VBeskydech.cz

Upozornění: Prosíme všechny zájemce o akce a aktivity, aby vzali na vědomí aktuální situaci a opatření přijatá vládou ČR k nákaze Covid-19.

NPR Mionší - Horní Lomná

Prales Mionší patří k nejznámějším rezervacím v Moravskoslezských Beskydech a svou rozlohou k největším pralesům v České republice. Nachází se na hřebeni a přilehlých příkrých svazích vrcholů Úplaz (949,6 m) a Velká Polana (893 m) exponovaných k východu a západu, s lesními loukami, pramenisky a v jihovýchodní části i drobnými skalkami. Leží v nadmořské výšce 720 až 950 m, asi 9 km jihozápadně od Jablunkova mezi obcemi Dolní a Horní Lomná, asi 1 km východně od středu obce Horní Lomná. Katastrální území Horní a Dolní Lomná, okres Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj, CHKO Beskydy. Rezervace zřízená výnosem MK ČSR č. 12.849/54 ze dne 10. 3. 1954. Evidenční kód ÚSOP: 244. Kategorie IUCN: řízená rezervace. Celková výměra 169,70 ha.
Předmětem ochrany je největší komplex přírodě blízkých jedlobukových porostů karpatského typu s klenem v České republice. Ochrana zbytku jedlobukového karpatské pralesa s javorem klenem a smrkem v Moravskoslezských Beskydech s mozaikou drobných zbytků lesních luk a pastvin (polan), pramenisky a skalkami, s bohatou faunou a flórou.


Přístupnost: Celoroční
Zdroj: www.nature.hyperlink.cz

 
Nadmořská výška: 635 - 950 m n. m.
GPS: 49°32'6,288"N,18°39'32,717"E
Oblast: Slezské Beskydy
Obec: Horní Lomná
Katastr: Horní Lomná
E-mail: Poslat dotaz
Web: http://nature.hyperlink.cz/beskydy/i ...
Dostupnost
Vzdálenost vzdušnou čarou:
1,5 km východně od centra obce Horní Lomná


Oblíbené odkazy

Líbí se Vám VBeskydech.cz ?


Copyright © 2013 - 2022 VBeskydech.cz. Všechna práva vyhrazena. Používá: NanoLynx 1.3.3.1 Modes: ubyt2020
Publikovat, kopírovat a rozšiřovat jakoukoliv část stránek je povoleno výhradně s písemným souhlasem autora stránky.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace