Chotěbuz
[Zobrazit plnou velikost obrázku] |
|
Obec Chotěbuz leží ve Slezsku na hranici České republiky a Polska, 2,5 km severně od města Český Těšín. Okrajem obce protéká řeka Olše, která také tvoří státní hranici.
Osada Chotěbuz patří k nejstarším sídlům na území Těšínského Slezska. První písemná zmínka o obci pochází již z roku 1229, kdy byla uváděna jako majetek benediktinského kláštera v Orlové. Po rozpadu kláštera v 15. stol. se Chotěbuz stala samostatným statkem a od roku 1447 patřila k panství fryštátskému. V roce 1559 získal Chotěbuz od těšínského knížete Václava jeho kancléř Václav Rucký z Rudz. Ten zde nechal postavit přízemní tvrz. Rodu Ruckých náležela Chotěbuz do konce 17. stol. Od roku 1701 se vystřídalo v držení Chotěbuzi mnoho majitelů. V roce 1802 koupila statek Chotěbuz Těšínská komora.
Významným rokem pro obec byl rok 1871. Byla zde založena první německá hospodářská škola. V roce 1874 byl název změněn na zemskou rolnickou. Také nájem statku Chotěbuz přešel na zem Slezskou. Škola fungovala až do roku 1923, kdy ukončila svou činnost.
V části Chotěbuzi zvané Podobora se nachází výššiné bikulturní hradisko. Jedno z nejzachovalejších na území České republiky. Hradisko a jeho akropole byla vybudována lidem lužických popelnicových polí v halštatském období 800 - 750 let před n. l. až 500 let před n. l. Slovanská přítomnost zde je prokázána od poloviny 8. stol do třetiny 11. stol.
Zdroj: www.chotebuz.cz