VBeskydech.cz

Příbor

Webové kamery:

Příbor - náměstí Sigmunda Freuda
Další informace
Příbor - náměstí Sigmunda Freuda

Město Příbor se nachází v podhůří Beskyd nad říčkou Lubinou. První osada v této oblasti zde byla již okolo roku 1178. Stála na staré obchodní cestě z Polska.

V roce 1251 založil Frank z Hückeswagenu na místě původní osady město. Město mělo pravidelný šachovnicový půdorys, který je typický pro kolonizaci doby 13. stol. Město se poté stalo majetkem olomouckého biskupství, které jej opět vrátilo jako dědičné biskupské léno rodu pánů z Hückeswagenu. Na konci 14. stol. byl Příbor opevněn kamennými hradbami.

V 16. stol. se město Příbor stalo centrem obchodu a řemesel na hukvaldském panství. Hlavní řemeslná výroba byla v soukenictví. Během třicetileté války obsadili město v roce 1928 Dánové a v roce 1643 Švédové. Válečné události poznamenaly hospodářství města. Později se stal Příbor významným kulturním centrem oblasti. Od roku 1694 zde působila piaristická kolej s gymnáziem. V pozdější době se v Příboře nejvíc dařilo textilnímu průmyslu.

Mezi hlavní památky města Příbor patří centrum města s dochovaným středověkým půdorysem, pozůstatky opevnění a významnými stavbami. Od roku 1989 je centrum městskou památkovou rezervací. Dominantní církevní památkou je farní kostel Narození Panny Marie. Jádro kostela pochází již ze 14. stol. Významnou stavbou je také bývala piaristická kolej s kostelem sv. Valentina. Dnes zde sídlí muzeum.


Zdroj: Velká turistická encyklopedie Moravskoslezský kraj

 
Nadmořská výška: 300 m n. m.
GPS: 49°38'24,575"N,18°8'34,764"E
Oblast: Podbeskydí
Obec: Příbor
Adresa: Příbor, náměstí Sigmunda Freuda 19
742 58
E-mail: Poslat dotaz
Telefon: +420 556 455 455 - ústředna
Web: http://www.pribor.eu
Dostupnost
Vzdálenost vzdušnou čarou:
15 km západně od města Frýdek-Místek 4 km severně od města Kopřivnice

Vlak:
trať č. 325 Studénka - Veřovice, vlaková stanice Příbor


Oblíbené odkazy

Líbí se Vám VBeskydech.cz ?


Copyright © 2013 - 2024 VBeskydech.cz. Všechna práva vyhrazena. Používá: NanoLynx 1.3.3.2 Modes: ubyt2020
Publikovat, kopírovat a rozšiřovat jakoukoliv část stránek je povoleno výhradně s písemným souhlasem autora stránky.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace