tisková zpráva ze dne 25. 2.2015
Rožnov pod Radhoštěm – V uplynulých dnech byla vybrána realizační firma na zhotovení projektové dokumentace vyhořelého objektu Libušín na Pustevnách. Výhercem otevřeného nadlimitního zadávacího řízení se stala firma Masák & Partner, s.r.o., Praha 6 – Bubeneč.
„Celkově se do soutěže přihlásily čtyři firmy. Jsme rádi, že z toho všechny splnily kvalifikační předpoklady a nemuselo opět dojít ke zrušení výběrového řízení“, uvedl Jindřich Ondruš, ředitel muzea.
Předpokládaný termín vyhotovení všech stupňů projektové dokumentace, včetně inženýrské činnosti, je devět měsíců od podepsání smlouvy (tj. listopad 2015). Celkové předpokládané náklady, dle uzavřené smlouvy o dílo, jsou ve výši 3,567 mil Kč vč. DPH včetně autorského dozoru během celé realizace obnovy objektu Libušín.
Po ukončení realizace této etapy bude následovat výběrové řízení na výběr realizační firmy pro samotnou stavbu – obnovu objektu.
V následujících dnech zároveň uplyne rok od mohutného požáru, který poškodil tento symbol Beskyd a lokality Pusteven. Předpokládaný rozsah vyčíslitelných škod je přibližně 80 miliónů korun. Další položku představuje historická nevyčíslitelná architektonická hodnota objektu.
Mezníky uplynulého roku od požáru objektu Libušína na Pustevnách:
- objekt byl bezprostředně po požáru vyklizen, odstraněny sutiny, staticky zabezpečen a následně proběhlo (červen – červenec 2014) zastřešení objektu, které bude objekt chránit do samotné rekonstrukce. Náklady na zastřešení objektu: ve výši 4,3 mil. Kč (hrazeny z prostředků Ministerstva kultury ČR).
- deklarován příslib Ministerstva kultury na pomoc při obnově objektu.
- z iniciativy Ministra zemědělství byl deklarován příslib Státního podniku Lesy ČR a následovně i Vojenských lesů a statků na dar dřeva na obnovu objektu (dřevo musí splňovat patřičná specifika).
- do dnešního dne (25. 2. 2015) nejsou známy oficiální výsledky policejního vyšetřování a není uzavřeno jednání s pojišťovnou.
- okamžitě po požáru byla zřízena veřejná sbírka, nyní prodloužena do 3. 3. 2017. Číslo účtu sbírky: 107-6978880207/0100.
Aktuální stav sbírkového konta k 25. 2. 2015 je: 8 030 456,99,- Kč.
- prostřednictvím Nadačního fondu Českého rozhlasu spuštěna možnost zasílání DMS:
Dárci mohou obnovu Libušína podpořit kdykoliv odesláním dárcovské SMS na číslo 87 777 ve tvaru DMS PUSTEVNY (Cena DMS je 30,- Kč, příjemce pomoci obdrží 28,50,- Kč), nebo ve tvaru DMS ROK PUSTEVNY (pravidelná měsíční podpora ve výši jedné DMS po dobu jednoho roku). Více na www.darcovskasms.cz. K 31. 1. 2015 bylo zasláno 22 025 ks DMS.
- obrovská vlna solidarity ze strany samospráv, soukromých subjektů i fyzických osob ihned po požáru. Namátkou se jedná například o (stáleprobíhající aktivity):
-- Zájemci si mohou nadále koupit i pamětní výtěžkovou medaili, jejíž celkový výtěžek (mimo DPH) jde na účely sbírky. Cena medaile je 199,- Kč/kus, více na www.zlate-mince.cz.
-- Nákupem šunky Libušín od firmy VÁHALA a spol. s.r.o. z každého 1 kg jde 1,50,- Kč na sbírku na Libušín (projekt „Společně pomáháme Libušínu“).
-- proběhla a nadále je plánována řada benefičních akcí s výtěžkem na sbírku na obnovu objektu – např. Den pro Pustevny (3. 5. 2014 na půdě Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, organizován ČRo 2).
- mediální a dlouhotrvající podpora = povědomí veřejnosti o celkové situaci kolem objektu bylo a je díky médiím i zájmu veřejnosti velké.
Jídelna Libušín patří do souboru nejznámějších beskydských secesních lidových staveb, které se staly symbolem Pusteven. Byly vystavěny v letech 1897 - 1899 podle návrhů architekta Dušana Samo Jurkoviče stavební firmou Michala Urbánka ze Vsetína. Nejkrásnější jídelna Libušín byla pojmenována k poctě české kněžny Libuše. Interiér byl vyzdoben freskami a sgrafity s motivy valašských a slovenských pověstí dle návrhů Mikoláše Alše. Portréty provedl akademický malíř Karel Štapfer. K unikátům interiéru patřily tři secesní lustry, příborník, skleník a hodiny. Kolem stolu bylo umístěno 100 vyřezávaných židlí. Podle odborníků patří Libušín k nejcennějším dílům, která architekt Jurkovič navrhl.
Stavby na Pustevnách vznikaly podle principů skládání a kombinování různých prvků a motivů lidového stavitelství. Byly převzaty jak z lokalit Valašska, tak z lokalit Slovenska. Stavby na Pustevnách D. S. Jurkovičovi vynesly označení "Básník dřeva" a mezinárodní proslulost.
1897 - Dušen Samo Jurkovič (zaměstnanec stavební kanceláře M. Urbánka ze Vsetína) začíná zpracovávat architektonický návrh na výstavbu Maměnky a následně Libušína na Pustevnách - zakázka od Pohorské jednoty Radhošť.
6. srpna 1899 - slavnostní otevření Maměnky i Libušína, náklady na výstavbu činily 82 433 rakouských korun.
červen 1928 - návštěva prezidenta T. G. Masaryka, přespal v hotelu Tanečnica, zhlédl Libušín a Maměnku, byl u radhošťské kaple sv. Cyrila a Metoděje.
1939 - 1945 - o získání Jurkovičových objektů usiloval berlínský turistický spolek KDF, majetkový převod se neuskutečnil. V objektech byly ubytovány maďarské asistenční oddíly spolu s oddíly Hitlerjugend.
1945 - po osvobození se na Pustevnách konal sjezd Československého svazu mládeže (v létě).
1947 - na Pustevny přijíždí 79letý Dušan Samo Jurkovič (krátce před úmrtím), který se vyslovil pro zachování obou objektů poškozených z válečného období.
1950 - objekty přešly ze správy zrušeného spolku Pohorská jednota Radhošť do vlastnictví státu. Za socialismu byl Libušín mnoho let součástí podniku Valašské hotely a restaurace.
V průběhu 80. let 20. století se dostal objekt do dezolátního stavu.
1986 - vydáno stavební povolení na celkovou rekonstrukci. Z důvodu nedostatku finančních prostředků a likvidace podniku Valašské hotely a restaurace byla rekonstrukce přerušena.
1994 - Stavební úřad v Rožnově pod Radhoštěm označil stav objektu za havarijní.
1995 - vlastníkem areálu se stává stát s právem hospodaření pro Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Pro záchranu objektů na Pustevnách byly tyto objekty nařízením vlády číslo 262/1995 Sb. prohlášeny za Národní kulturní památku.
1997 - Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm začalo s rekonstrukcí objektů Libušín a Maměnka. Projekt pro rekonstrukci jídelny Libušín vypracoval tým pod vedením Ing. A. Závady.
1999 - zpřístupnění Libušína veřejnosti po generální rekonstrukci. Celkové náklady na rekonstrukci objektu činily 25 mil. Kč.
2013 - výměna shnilých stoletých trámů za nové, neboť objekt se nakláněl a byla narušena statika. Náklady na rekonstrukci a údržbu byly 1,5 mil. Kč.
2014 – 3. 3. t.r. zachvátil objekt rozsáhlý požár. Objekt je nyní mimo provoz a připravuje se jeho rozsáhlá obnova.
Ing. Bc. Jindřich Ondruš, ředitel muzea; ondrus@vmp.cz; +420 571 757 101
Ing. Petra Valíčková, pracovník vztahů k veřejnosti; valickova@vmp.cz; +420 571 757 173 ; +420 730 806 617
Zdroj informací: www.vmp.cz