Zámek ve Frýdku - Frýdek-Místek
[Zobrazit plnou velikost obrázku] |
|
Dominantou frýdeckého náměstí je Frýdecký zámek. Původně se jednalo o gotický hrad. Jeho vznik s městečkem se datuje do let 1327-39. Hrad zde nechal postavit těšínský kníže Kazimír I. K nejstarším částem dnešního zámku patří mohutná třípodlažní stavba, která tvoří celé dnešní východní křídlo zámku a vstup do hradu. Později zde byl vyhlouben příkop a postavena nová brána s hradbami.
Původní hrad byl renesančně přestavěn na přelomu 16. a 17. stol. Zdejší panství vlastnil Bartoloměj Bruntálský z Vrbna, který měl Frýdecký zámek za své panské sídlo. Zámek byl tehdy přestavěn na čtyřkřídlý renesanční zámek. Do nádvoří byl ze tří stran otevřen arkádovou chodbou. V severním křídle zámku byla zbudována zámecká kuchyně s pekárnou. V době renesance došlo k výstavbě mohutné terasy na jižní straně jižního křídla. Zámek byl v letech 1592 a 1607 poškozen požárem. Poté byl hrad opraven a za majetnictví Jiřího III. z Oppersdorfu v letech 1637-44 doplněn o raně barokní přední zámek a kapli. V roce 1688 zámek opět vyhořel, ale dále pokračovala rekonstrukce a to především interiérů. V té době byla postavena i hlavní věž. Velký důraz byl v rekonstrukci dán na opravu Rytířského sálu s vystavěným pískovcovým krbem. V 18. stol. byl držitel panství rod Pražmů z Bílkova. Za Jana Nepomuka Pražmy byl frýdecký zámek společenské a kulturní centrum.
V roce 1798 bylo frýdecké panství i se zámkem prodáno Marii Kristýně Habsburské, sestře císaře Josefa II. Zámek sloužil jen pro správu panství. Majiteli byl využíván zřídka. Posledním šlechtickým majitelem byl Bedřich, arcikníže rakouský, který vlastnil zámek v letech 1895-1918. Za něj byly na zámku provedeny některé rekonstrukce jako střecha nebo fasády. Po zabrání zámku byl využíván různými úřady, později zde sídlilo ředitelství státních lesů.
Dnes v zámku sídlí Muzeum Beskyd. To zde bylo založeno v roce 1960. Okolo zámku je menší zámecký park, jehož počátky se datují již do roku 1580. V polovině 19. stol. byl v severní části renovován v anglický park. Před zámkem a v parku nalezneme několik soch. Mezi nimi sochu sv. Jana Nepomuckého z roku 1727.
Na zámku je prohlídková trasa s Rytířským sálem, zámeckými interiéry instalovanými v reprezentačních prostorách, vyhlídkovou věží a kaplí sv. Barbory.
Přístupnost: Celoroční
Provozní dobaút, st, pá 8.00-12.00 12.30-16.00
čt 8.00-12.00 12.30-17.00
so - ne, státní svátky (květen-říjen) 10.00-17.00
so - ne, státní svátky (listopad-duben) 13.00-17.00
V pondělí je zavírací den! (Neplatí pro muzejní lekce.)
CenyZámecký okruh; Beskydy - příroda a lidé:
dospělí 40 Kč
mládež (6-18 let) 20 Kč
děti do 6 let zdarma
Rodinné vstupné 4 osoby a více (rodiče + děti) 100 Kč
Frýdek a Místek, Zámecká kaple sv. Barbory, výstavy:
dospělí 20 Kč
mládež (6-18 let) 10 Kč
děti do 6 let zdarma
Permanentka (vstup do expozic Zámecký okruh + Beskydy - příroda a lidé) 60 Kč
Vstup zdarma:
děti do 6 let
držitelé průkazu Asociace muzeí a galerií (AMG), ICOM
zaměstnanci Národního památkového ústavu
držitelé průkazu ZTP, ZTP-P
držitelé novinářského průkazu
držitelé průkazu Seniorgymnázia a Seniorklubu
Prodej vstupenek končí 30 minut před zavírací dobou!
Zámecký okruh lze navštívit každou celou hodinu (kromě 12.00)
Beskydy, příroda a lidé v 15. minutě každé hodiny (kromě 12.15)
Děti školou povinné mají během školního roku v rámci školní výuky vstup do expozic a výstav za 5 Kč, muzejní lekce stojí 8 Kč (včetně vstupného).
Pro větší skupiny návštěvníků a školní třídy je vhodné, když si svou návštěvu výstavy či expozice telefonicky či e-mailem (pokladna@muzeumbeskyd.com) objednají předem.
Možnosti / zaměření - S dětmi: Ano
- Se psem: Ne
- Pro školy: Ano
- Kouření povolené: Ne
- Parkování: Ano
- Sociální zařízení v areálu: Ano
- Občerstvení v areálu: Ne
- Svatební obřad možný: Ano