VBeskydech.cz

Mosty u Jablunkova

 
Mosty u Jablunkova

Velká podhorská obec Mosty u Jablunkova leží ve východním cípu České republiky v podhůří Slezských Beskyd. Obcí protéká potok Ošetnice. Nad obcí se tyčí vrchy Gírová na východě a Skalka na západě. Mosty leží v Jablunkovském průsmyku a vede tudy důležitá obchodní trať na Slovensko. V Mostech u Jablunkova je také hraniční přechod na Slovensko. Název obec dostala nejspíš podle velkého počtu mostů a mostků, které překračují zdejší potok Ošetnice.
První zmínka o obci pochází z roku 1573. Zdejší obyvatelstvo se živilo především pastevectvím a zemědělstvím. Prvotní ves zde ale stále ještě dříve, protože tudy procházela historicky důležitá obchodní měděná cesta do Uher. Vznik obce možná souvisí se založením hraničního opevnění Šance, jehož pozůstatky jsou k nalezení v jižní části obce. Po celou historii patřily Mosty u Jablunkova pod Těšínské knížectví.
V obci je kostel sv. Hedviky z roku 1790. V Mostech nalezneme také dochované roubené chalupy s hospodářskými objekty z 19. stol. V obci jsou dva železniční tunely, které byly vybudovány v roce 1870. V Mostech nalezneme ski areál s celoročně provozovanou bobovou dráhou z roku 2004. V obci je i malý aquapark.


 
Nadmořská výška: 496 m n. m.
GPS: 49°31'32,642"N,18°45'9,798"E
Oblast: Slezské Beskydy
Obec: Mosty u Jablunkova
Adresa: Mosty u Jablunkova, Mosty u Jablunkova 800
739 98
E-mail: Poslat dotaz
Telefon: +420 558 337 911
Web: http://www.mostyujablunkova.cz
Dostupnost
Vzdálenost vzdušnou čarou:
6,5 km jižně od města Jablunkov

Auto:
z Třince po silnici I/11, u obce Bocanovice sjedete na silnici II/474 a pojedete 5 km rovně

Autobus:
linka Třinec - Mosty u Jablunkova, Návsí - Mosty u Jablunkova, zastávky Mosty u Jablunkova - u hřiště,, Lupinská,, pod kopcem,, pož. zbroj.,, mateřská škola,, Zelenina,, Obecní úřad,, Bagno,, rozc. Šance,, pod Šancemi,, Šance, škola,, Šance, kaplička,, Šance, konečná

Vlak:
vlaková stanice Mosty u Jablunkova


Oblíbené odkazy

Líbí se Vám VBeskydech.cz ?


Copyright © 2013 - 2024 VBeskydech.cz. Všechna práva vyhrazena. Používá: NanoLynx 1.3.3.2 Modes: ubyt2020
Publikovat, kopírovat a rozšiřovat jakoukoliv část stránek je povoleno výhradně s písemným souhlasem autora stránky.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace