VBeskydech.cz

Barokní hrobky - Ropice

V obci Ropice nalezneme za ohradní zdí kostela se hřbitovem zajímavé hrobky. Nacházejí se zde hrobky šlechtických rodů Coelestů z Coelestynu, Skrbenských z Hříště a svobodných pánů ze Saint Genois, jejichž historie je spojena právě s touto obcí. Upomínkou na tyto šlechtické rody jsou dvě stavby hrobek, které jsou postaveny v rozích hřbitovní zdi.

Hrobka s aliančním znakem pánů ze Saint Genois se nachází v ohradní zdi vlevo od vstupu do farního kostela. Jedná se o parcelu č. 82. Barokní hrobka pochází z roku 1742. Je čtvercového půdorysu s jehlancovou střechou. Budova tvoří součást ohradní zdi. Hladkou fasádu průčelí prolamuje obdélný vstup. Nad ním je kamenný alianční znak pánů ze Saint Genois, s oválnými medailóny a letopočtem 1742, zdobený rozvíjeným ornamentem. Po obvodu medailónů, zdobených perlovcem, jsou dva jednořádkové nápisy kapitálou. Vpravo: GEORGIVS SVOBODNI PAN ZE SAIN GENOIS, vlevo: FRANCISCA SVOBODNO PANI ZE SAIN GENOIS.

Hrobka s aliančním znakem pánů Celestů z Celestynu je v ohradní zdi vpravo od vstupu do farního kostela. Jedná se o parcelu č. 82. Klasicistní hrobka z roku 1802, která má čtvercový půdorys s jehlancovou střechou a tvoří součást ohradní zdi. Hladkou fasádu průčelí prolamuje obdélný vstup s lomenou profilovanou římsou. Nad vstupem kamenný alianční znak Celestů z Celestynu a Skrbenských z Hříště s letopočtem 1802.


Přístupnost: Celoroční
Zdroj: http://www.ropice.cz/

 
Nadmořská výška: 296 m n. m.
GPS: 49°42'17,622"N,18°36'48,561"E
Oblast: Slezské Beskydy
Obec: Ropice
Web: http://www.stonavka.cz/ropice
Dostupnost
Vzdálenost vzdušnou čarou:
centrum obce Ropice, 4 km jižně od města Český Těšín

Vlak:
trať č. 322 - Český Těšín - Frýdek-Místek, vlaková stanice Ropice (0,8 km)


Oblíbené odkazy

Líbí se Vám VBeskydech.cz ?


Copyright © 2013 - 2024 VBeskydech.cz. Všechna práva vyhrazena. Používá: NanoLynx 1.3.3.2 Modes: ubyt2020
Publikovat, kopírovat a rozšiřovat jakoukoliv část stránek je povoleno výhradně s písemným souhlasem autora stránky.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace