VBeskydech.cz

Kostel na Prašivé - Vyšní Lhoty

 
Kostel na Prašivé
Kostel na Prašivé
Kostel na Prašivé
Kostel na Prašivé

Kostel na Prašivé je jednolodní budova, která je sroubená z jedlových trámů a stěny jsou pobité šindelem. Presbytář je stejného stylu a je mírně odsazený. Nad trojúhelným štítem se zvedá věžička. Kostel byl postaven v roce 1640 a původně byl zasvěcen sv. Ignáci z Loyoly. Ovšem když byl v roce 1673 postaven kostel v Malenovicích a byl zasvěcen stejnému svědci, tak v kostele na Prašivé došlo k přesvěcení sv. Antonínu Paduánskému.
K založení kostela se váže zajímavá pověst. Majitel frýdeckého panství hrabě Jiří z Oppersdorfu postřelil během lovu jelena. Ten smrtelně raněn na hraběte zaútočil a vrazil parohy do ztrouchnivělého stromu o který se hrabě opíral. Z vděčnosti za záchranu potom nechal postavit na Prašivé kostel.
V době 2. světové války patřil kostel do záboru nacistického Německa a nebylo možno jej navštěvovat. V té době kostel sešel a byl i zasažen i dělostřeleckými granáty.
V blízkosti kostela se nachází horská chata na Prašivé. Kostel patří farnosti v Dobré. Konají se zde tradiční poutě v polovině června (ke svátku sv. Antonína 13.6.)
Tradiční akce
Pouť na sv. Antonína (13. 6.)


Přístupnost: Celoroční
 
Nadmořská výška: 706 m n. m.
GPS: 49°38'12,174"N,18°28'57,282"E
Oblast: Moravskoslezské Beskydy
Obec: Vyšní Lhoty
Mobil: +420 723 559 319 (farnost Dobrá)
Web: http://www.ado.cz/poutni/prasiva/pra ...
Dostupnost
Vzdálenost vzdušnou čarou:
10 km východně od města Frýdek-Místek


Oblíbené odkazy

Líbí se Vám VBeskydech.cz ?


Copyright © 2013 - 2023 VBeskydech.cz. Všechna práva vyhrazena. Používá: NanoLynx 1.3.3.1 Modes: ubyt2020
Publikovat, kopírovat a rozšiřovat jakoukoliv část stránek je povoleno výhradně s písemným souhlasem autora stránky.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace