VBeskydech.cz

Upozornění: Prosíme všechny zájemce o akce a aktivity, aby vzali na vědomí aktuální situaci a opatření přijatá vládou ČR k nákaze Covid-19.

Vápenné pece Vendryně - Vendryně

V severní části obce Vendryně se nachází historická technická památka Vápenné pece. Tato technická památka byla nově zrekonstruována v roce 2003. Technické památky patří k nejzranitelnějším, často velmi ohroženým a teprve poslední léta znovu objevovaným a ceněným druhům turistických cílů. Vznik vápenné pece v obci Vendryně se datuje do počátku 19. stol. V té době byl v oblasti proveden zevrubný geologický průzkum, kdy byla nalezena ložiska železné rudy pro místní železárny. Na území obce Vendryně se těžila ruda nejprve pro huť v Ustroni a později pro nově založenou huť v Třinci. Do této doby spadá také těžba vápence, který se ve Vendryni těžil ve 3 lomech a byl vypalován ve 2 pecích, v místním nářečí zvaných "wopienky". Pro okolní uživatele byly v provozu i po r. 1895, kdy byla ukončena těžba železné rudy pro její malou vydatnost.
Provoz pecí byl definitivně ukončen v roce 1965. V tomto období byla ukončena i těžba v přilehlých vápencových lomech. Pece však zůstaly na svém místě a za významného přispění Ministerstva pro místní rozvoj ČR byly obcí opraveny a konzervovány do dnešní podoby,aby tak sloužily jako památka.
Proces pálení probíhal tak, že do šachty se střídavě naváželo uhlí a vápenec. Uhlí sloužilo jako zdroj tepla pro tepelnou reakci, kterou se vápenec postupně "vypaloval" na pálené vápno a zplodiny odcházely do volného prostoru komínem z pece. Vsázka postupně šachtou klesala dolů a dole dělníci již pálené vápno vyhrabávali. Takto vypálené vápno bylo dále expedováno ke spotřebitelům.
Starší pec kamenná : je kruhovitého tvaru, její průměr u kořene je 3,7 m a je vysoká 9,3 m. Do výšky téměř 5 m je vyzděná přírodním kamenem a tato část je ukončena věncem z ocelového pásu. Dále pokračuje jen cihlová část. V peci jsou 2 otvory - jeden pro násyp vsázky a druhý pro odběr vypáleného vápence. Navážecí rampa byla v 50. letech 20. století z bezpečnostních důvodů odstraněna.
Novější pec cihlová : je rovněž kruhovitého tvaru a u základu má 3,45 m. Vysoká je více než 10 m. V celé výšce je vyzděná pálenou cihlou a její stabilitu zajišťuje celkem 5 ocelových obručí po obvodě. Z nájezdové rampy se zachoval pouze ocelový skelet.


Přístupnost: Celoroční
Zdroj: http://www.vendryne.cz/zivot-obce-1/zajimavosti-v-obci/

 
Nadmořská výška: 398 m n. m.
GPS: 49°40'31,563"N,18°43'6,786"E
Oblast: Slezské Beskydy
Obec: Vendryně
E-mail: Poslat dotaz
Telefon: +420 558 554 111
Web: http://www.vendryne.cz
Dostupnost
Vzdálenost vzdušnou čarou:
1,5 km severně od centra obce Vendryně, 3 km východně od města Třinec

Vlak:
trať č. 320 Bohumín - Čadca, vlaková stanice Vendryně (2,8 km)


Oblíbené odkazy

Líbí se Vám VBeskydech.cz ?


Copyright © 2013 - 2020 VBeskydech.cz. Všechna práva vyhrazena. Používá: NanoLynx 1.3.3 Modes: ubyt2020
Publikovat, kopírovat a rozšiřovat jakoukoliv část stránek je povoleno výhradně s písemným souhlasem autora stránky.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace