VBeskydech.cz

Upozornění: Prosíme všechny zájemce o akce a aktivity, aby vzali na vědomí aktuální situaci a opatření přijatá vládou ČR k nákaze Covid-19.
GPS: 49°32'46,278"N,18°26'58,046"E
Oblast: Moravskoslezské Beskydy
Obec: Krásná

Oblíbené odkazy

Orlice Tonička je postřelená!


úterý 18.3.2014, Moravskoslezské Beskydy
Orlice Tonička je postřelená!
Neuvěřitelné, nepochopitelné, absurdní, těžko se mi hledají výstižná slova. Téměř tříletá orlice Tonička (vypuštěná v Beskydech 18.8.2011) byla díky neuvěřitelné shodě náhod lokalizována Mgr. Ivanem Bartošem, pracovníkem AOPK -Správy CHKO Poodří. Kolega Bartoš při kontrole v přírodní rezervaci Bartošovický luh na k.ú. Hukovice, zachytil pohyb orla po zemi v rákosovém porostu. Neprodleně jsme realizovali výjezd na uvedenou lokalitu. Exemplář byl společně odchycen ve čtvrtek 13.3.2014 okolo 13.30 hodiny.

Bylo zjištěno, že jde o tříletou samici orla skalního (Toničku), exemplář vypuštěný v rámci projektu "Návrat orla skalního do ČR", mimo jiné označenou ornitologickým kroužkem A 1560.

Předmětná samice měla také nainstalovanou satelitní a konvenční vysílačku a její pohyb byl již téměř tři roky monitorován. Na předmětnou lokalitu dolétla orlice 10.3. a to ze Slovenska, kde několik dnů pobývala v blízkosti Zázrivé. Orlice byla neprodleně převezena na veterinární ošetřovnu v Novém Jičíně na Jugoslávské ul., kde ji MVDr. Milan Šturm vyšetřil, ošetřil a aplikoval léčiva. Byly provedeny 3 RTG snímky, ze kterých vyplynulo, že dostala plný zásah z brokové zbraně, minimálně 11 broků, které zůstaly uvízlé ve svalových tkáních, rozsah vnitřních poranění nebylo možné zjistit.

Dále bylo zjištěno krvácení v ústní dutině, krevní stopy na peří levého křídla z vnitřní strany a fraktura radiusu levého křídla. Zranění nebylo starší jak 24 hodiny. V současné době je v naší péči.


Stopy poškození třemi broky vykazuje také předmětná vysílačka připevněná na těle orla. Z charakteru poranění je zřejmé, že ke zranění muselo dojít v místě odchytu, resp. v bezprostředním okolí. Jde o honitbu Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně - ŠZP Nový Jičín. Následujícího dne jsme podali trestní oznámení na neznámého pachatele ve věci postřelení kriticky ohroženého druhu dle zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny a porušení zákona o myslivosti a to orla skalního (Aguila chrysaetos). Způsobený čin maří naši dlouholetou práci a vážně ohrožuje výsledky projektu jako takového a je dalším z celé řady vážných porušení legislativy související s ochranou přírody a chráněných živočišných druhů v ČR. Bohužel z celé řady zástřelů, či otrav vzácných a chráněných druhů zvířat se zatím dlouhá léta nepodařilo nic vyšetřit, najít a potrestat pachatele, všechny dosavadní kauzy byly odloženy s tím, že pachatel je neznámý. Věříme, že v tomto případě tomu tak nebude. Celá kauza je o to absurdnější, že s touto univerzitou dlouhá léta poměrně úzce spolupracujeme a přímá participace je také na uvedeném projektu "Návrat orla skalního do ČR".

Text: Petr Orel
Foto: Jan Kašinský
Foto RTG: MVDr. Milan ŠturmZdroj informací: http://www.orelskalni.cz/aktuality/orlice-toni ...
 

Líbí se Vám VBeskydech.cz ?


Copyright © 2013 - 2020 VBeskydech.cz. Všechna práva vyhrazena. Používá: NanoLynx 1.3.1 Modes: ubyt2020
Publikovat, kopírovat a rozšiřovat jakoukoliv část stránek je povoleno výhradně s písemným souhlasem autora stránky.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace