý požár zachvátil v nočních hodinách objekt chaty v lokalitě Pustevny na Vsetínsku. Podle informací se jedná o objekt chaty „Libušín“ od známého architekta Jurkoviče. Jako první se na místo požáru dostavila jednotka hasičů města Rožnov pod Radhoštěm. K ní se postupně začaly připojovat další povolané jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů.

V 00:49 hodin byl vyhlášen druhý a následně třetí stupeň požárního poplachu. Hasičům se z požárem zasaženého objektu podařilo vynést dvě propan – butanové láhve. Následně bylo velitel zásahu hlášeno zborcení střešní konstrukce objektu. Plameny se mimo části interiéru šíří vlivem větru i po střešních konstrukcích.

Na místě události zasahuje dvanáct jednotek hasičů Zlínského a Moravskoslezského kraje.

02:15 hodin
Na likvidaci požáru je nasazeno 16 cisternových automobilů, vysokozdvižná plošina AP 27 a automobilní žebřík AZ 30. Na místě události jsou přítomni také velící a řídící důstojníci profesionálních jednotek HZS Zlínského kraje.

Nasazené jednotky:
Zlínský kraj:
Valašské Meziříčí 2x CAS, AZ 30
Zlín VEA
Rožnov pod Radhoštěm 2xCAS, AP 27
Horní Bečva CAS
Hutisko – Solanec CAS
Prostřední Bečva CAS
Zubří CAS
Valašská Bystřice 2xCAS
Zašová CAS
Karolinka 2xCAS
Velké Karlovice CAS

Moravskoslezský kraj
Frenštát pod Radhoštěm CAS
Trojanovice CAS

02:50 hodin
V 02:47 hodin se hasičům podařilo dostat požár pod kontrolu. Velitelem zásahu byla ohlášena jeho lokalizace.

03:15 hodin
Na místě požáru zasahuje více jak 70 hasičů. Z důvodu zvýšeného nasazení jednotek byly na stanice povolány zálohy. Podle zjištění se v objektu nenacházely žádné osoby. Doposud nebylo hlášeno ani žádné zranění zasahujících hasičů.

04:50 hodin
Od 04:30 hodin byla na základě rozhodnutí velitele zásahu postupně odesílána část zasahujících jednotek zpět na své stanice.

06:55 hodin
Na místě události zůstávají hasiči pěti jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů, kteří pokračují v rozebírání konstrukcí a dohašování jednotlivých ložisek hoření.

11:05 hodin
Na místě požáru zůstávají tři jednotky hasičů, které provádí dohašování lokálních ložisek hoření a odstraňování zbytků konstrukcí. V ranních hodinách bylo také zahájeno vnější a vnitřní ohledání místa události vyšetřovateli hasičů a Policie ČR. Na podrobném ohledání se podílejí i psovodi se speciálně cvičenými psy pro identifikaci přítomnosti hořlavých kapalin na požářišti.

Jak se vyjádřil vyšetřovatel hasičů z Valašského Meziříčí, v těchto okamžicích jsou prověřovány všechny reálné verze příčiny vzniku požáru. Podle jeho odhadu se může vyšetřování na místě události protáhnout až na několik příštích dnů.

V rámci provedeného šetření bude také upřesňována výše vzniklé škody. Prvotní odhady zatím hovoří o desítkách milionů korun, a to s ohledem na historickou a stavební hodnotu objektu, včetně jeho vybavení.

13:15 hodin
V 12:40 hodin byla na krajské operační středisko ve Zlíně oznámena konečná likvidace události. Na místě zůstávají vyšetřovatelé hasičů a PČR.

16:00 hodin
Kriminalisté z odboru služby kriminální policie zlínského krajského ředitelství si dnes v odpoledních hodinách převzali od kolegů z územního odboru ve Vsetíně dohled nad vyšetřováním požáru památkově chráněné chaty Libušín na Pustevnách. Hlavním důvodem, proč se případu bude věnovat krajská kriminálka, je fakt, že škoda se odhaduje až na osmdesát milionů korun a nevylučuje se ani cizí zavinění.

Předběžně budeme tento požár kvalifikovat jako trestný čin obecné ohrožení. Je možné, že v průběhu vyšetřování vyvstanou nové skutečnosti, na základě kterých budeme kvalifikaci měnit. Prozatím však hovoříme o obecném ohrožení také z toho důvodu, že pár metrů od hořícího Libušína je další chata – Maměnka, kterou hasiči museli ochlazovat vodou, aby také nechytla. Libušín sloužil jako restaurace, v době požáru tam podle všeho nikdo nebyl.

Vzhledem k tomu, že se prozatím nenašel důkaz, který by potvrdil jako příčinu požáru technickou závadu, nemůžeme vyloučit ani úmyslné jednání. Nicméně zároveň neznáme motiv, kvůli kterému by měl případný pachatel secesní stavbu zapálit.

Před dvěma lety se chata Libušín opravovala. Rekonstrukce tohoto objektu stála přibližně dvacet pět milionů korun. Shořelá je celá pravá strana chaty.

Od úterního rána bude vyšetřování pokračovat. Policie se dohodla s hasiči, že budou společně požářiště rozebírat a odklízet trosky, a přitom budeme hledat stopy, které by mohly případ objasnit. Vzhledem k tomu, že objekt stále doutná, mohli jsme dnes přistoupit pouze k dokumentaci z jeho vnější strany. Do konce ohledání bude celý objekt hlídat Policie ČR.

mjr. Ing. Jana Macalíková, Policie ČR


Autor:
por. Bc. Libor Netopil tiskový mluvčí HZS Zlínského kraje
www.hzszlk.eu

Z Alšových maleb a sgrafit Libušína nezbylo nic
Hasiči dohašují rozsáhlý požár, který vážně poničil historickou budovy Libušína na Pustevnách postavenou podle architekta Dušana Jurkoviče; Pustevny, Prostřední Bečva, pondělí 3. března 2014
dnes 16:25

Pustevny – „Jestli to někdo schválně zapálil, zasloužil by useknout ruce," rozčiloval se dnes dopoledne při pohledu na doutnající trosky Libušína Pavel Marek z Rožnova pod Radhoštěm.

Podobné myšlenky se zřejmě honily v hlavách také ostatních turistů, kteří se na Pustevnách včera objevili.

Smutný konec Jurkovičova skvostu vháněl mnohým do očí slzy. „Je to strašné. To nejkrásnější co tady bylo, je zničené. Oopravdu smutný pohled," povzdechli si manželé Ostřanští z Frenštátu pod Radhoštěm. „Rádi jsme tady také díky Libušínu chodili na výlety," dodali.

O velkém neštěstí mluví také ředitel rožnovského skanzenu Jindřich Ondruž, pod jehož správu kulturní národní památka na Pustevnách spadá. „Prošel jsem si celé spáleniště. Nejděsivější pro mne byl pohled na jídelnu. Trámy jsou ohořelé na uhel, sgrafita a malby jsou všechny zničené," informoval smutně Valašský deník ředitel skanzenu.
Předpokládaná škoda na požárem zničené národní kulturní památce se pohybuje kolem 80 milionů korun

Všechno se nyní bude muset vytvořit nově jako vědecká kopie. „Deklarujeme, že chceme památku obnovit a deklarujeme i vyhlášení sbírky. Máme založený už také účet," dívá se budoucna Jindřich Ondruš. Sbírka bude podle něj oficiálně vyhlášena během úterý.

Ředitel skanzenu viděl na místě spáleniště kromě zasahujících hasičů také policejní psovody. Nabízí se tedy spekulace, zda nedošlo k založení požáru úmyslně. „O možném žháři nechci spekulovat. Příčina bude zřejmě známá až za několik dní a týdnů," nechtěl dělat předčasné závěry ředitel Valašského muzea v přírodě.

Na místě zasahovalo přes sedm desítek dobrovolných a profesionálních hasičů z Moravskoslezského i Zlínského kraje. Jako první se k ohni dostali členové hasičského sboru města Rožnov pod Radhoštěm. „Příkaz k výjezdu jsme obdrželi přesně dvacet jedna minut po půlnoci. Když jsme dorazili, byl celý objekt v plamenech," řekl ředitel rožnovských hasičů Karel Janoušek.

Starostku Rožnova Markétu Blinkovou probudili krajští hasiči ve tři hodiny ráno. „Požádali nás o zajištění jídla a pití pro zasahující hasiče. Samozřejmě jsme se na Pustevny hned vydali. Podruhé jsem se k Libušínu vydala dopoledne a nevím, který pohled je smutnější. Zda ten na noční oheň nebo pohled na to, co požár způsobil," řekla starostka Rožnova Markéta Blinková.

Podle prvotních odhadů se škody na objektu Libušína pohybují mezi 70 až 80 miliony korun.

Stavba, společně se sousední Maměnkou byla v devadesátých letech kompletně zrekonstruována za 25 milionů korun.
Vloni na jaře byly v Libušíně vyměněny shnilé stoleté trámy za nové, protože byla narušena statika budovy. Nakláněla se a hrozilo jí zřícení.

Autor: Miroslav Urubek, Michal Burda
http://valassky.denik.cz/pozary/z-alsovych-maleb-a-sgraf ...

Obnovu Libušína na Pustevnách a zřízení veřejné sbírky budou zítra v rožnovském skanzenu řešit starostové a předsedové spolků

Odstranění následků ničivého požáru chaty Libušín na Pustevnách a plán dalšího postupu při obnově této národní kulturní památky, to bude hlavním cílem zítřejší ranní schůzky vedení Valašského muzea v přírodě, starostů Rožnova pod Radhoštěm, Prostřední Bečvy, Frenštátu pod Radhoštěm, Trojanovic a dalších obcí, Matice Radhošťské a Pohorské jednoty Radhošť. Schůzka se koná 4. března 2014 od 9 hodin ve správní budově tzv. Sušáku Valašského muzea v přírodě.

Obec TrojanoviceZdroj informací: http://zlin.cz/512764n-chata-libusin-na-pustev ...
 

Líbí se Vám VBeskydech.cz ?


Copyright © 2013 - 2020 VBeskydech.cz. Všechna práva vyhrazena. Používá: NanoLynx 1.3.3 Modes: ubyt2020
Publikovat, kopírovat a rozšiřovat jakoukoliv část stránek je povoleno výhradně s písemným souhlasem autora stránky.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace