VBeskydech.cz

Valašské Meziříčí

 
Valašské Meziříčí

Webové kamery:

Valašské Meziříčí
Další informace
Valašské Meziříčí

Město Valašské Meziříčí leží na soutoku řek Vsetínská a Rožnovská Bečva. Valašské Meziříčí je nejdůležitější silniční a železniční uzel na Vsetínsku. Město vzniklo spojením dvou dříve samostatných celků Krásna nad Bečvou a Meziříčí. Valašské Meziříčí je od roku 1992 městskou památkovou zónou.
První historická zmínka o Meziříčí pochází z roku 1297. Roku 1377 je městem, které je nazýváno Meziříčí nad Bečvou. Přívlastek Valašské se začal užívat až roku 1718. Město bývalo majetkem olomouckého biskupství. Šlechtici jej dostávali do doživotního užívání bez možnosti odkázání dědicům. Druhá část města Krásno byla prvně uváděna roku 1299. Na městečko byla povýšena v roce 1491. Krásno bylo svobodným statkem. Osudy obou obcí byly většinou spojeny jedním šlechtickým rodem. Střídali se zde panské rody z Cimburka, Kravař, Pezinku, Sovince a Šelenburku. Na začátku 16. stol. se stali majiteli Pernštejnové. Za jejich vlády bylo město obehnáno hradbami. Za jejich vlády byl učiněn první pokus o spojení obou obcí. V roce 1549 koupil obě panství Vilém starší ze Žerotína a rod Žerotínů je vlastnil až do 19. stol. Valašské povstání v 17. stol. obsadilo město, ale roku 1621 bylo poraženo císařskými. Během třicetileté války se zde střídaly různá vojska. V roce 1815 koupil krásenské panství rod Kinských. Meziříčí se stalo roku 1850 okresním městem a v roce 1855 zde byly založeny sklárny a v roce 1859 textilní manufaktury. V roce 1885 zde byla první železniční trať. V roce 1898 ke výročí 100 let narození Františka Palackého zde byl všesokolský slet o 2 tisících účastníků. V roce 1924 byla obě části města sjednocena. Po 2. světové válce se změnil vzhled města, kdy bylo hodně starých budov zbořena a postaveno na jejich místě sídliště.
Ve Valašské Meziříčí nalezneme dvě zámecké budovy. Jednou je zámek Kinských, který stojí v části Krásna. Druhý zámek byl Žerotínů a je z roku 1538. Ve městě najdeme renesanční kostel Nanebevzetí Panny Marie z roku 1581. Je zde také kostel Nejsvětější Trojice z 16. stol. Dalším významným kostelem města je kostel sv. Jakuba Většího z konce 16. stol. Na meziříčském náměstí Míru jsou domy renesančního jádra z 16. stol. V roce 1929 byla ve Valašském Meziříčí vybudována Ballnerova hvězdárna. V zámku nalezneme Muzeum regionu Valašsko. Ve městě nalezneme také koupaliště nebo novou hvězdárnu. Najdeme zde také Muzeum Valašských strašidel nebo Muzeum gobelínu. Přes město vede naučná stezka T. G. Masaryka a také Jana Karafiáta.
Tradiční akce
leden - Bačovský bál
březen - Dětský bačovský bál
duben - Valašská rally
květen - Meziříčská muzejní noc, Farmářské trhy
červen - Festival TANECVALMEZ, Vytrvalostní závod VALAŠSKÉ KILO, Den dětí v Podlesí, Valašský špalíček
červenec- GULÁŠFEST
září - Den města, co dva roky je Babí léto - mezinárodní folklorní festival, Festival Z pohádky do rozprávky, Medový den, Řemeslný jarmark
listopad - Valašský krajkářský a řemeslný trh
Turistická známka
č. 630 - Valašské Meziříčí


 
Nadmořská výška: 310 m n. m.
GPS: 49°28'16,193"N,17°58'14,099"E
Oblast: Valašsko - Javorníky - Vsetínské vrchy
Obec: Valašské Meziříčí
Adresa: Valašské Meziříčí, Soudní 1221
757 01
E-mail: Poslat dotaz
Telefon: +420 571 674 111
Web: http://www.valasskemezirici.cz
Dostupnost
Vzdálenost vzdušnou čarou:
35 km SV od města Zlín


Oblíbené odkazy

Líbí se Vám VBeskydech.cz ?


Copyright © 2013 - 2024 VBeskydech.cz. Všechna práva vyhrazena. Používá: NanoLynx 1.3.3.2 Modes: ubyt2020
Publikovat, kopírovat a rozšiřovat jakoukoliv část stránek je povoleno výhradně s písemným souhlasem autora stránky.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace