VBeskydech.cz

Upozornění: Prosíme všechny zájemce o akce a aktivity, aby vzali na vědomí aktuální situaci a opatření přijatá vládou ČR k nákaze Covid-19.

NPR Pulčín - Hradisko - Pulčín (Francova Lhota)

 
NPR Pulčín - Hradisko
NPR Pulčín - Hradisko
NPR Pulčín - Hradisko
NPR Pulčín - Hradisko

Národní přírodní rezervace Pulčínské skály – Hradisko v Javornících je krásná krajina, kterou mezi prvními objevovali trempové.

Národní přírodní rezervace Pulčín-Hradisko byla vyhlášena v roce 1989 a rozkládá se na ploše 72,73 ha. Rezervace zahrnuje Pulčínské skály s vrcholem Hradisko (773 m n.m.). Předmětem ochrany jsou významné skalní útvary. Ty vytvářejí největší pískovcové skalní město v moravské části Karpat. Jsou zde mohutné stěny, bloky i kamenné moře. Hlavními částmi jsou Zamčisko na jižním okraji, na západě Pět kostelů a v centrální části skal Izby. Vrcholovou část Hradiska tvoří pískovcová plošina 150 m dlouhá a 80 m široká. Je rozčleněna mnoha puklinami. Nejvýznamnější skalní útvary na západní části jsou Zkamenělý kostel, Ludmilina skála nebo Trtol s převisem zvaný Nos. Vrchol lemují skály ve tvaru koruny. Na vrcholu jsou i pseudokrasové jeskyně z nichž největší je Velryba dlouhá 42 m. Spatřit tu lze hříbovité věže, nepravá skalní okna, převisy, pseudozávrty a jiné tvary. V lokalitě Pět kostelů jsou až 20 m vysoké převisy nad údolím Pulčínského potoka. V zimě se ve skalních převisech Ancony tvoří oranžově zbarvené ledopády. V rezervaci rostou buky lesní a jedle bělokoré, ve skalách roste borovice lesní.
Do rezervace je povolen vstup pouze po značených turistických cestách. Je zde zakázána horolezecká činnost. Na části rezervace je archeologické naleziště. Nalezly se tady předměty z doby bronzové, kultury lužické, laténské a slovanské. V oblasti Zámčiska byl někdy v 1. polovině 14. stol. hrad Pulčín. První zmínka o něm pochází z roku 1426 jako majetek krále Zikmunda. V polovině 15. stol. se zde usídlil loupeživý rytíř Miroslav z Cimburka. Od 16. stol. byl hrad pobořen a uváděn jako pustý. V oblasti Izby se v pobělohorské době scházeli čeští bratři. Oblastí prochází naučná stezka Javornický hřeben.
Turistická známka
č. 1088 - Pulčínské skály


Přístupnost: Celoroční
Zdroj: http://nature.hyperlink.cz/Beskydy

 
Nadmořská výška: 773 m n. m.
GPS: 49°13'39,456"N,18°4'39,458"E
Oblast: Valašsko - Javorníky - Vsetínské vrchy
Obec: Pulčín (Francova Lhota)
Katastr: Francova Lhota-Pulčín
E-mail: Poslat dotaz
Telefon: +420 571 654 293
Web: http://nature.hyperlink.cz/vsetinsko ...
Dostupnost
Vzdálenost vzdušnou čarou:
13 km jihovýchodně od města Vsetín


Oblíbené odkazy

Líbí se Vám VBeskydech.cz ?


Copyright © 2013 - 2022 VBeskydech.cz. Všechna práva vyhrazena. Používá: NanoLynx 1.3.3.1 Modes: ubyt2020
Publikovat, kopírovat a rozšiřovat jakoukoliv část stránek je povoleno výhradně s písemným souhlasem autora stránky.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace