VBeskydech.cz

Nadmořská výška: 369 m n. m.
GPS: 49°28'21,906"N,18°5'27,475"E
Oblast: Valašsko - Javorníky - Vsetínské vrchy
Obec: Zubří
Adresa: Zubří, U Domoviny 234
756 54
E-mail: Poslat dotaz
Telefon: +420 571 757 051
Web: http://www.mesto-zubri.cz
Dostupnost
Vzdálenost vzdušnou čarou:
3 km západně od města Rožnov pod Radhoštěm


Oblíbené odkazy

Na „Petrohradě“ v Zubří se opět vystavuje


pátek 25.11.2016, Zubří
Na „Petrohradě“ v Zubří se opět vystavuje
Ve čtvrtek 24.11.2016 se po delší odmlce znovu otevřely dveře do malebných a stylových prostor zuberské výstavní galerie Petrohrad. Toto neobyčejné místo dýchající bohatou historií, jež už několik let jednotlivým výstavám propůjčuje neopakovatelnou atmosféru, bylo v tomto roce veřejnosti dosud uzavřeno z důvodu stavebních úprav budovy i jejího okolí. První akcí po rekonstrukci byla výstava akvarelů, ilustrací, grafiky a keramiky Ludmily Vaškové s poetickým názvem ZPĚV ANDĚLŮ.

V první - neoficiální části programu věnované slavnostnímu otevření zrekonstruovaného Petrohradu, byla prostřednictvím slov předsedkyně Muzejní rady paní Marie Krupové a krátké dataprojekce představena historie budovy zvané „Petrohrad“ i muzejní činnosti v Zubří. Stěny tohoto domu z poloviny 19. století pamatují mnoho. V počátku dům obývala rodina Rozárky Otáhalové, neteře českého historika a politika Františka Palackého. Později Petrohrad sloužil jako obydlí kantorů či škola zuberského vyšívání. Po roce 1976 zde byla instalována expozice protifašistického odboje v Zubří a na Valašsku. Od roku 1995 se již prvního patra budovy začalo užívat jako výstavní galerie Města Zubří.
Dnes otevíráme novou kapitolu Muzea Zubří. Petrohrad dostal nový kabát (fasádu), byla opravena střecha, půdní prostory, zázemí včetně kuchyňky a toalet pro veřejnost a v neposlední řadě bylo upraveno i okolí tak, aby se budova stala přístupnější.

Paní Krupová ve své krátké řeči mimo jiné připomenula, jak je rok 2016 pro kulturu v Zubří příznivý. V březnu byly slavnostně otevřeny nové prostory Muzea Zubří se stálou expozicí a veřejnosti přístupným depozitářem. V září občané města dostali dárek v podobě krásné, vzdušné a moderní knihovny. Na sklonku roku město Zubří dokončilo také rekonstrukci své historicky první kamenné stavby v Zubří – Petrohradu.
Závěrem neoficiální části programu si pak starosta města pan Lubomír Vaculín s předsedkyní muzejní rady paní Marií Krupovou symbolicky vyměnili původní klíče Petrohradu za ty nové.
S lehkou nadsázkou by se dalo říci, že kolem čtvrté hodiny odpolední do Zubří přiletěli andělé. Prvním z nich byla bez pochyby paní Ludmila Vašková – vskutku renesanční dáma, která s veškerou skromností přijela do Zubří představit svá umělecká díla. Úsměv na její tváři, srdce jako na dlani, hřejivá slova a pokora, s kterou představila svou tvorbu, všechno to přišlo jako dar z nebe, který rozsvítil den i těm, kteří dosud neměli žádný důvod k úsměvu. Andělský byl i hudební doprovod této pohádkové vernisáže. Medový hlas Marie Křenkové, který podbarvilo citlivé cupitání prstů Pavly Mitášové po klaviatuře kláves, se nesl tetelícím se vzduchem plně zaplněných prostor výstavní síně a snad všichni přítomní nevěřícně žasli nad tou nádherou.
V těchto okamžicích již výstavní síň odpočívá. Ne však na dlouho.

Výstava ZPĚV ANDĚLŮ bude otevřena až do 18. prosince, každý den kromě pondělí a středy, v době od 14 do 17 hodin. Tuto neděli (27.11.2016) pak bude otevřena v rámci programu Vánočního jarmarku po celý den.Zdroj informací: http://kultura.mesto-zubri.cz/texty.php?typ=1& ...
 

Líbí se Vám VBeskydech.cz ?


Copyright © 2013 - 2024 VBeskydech.cz. Všechna práva vyhrazena. Používá: NanoLynx 1.3.3.2 Modes: ubyt2020
Publikovat, kopírovat a rozšiřovat jakoukoliv část stránek je povoleno výhradně s písemným souhlasem autora stránky.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace