VBeskydech.cz

Upozornění: Prosíme všechny zájemce o akce a aktivity, aby vzali na vědomí aktuální situaci a opatření přijatá vládou ČR k nákaze Covid-19.

Dřevěný kostel sv. Ondřeje - Hodslavice

Dřevěný kostelík sv. Ondřeje je nejstarší historickou památkou Hodslavic a jedním z nejstarších moravských dřevěných kostelů. První písemná zmínka o tomto kostele pochází z roku 1411. Koncem 15. stol. byl kostel značně poničen a bylo nařízeno odvádět desátky na jeho obnovu. V roce 1551 byla oprava kostela pravděpodobně dokončena. V období 15. a 16. stol. se měnil náboženský vliv a v kostele působil utrakvismus, jednota bratrská a nakonec luteránství. Pod katolickou duchovní správu byl kostel vrácen v roce 1624. Stavba kostela je ukázkou pozdně gotického dřevěného stavitelství. Celkový dojem vertikality podtrhuje štíhlá šidlovitá vížka. Z doby působení nekatolických sborů došlo k výrazným stavebním změnám. Patřily mezi ně rozšíření kněžiště o čtvercový prostor na severní straně, zvětšení kruchty, připojené k západní stěně kostela a zbudování ochozu a podloubí. K původnímu vybavení kostela patří masívní kamenná křtitelnice tesaná do podoby kalicha a podstavec svatostánku.
Figurální výzdoba pocházela z různých dob. V nejhořejší části stála známá "Hodslavská madona", patřící do okruhu "českých madon kolem roku 1400". Gotickou sošku z lipového dřeva se zlaceným pláštěm, zlacenými vlasy a zlacenou korunkou v podobě liliovitých listů nahrazuje nyní její přibližná kopie.
Kostel sv. Ondřeje patří k cenným kulturním památkám a je dokladem lidové tvořivosti našich předků. Neslouží proto v plné míře své původní funkci, mše svatá je zde sloužena pouze jednou ročně, v den svátku sv. Ondřeje.


Přístupnost: Celoroční
 
Nadmořská výška: 343 m n. m.
GPS: 49°32'16,821"N,18°1'19,335"E
Oblast: Podbeskydí
Obec: Hodslavice
Adresa: Hodslavice, Hodslavice 160
742 71
E-mail: Poslat dotaz
Telefon: +420 556 750 226
Web: http://hodslavice.farnost.cz/home
Dostupnost
Vzdálenost vzdušnou čarou:
6 km jižně od města Nový Jičín, centrum obce Hodslavice

Auto:
z Nového Jičína po silnici I/57 7 km z Valašského Meziříčí po silnici I/57 8 km z Frenštátu pod Radhoštěm po silnici II/483 15 km

Autobus:
linka Nový Jičín - Kopřivnice, Nový Jičín - Valašské Meziříčí, zastávky Hodslavice - nákup. stř.

Vlak:
vlaková stanice Hostašovice (2,4 km)


Oblíbené odkazy

Líbí se Vám VBeskydech.cz ?


Copyright © 2013 - 2021 VBeskydech.cz. Všechna práva vyhrazena. Používá: NanoLynx 1.3.3.1 Modes: ubyt2020
Publikovat, kopírovat a rozšiřovat jakoukoliv část stránek je povoleno výhradně s písemným souhlasem autora stránky.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace