VBeskydech.cz

Nadmořská výška: 400 m n. m.
GPS: 49°27'45,033"N,18°8'56,407"E
Oblast: Valašsko - Javorníky - Vsetínské vrchy
Obec: Rožnov pod Radhoštěm
Adresa: Rožnov pod Radhoštěm, Palackého 147
756 61
E-mail: Poslat dotaz
Telefon: +420 571 757 111
Web: http://www.vmp.cz
Dostupnost
Vzdálenost vzdušnou čarou:
centrum města Rožnov pod Radhoštěm


Oblíbené odkazy

ČRo Ostrava zve na masopustní veselí v Rožnově pod Radhoštěm - Dvouhodinový přímý přenos z valašského Masopustu


sobota 22.2.2014, Valašské muzeum v přírodě (NKP)
ČRo Ostrava zve na masopustní veselí v Rožnově pod Radhoštěm - Dvouhodinový přímý přenos z valašského Masopustu
V sobotu 22. února bude patřit Dřevěné městečko ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm tradičnímu masopustnímu bujarému veselí. Posluchači stanic Český rozhlas Ostrava a Olomouc mohou být u toho. Dvouhodinový přímý přenos plný hudby, tance, veselí a historie fašanku začne v 10.00 hodin.

Průvodkyněmi masopustního reje v přímém přenosu budou Iva Piskalová a Kateřina Huberová z Českého rozhlasu Ostrava. „Před velikonočním půstem si dopřejeme i dobrého jídla. Ne nadarmo se v tomto čase koná nejvíce zabíjaček. I v Dřevěném městečku se potkají řezníci a budou soutěžit o nejlepší klobásku a tlačenku,“ říká jedna z moderátorek Kateřina Huberová.

Dvouhodinový přímý přenos z valašského Masopustu naladí posluchači Českého rozhlasu Ostrava a Českého rozhlasu Olomouc v sobotu 22. února od 10.00 hodin na těchto frekvencích: http://www.rozhlas.cz/vysilace/portal. Přímý přenos lze poslouchat také přes internet na adresách http://www.rozhlas.cz/iradio/zive_regionalni nebo www.play.cz/radio/cesky-rozhlas-ostrava a http://www.play.cz/radio/cesky-rozhlas-olomouc.


MASOPUST
Tento lidový svátek byl vždy ve znamení zábav a bujarého veselí a vyvrcholil v posledních dnech masopustu, kterým se na Valašsku říkalo fašank nebo také končiny. Masopust začínal už svátkem Tří králů a pokračoval až k Popeleční středě, kterou začíná 40denní půst před Velikonocemi. O masopustu se v každém domě smažily koblihy či boží milosti, které neodmyslitelně patřily do jídelníčku tohoto období. Typickou součástí závěru masopustu byly obřadní obchůzky a rej maškar.
„Obyčejů a zvyků v poslední masopustní dny bylo mnoho, každá vesnice - každý kraj byly něčím odlišné, měly svá specifika. Všude se ale období radostí a rozverností uzavíralo závěrečnou večerní zábavou, na kterou často zvala muzika vyhrávající na návsi,“ vysvětluje mluvčí Valašského muzea v přírodě Petra Valíčková.
Zábava byla spojena s pochováváním basy, kdy po parodii pohřbu byla za „velkého“ pláče vynesena basa či figurína ze sálu a slavnostně „pohřbena“. To vše na znamení, že čas nevázaného veselí definitivně skončil a nastal čas půstu.
Kompletní program akce v Dřevěném městečku zde: www.vmp.cz/cs/uvod/kalendar-akci/masopust.html

Více o akci http://vbeskydech.cz/akce/slavnosti/roznov-pod-radhostem ...

Mgr. Daniel Martínek
manažer komunikace ČRo Ostrava
tel. 596 203 144
e-mail: daniel.martinek@rozhlas.cz


 

Líbí se Vám VBeskydech.cz ?


Copyright © 2013 - 2024 VBeskydech.cz. Všechna práva vyhrazena. Používá: NanoLynx 1.3.3.2 Modes: ubyt2020
Publikovat, kopírovat a rozšiřovat jakoukoliv část stránek je povoleno výhradně s písemným souhlasem autora stránky.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace