VBeskydech.cz

Upozornění: Prosíme všechny zájemce o akce a aktivity, aby vzali na vědomí aktuální situaci a opatření přijatá vládou ČR k nákaze Covid-19.

Archeopark Chotěbuz - Podobora (NKP) - Chotěbuz

Archeologická lokalita Chotěbuz se řadí mezi jednu z nejvýznamnějších pravěkých a středověkých památek Těšínského Slezska a nachází se v obci Chotěbuz-Podobora. Rozsáhlý archeopark se rozprostírá na místě starodávného slovanského hradiště. Archeopark je rekonstrukcí slovanského sídliště a to z období od poloviny 8. století až do 11. století.

Mezi nejzajímavější archeologické nálezy můžeme řadit např. výbavu jízdních bojovníků (udidlo, ostruhy), či zbraně svědčící o násilném zániku hradiska, např. sekery, hroty šípů, nože. Z množství nálezů se také dochovalo mnoho běžných předmětů jako např. kosa, nůžky, vědérko apod. Jistě Vás již na první pohled zaujme i známé železné pouto, které se používalo při obchodu s otroky. Rekonstruované raně středověké hradiště seznamuje návštěvníky s všedním životem v době dávno minulé.

V archeoparku stále ještě probíhá archeologický výzkum, tudíž se tu nelze pohybovat samostatně bez průvodce.
V současné době je dokončená rekonstrukce čelní komorové hradby, palisáda obklopující celou akropoli, halová stavba, tři obytné objekty a také zajímavá vstupní brána s věží a mostem. Výstavba dalších objektů a částí Archeoparku by měla být dokončena již v roce 2012.

Archeopark vznikl tam, kde dříve bývalo opevněné hradisko z doby ještě před příchodem Slovanů. Osídlování v Hradisku v Podoboře probíhalo ve dvou fázích. První se nazývala pravěká a období starší doby železné v letech 800 – 400 let př. n. l.

Druhá fáze osídlení se řadí do období slovanského. Právě v tomto období se zde budovalo mohutné hradisko, které sloužilo jako mocenské a hospodářské centrum. Hradisko bylo v 11. století Slovany postupně opuštěno a veškeré správní, obchodní a obranné aktivity se přesunuly na Zámecký vrch v dnešním polském Těšíně, kde byl vybudován hrad, který od 13. století sloužil jako sídlo těšínských knížat. Proto se někdy Hradiště v Chotěbuzi –Podoboře nazývá „Starý Těšín“.

V dnešní době patří tento archeopark k nejlépe dokumentovaným archeologickým lokalitám v celé České republice.

Prošel opravami v letech 2014 a 2015. V sezoně 2016 byl návštěvníkům opět zpřístupněn.
Turistická známka
č. 1346 - Muzeum Těšínska Archeopark Chotěbuz Podobora


Přístupnost: Sezonní provoz (Duben - Říjen)
Zdroj: http://www.archeopark-chotebuz.cz/

 
Nadmořská výška: 275 m n. m.
GPS: 49°47'16,945"N,18°35'21,790"E
Oblast: Slezské Beskydy
Obec: Chotěbuz
E-mail: Poslat dotaz
Telefon: +420 558 761 211
Mobil: +420 721 193 517
Web: http://www.archeoparkchotebuz.cz
Dostupnost
Vzdálenost vzdušnou čarou:
5 km severně od města Český Těšín

Vlak:
vlaková stanice Chotěbuz (1 km)


Oblíbené odkazy

Líbí se Vám VBeskydech.cz ?


Copyright © 2013 - 2021 VBeskydech.cz. Všechna práva vyhrazena. Používá: NanoLynx 1.3.3.1 Modes: ubyt2020
Publikovat, kopírovat a rozšiřovat jakoukoliv část stránek je povoleno výhradně s písemným souhlasem autora stránky.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace