VBeskydech.cz

Upozornění: Prosíme všechny zájemce o akce a aktivity, aby vzali na vědomí aktuální situaci a opatření přijatá vládou ČR k nákaze Covid-19.
Nadmořská výška: 940 m n. m.
GPS: 49°34'2,386"N,18°26'17,341"E
Oblast: Moravskoslezské Beskydy
Obec: Malenovice
Dostupnost
Vzdálenost vzdušnou čarou:
15 km JV od Frýdku-Místku

Auto:
Dojezd autem pouze do Malenovic, kde je parkoviště a odkud nastoupíte na značenou turistickou trasu. Zaparkovat můžete na parkovišti u hotelu Rajská bouda nebo u hospody Pod Borovu.

Autobus:
zastávka Malenovice, hotel Petr Bezruč (3,6 km)

Vlak:
žst. Frýdlant nad Ostravicí (10 km)

Kolo:
výjezd na horském kole je možný po značené turistické trase

Pěšky:
rozcestník Pod Kykulkou 180 m, modře značená turistická cesta


Oblíbené odkazy

Práce na předrekonstrukci pokračují. Ivančenu čekají posudky a papírování


pátek 17.4.2015, Mohyla Ivančena

Práce na předrekonstrukci pokračují. Ivančenu čekají posudky a papírování
 
Práce na předrekonstrukci pokračují. Ivančenu čekají posudky a papírování
Práce na předrekonstrukci pokračují. Ivančenu čekají posudky a papírování
Práce na předrekonstrukci pokračují. Ivančenu čekají posudky a papírování
Práce na předrekonstrukci pokračují. Ivančenu čekají posudky a papírování

OSTRAVA 13.4. 2015 – Začalo jaro a s ním se posunuly i práce na přípravě rekonstrukce skautské kamenné mohyly Ivančena v Beskydech. Ačkoli se ještě ani „nekoplo“, realizační tým a architekti se nezastavili. Připravují se podklady pro územní řízení, jedná se o vyjmutí pozemků z lesního fondu a připravují se posudky.

„Přibližně v polovině roku proběhne zpracování biologického a botanického posudku na území dotčené rekonstrukcí mohyly a stavebními pracemi,“ uvedl vedoucí realizačního týmu Ivančeny Václav Dobrozemský.

To však není jediné, co se nyní kolem Ivančeny děje. Architekti Buryškovi, kteří navrhli finální podobu mohyly, pracují na dokumentaci pro územní řízení.

„Jakmile bude dokončena, bude předána na stavební úřad k předběžnému posouzení. Následně bude projektová dokumentace zaslána dotčeným orgánům státní správy k vydání příslušných stanovisek a vyjádření. Veškeré připomínky dotčených orgánů státní správy budou následně zapracovány do projektové dokumentace,“ dodal Dobrozemský.

Po vydání územního rozhodnutí se začne mohyla rozebírat

Stávající přibližně šesti set metrový pozemek Ivančeny mají v nájmu moravskoslezští skauti. Autoři projektu navrhli jeho rozšíření o dalších asi 200 metrů čtverečních směrem k hřebeni. K parcele s kaskádami by se tak mělo přidat i místo původní mohyly – kameny na vrcholu. Právě na místě, kde stála mohyla původně, je nyní v plánu umístění stožáru, pylonu a stély, které tvoří součást památníku Ivančena.

Tento další pozemek je proto potřeba vyjmout z lesního fondu. Tomu bude předcházet znalecký posudek, který stanoví úbytek produkční funkce lesa. „Nyní je zpracováván geometrický plán na oddělení zmíněné části, poté bude třeba získat souhlasné stanovisko lesní správy Frýdek-Místek, které bude sloužit jako podklad pro podání návrhu na vynětí z lesního fondu,“ popsal Dobrozemský.

A ani to není všechno. Jelikož bude stavba prováděna i na pozemcích České republiky, bude třeba i tuto záležitost právně ošetřit. Mezi Junákem a Lesy ČR proto bude uzavřena smlouva o zřízení služebnosti. Ta bude spočívat v právu umístit stavbu mohyly Ivančena na těchto pozemcích. Tato smlouva bude zároveň obsahovat souhlas Lesů s provedením a umístěním stavby, který je nutný pro územní řízení.

„Dle aktuálního vyjádření zástupců lesní správy Frýdek-Místek je toto nejschůdnější řešení, protože předmětné pozemky zasažené stavbou mohyly nemají zájem prodat. Poté můžeme na stavebním úřadu ve Frýdlantě nad Ostravicí podat žádost o územní rozhodnutí na změnu využití území. Součástí této dokumentace bude dokumentace rozebíracích prací stávající mohyly. Celý proces by měl být dokončen nejpozději v květnu 2016,“ dodal Dobrozemský.

Ihned poté začne postupné rozebírání mohyly a o letních prázdninách samotná rekonstrukce a výstavba nové mohyly.

Vizualizace nové podoby Ivančeny najdete ZDE http://www.ivancena.cz/rekonstrukce/nova-podoba-mohyly/

O mohyle

Ivančena je kamenná mohyla stojící v Beskydech pod vrcholem Lysé hory. V posledních dnech II. světové války popravili nacisté řadu členů Slezského odboje a mezi nimi také pět skautů z 1. oddílu Ostrava. Stalo se tak mezi 24. dubnem a 2. květnem 1945 v polském Těšíně. V říjnu dalšího roku pak na Ivančenu vystoupali skauti z 30. oddílu Junáka z Moravské Ostravy a přinesli první kameny. Od té doby k mohyle chodili skauti, trampové i obyčejní lidé a nosili s sebou kamínky i balvany, ze kterých pomník narůstal. Ivančena se stala symbolem odboje proti nesvobodě, a i když komunisti chtěli pochody k ní zakázat, nikdy se jim to nepovedlo.

http://www.ivancena.cz/media/tiskove-zpravy/Zdroj informací: http://www.ivancena.cz/media/tiskove-zpravy/
 

Líbí se Vám VBeskydech.cz ?


Copyright © 2013 - 2021 VBeskydech.cz. Všechna práva vyhrazena. Používá: NanoLynx 1.3.3.1 Modes: ubyt2020
Publikovat, kopírovat a rozšiřovat jakoukoliv část stránek je povoleno výhradně s písemným souhlasem autora stránky.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace