V reakci na stále četnější porušování základních pravidel chování v chráněných územích návštěvníky Beskyd, chce Správa CHKO Beskydy tato pravidla připomenout.
A to nejen na tabulích v terénu, či ve sdělovacích prostředcích, ale také přímo v terénu. Pracovníci správy a dobrovolní strážci budou o prázdninách ve zvýšené míře dohlížet na dodržování ochranného režimu přírodních rezervací a památek.
Těch je k dnešnímu dni 59, z toho je 7 národních přírodních rezervací (NPR). Ve všech NPR je poměrně striktně omezeno jak lidské hospodaření, tak pohyb návštěvníků – ti sem mohou vstupovat (nikoli vjíždět!) pouze po značených turistických stezkách. Samozřejmostí by mělo být, že zde lidé neodhazují odpadky, že zde nenocují (ani ve stanu ani „pod širákem“), nedělají oheň, netrhají žádné rostliny ani lesní plody a neruší jakýmkoliv způsobem živočichy.
Takovýmito „přísnými“ rezervacemi jsou např. pralesy Mionší, Salajka a Razula, severní svahy Radhoště, vrcholové partie Kněhyně a Čertova mlýna, JZ úbočí Lysé hory (NPR Mazák) a Pulčínské skály.
Podobný režim mají i přírodní rezervace – těch je 28. Většina má (z hlediska běžného návštěvníka) režim podobný jako NPR, jen pohyb lidí zde už většinou není u tak přísně regulován. Vstup do většiny PR je možný i po cestách příp. není omezen vůbec – bližší informace jsou uvedeny na tabulích umístěných pod označením příslušného chráněného území, nebo Vám je poskytne Správa CHKOB příp. strážci v terénu. Omezení týkající se např. nocování, ohňů či vjezdů vozidel zde platí v plné míře.
Rezervace, kde platí přísnější režim, a které budou častěji kontrolovány jsou např. na Smrku (PR Smrk, PR Malý Smrk), Travném, Lysé hoře (PR Mazácký Grůnik, PR Malenovický kotel), Makytě, okolo Mionší (PR Uplaz, Velký Polom),
Poslední typ chráněných území – přírodní památky – má režim „nejmírnější“ – vstup zde většinou není omezen (a pokud je, je to opět uvedeno na tabulích). Ale ani zde není tolerováno nocování, rozdělávání a udržování ohně, znečišťování odpadky či vjezdy motorovými vozidly.
S nastávající sezónou sběračů borůvek, malin, hub apod. ještě chceme připomenout, že lesní plody je možno sbírat 1) mimo přírodní rezervace 2) pouze pro vlastní potřebu 3) způsobem nepoškozujícím les (např. borůvčí).
Do hor a do lesa obzvláště doporučujeme vyrazit pěšky nebo využitím hromadné dopravy. Kdo pojede autem, měl by jej odstavit na vyhrazených místech. Vjezd do lesů zapovídá lesní zákon; zákon o ochraně přírody je ještě přísnější – ten stanoví zákaz vjezdu a setrvání motorových vozidel (vč. např. obytných přívěsů) mimo silnice a místní komunikace na celém území CHKO!
Porušování „pravidel“ v chráněných územích je z pohledu zákona přestupkem, a jako takové bude také řešeno – blokovou pokutou, příp. v závažnějších případech nebo u organizovaných skupin i ve správním řízení.
Jiří Lehký, stráž přírody CHKO Beskydy
Zdroj informací: http://valasskakrajina.cz/chko-beskydy-jak-ji- ...