Dne 4. 3. 2014 byla Valašským muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm spuštěna sbírka na obnovu objektu Libušín na Pustevnách. Deklarovanou snahou muzea, ve spolupráci se zástupci okolních obcí a měst, Zlínského kraje, Ministerstva kultury či jednotlivých subjektů je opětovné znovuvybudování a zprovoznění tohoto zařízení. Z těchto prostředků budou hrazeny především předpokládané dodatečné náklady související s opravou objektu Libušína a jeho znovuuvedení do provozu - mimo pojistné krytí. Upozorňujeme, že platný a oficiální bude pouze jeden jediný účet veřejné sbírky na obnovu Libušína.
Finanční prostředky je možno posílat na účet:
107-6978880207/0100 Hotovostně je možno finanční prostředky dávat do pokladniček:
1. objekt Sušáku - areál Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod RadhoštěmVíce o požáru:
http://vbeskydech.cz/akce/novinky/prostredni-becva/chata ...Tisková zpráva ze dne 3. 3. 2014
Objekt Libušína na Pustevnách zachvátil velmi rozsáhlý požárRožnov pod Radhoštěm – Těsně po půlnoci z 2. na 3. března vypukl na jednom z nejznámějších a nejfotografovanějších objektů na Pustevnách – jídelně Libušín od známého architekta Dušana Jurkoviče – rozsáhlý požár. Při požáru zasahovalo dvanáct jednotek hasičů Zlínského a Moravskoslezského kraje, celkově 70 hasičů. Požár se podařilo lokalizovat po 3.00 hodině ráno. Příčina požáru a celkový rozsah škod jsou zatím předmětem šetření.
„Jedná se o národní kulturní památku ve správě Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Příčina požáru a celkový rozsah škod jsou zatím předmětem šetření. Škody jsou nevyčíslitelné, odhadujeme v řádech desítek miliónů. Požár zachvátil především pravou část, nejvíce umělecky hodnotnou jídelnu. Levá část objektu – „Stará Pustevna“ je na tom o poznání lépe. Objekt byl provozován externím nájemcem, se kterým byla uzavřena řádná nájemní smlouva na provoz Libušína i vedle stojícího ubytovacího zařízení, Maměnky. Objekt Maměnky je požárem nezasažen. V nejbližších dnech bude vyhlášená veřejná sbírka na rekonstrukci objektu. Muzeum udělá vše proto, aby tento architektonický skvost byl opět uveden do provozu“, uvedl Jindřich Ondruš, ředitel muzea.
Libušín patří do souboru nejznámějších beskydských secesních lidových staveb, které se staly symbolem Pusteven. Byly vystavěny v letech 1897 – 1899 podle návrhů architekta Dušana S. Jurkoviče a stavitele Michala Urbánka ze Vsetína. Nejkrásnější jídelna Libušín byla pojmenována k poctě české kněžny Libuše. Interiér byl vyzdoben freskami a sgrafity s motivy valašských a slovenských pověstí dle návrhů Mikoláše Alše. Portréty provedl akademický malíř Karel Štapfer. K unikátům interiéru patřily tři secesní lustry, příborník, skleník a hodiny. Kolem stolu bylo umístěno 100 vyřezávaných židlí. Podle odborníků patří Libušín k nejcennějším dílům, která architekt Jurkovič navrhl.
Stavby na Pustevnách vznikaly podle principů skládání a kombinování různých prvků a motivů lidového stavitelství. Tyto byly převzaty jak z lokalit Valašska, tak z lokalit Slovenska. Jurkovič svým architektonickým projevem na Pustevnách upozornil na bohatství staronových forem schopných života. Stavby na Pustevnách mu vynesly označení „Básník dřeva“.
V roce 1995 se stává vlastníkem areálu stát, s právem hospodaření pro Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Pro záchranu objektů na Pustevnách byly tyto objekty nařízením vlády číslo 262/1995 Sb. prohlášeny za Národní kulturní památku. Valašské muzeum začalo s rekonstrukcí objektů Libušína a Maměnky v roce 1996.
Libušín byl po rekonstrukci otevřen na konci roku 1999. Rekonstrukce objektu si vyžádala 25 mil. Kč. Loni na jaře byly vyměněny shnilé stoleté trámy za nové, neboť byla narušena statika, objekt se nakláněl a hrozilo její zřícení.
KONTAKTY:
Ing. Bc. Jindřich Ondruš, ředitel muzea; ondrus@vmp.cz; +420 571 757 101
Teď musíme horám vrátit, co nám dávaly, vyzývá Miroslav PrašivkaPUSTEVNY Beskydy postihla velká tragédie. Noční požár z neděle na pondělí proměnil historickou chatu Libušín na Pustevnách navrženou architektem Dušanem Jurkovičem v trosky. Miroslav Prašivka, který si loni vysloužil titul Osobnost Beskyd, vyzývá všechny Valachy, aby se nyní semkli a táhli za jeden provaz.
"Derou se mi do očí slzy a svírá se mi srdce. Pustevny bez Libušína nebudou Pustevnami. Přirovnal bych to k tomu, jako by kdokoli z nás přišel o jednu a půl nohy," říká zarmouceně Miroslav Prašivka, který začal sledovat veškeré dění kolem požáru prostřednictvím internetu hned, jakmile se o něm dozvěděl.
Co jste udělal jako první, když jste se dozvěděl o neštěstí, které Pustevny zasáhlo?
Okamžitě jsem zavolal těm, kteří Beskydy milují. Je to ohromná tragédie. Mluvil jsem s hasiči, kteří požár hasili. I oni přiznali, že se jim chtělo brečet. Chaty na Pustevnách jsou pro náš kraj stejným symbolem jako Národní divadlo pro Prahu.
Takže si Pustevny bez chat navržených Dušanem Jurkovičem nedovedete představit, je to tak?
Jednoznačně. Vždyť jsme na horách vyrůstali a prožili na nich nejkrásnější chvíle z dětství. Všechno, co na nich bylo, jsme brali jako samozřejmou věc. Až teď jsme si uvědomili, o co jsme přišli. Je to podobné jako v manželství. Člověk si taky uvědomí, o co přišel, až když se rozvede a ztratí toho druhého. Proto teď musíme horám vrátit, co nám dávaly a v budoucnu ještě budou dávat.
Celý rozhovor zde
http://moravskoslezsky-kraj.5plus2.cz/miroslav-prasivka- ...