VBeskydech.cz

Upozornění: Prosíme všechny zájemce o akce a aktivity, aby vzali na vědomí aktuální situaci a opatření přijatá vládou ČR k nákaze Covid-19.

Lašské muzeum Šustalova vila (NKP) - Kopřivnice

Lašské muzeum v Šustalově vile se nachází v městě Kopřivnice. Šustalova vila je budova postavena v klasicistním stylu roku 1889. Původním obyvatelem byl syn zakladatele slavné kočárovky Josefa Šustala. Po druhé světové válce budova připadla pro potřeby nově vznikajícího muzea.
Sem přestěhoval kopřivnický rodák Emil Hanzelka své soukromé sbírky a započal s vlastním utvářením expozic tehdejšího Lašského muzea. V letech 2004-05 prošla budova zásadní rekonstrukcí a vznikly zcela nové expozice.
V suterénu vily můžete navštívit galerie s názvem K-galerie, která je zaměřena především na mladé, začínající umělce z řad regionálních výtvarníků.
V expozici Továrna na hliněné zboží si milovníci tradičního umění a regionální historie přijdou na své prohlídkou obsáhlé sbírky umělecké majoliky, keramiky a zdobených kachlových kamen z produkce někdejší kopřivnické továrny na hliněné zboží. Expozice čítá přes 300 artefaktů vyráběných v letech 1830-90.
Kopřivnickému rodákovi, malíři a ilustrátoru Zdeňku Burianovi (1905-81), je věnovaná samostatná expozice, která se snaží navodit atmosféru exotiky a dobrodružství - oblastí, do kterých se malíř ve své fantazii vydával. Tento záměr podporuje moderní pojetí expozice, která zaujme především děti a mládež. Zejména projekce filmů sestříhaných z Burianových obrazů evokuje světy nesnadno dostupné nebo již dávno zaniklé. Expozici dále tvoří kazetové stěny, v nichž jsou vystaveny Burianovy kresby, vitríny s archeologickými nálezy z doby pravěku, předměty doplňující atmosféru trampingu a uměle vytvořené kostry pravěkých zvířat v životní velikosti.
Další expozice je věnována slavným místním rodákům. Celkem jedenáct listovacích panelů je zasvěceno místním malířům, básníkům a dalším kulturně a umělecky činným osobnostem z Kopřivnice. Na rodinu kopřivnickým továrníků Ignáce Šustaly a Adolfa Rašky upomínají zvětšené dobové fotografie. V 1. patře vily jsou vystaveny exponáty z dílny Františka Rajnocha, který pomocí autogenního hořáku vyráběl různé figurky, plastiky apod. Věž vily Vám poskytne odpočinkový koutek, kde se dočtete o zajímavých místech z okolí Kopřivnice (tzv. Lašská stezka).


Přístupnost: Celoroční
Zdroj: http://www.tatramuseum.cz/start-page.php

 
Nadmořská výška: 328 m n. m.
GPS: 49°35'46,028"N,18°8'47,474"E
Oblast: Podbeskydí
Obec: Kopřivnice
Adresa: Kopřivnice, Štefánikova 226/8
742 21
E-mail: Poslat dotaz
Telefon: +420 556 801 138
Mobil: +420 725 853 458
Web: http://www.tatramuseum.cz
Dostupnost
Vzdálenost vzdušnou čarou:
centrum města Kopřivnice

Vlak:
trať č. 325 Studénka - Veřovice, vlaková stanice Kopřivnice (0,1 km)


Oblíbené odkazy

Líbí se Vám VBeskydech.cz ?


Copyright © 2013 - 2021 VBeskydech.cz. Všechna práva vyhrazena. Používá: NanoLynx 1.3.3.1 Modes: ubyt2020
Publikovat, kopírovat a rozšiřovat jakoukoliv část stránek je povoleno výhradně s písemným souhlasem autora stránky.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace