VBeskydech.cz

Upozornění: Prosíme všechny zájemce o akce a aktivity, aby vzali na vědomí aktuální situaci a opatření přijatá vládou ČR k nákaze Covid-19.

PP Hradní vrch Hukvaldy - Hukvaldy

 
PP Hradní vrch Hukvaldy
PP Hradní vrch Hukvaldy
PP Hradní vrch Hukvaldy
PP Hradní vrch Hukvaldy

Přírodní památka Hradní vrch Hukvaldy byla vyhlášena v roce 1999 na rozloze 70 ha. Území je již od středověku formováno lidskou činností. Na skalnatém ostrohu nad říčkou Ondřejnicí byl ve 13. století postaven gotický výšinný hrad. Tehdy pravděpodobně došlo k totálnímu odlesnění hradního vrchu, který byl znovu zalesněn až v době, kdy obranný význam hradu pominul. V 18. století dali hukvaldští páni osázet nezalesněný hradní vrch, nechali postavit kamennou oborní zeď a zavedli chov daňků a muflonů.

Převažující jednotkou současné vegetace jsou květnaté bučiny podsvazu Eu-Fagenion – strdivková bučina s dominantní strdivkou jednokvětou, bučina s kyčelnicí žláznatou a ostřicová bučina s dominantní ostřicí třeslicovitou. V důsledku hromadění nerozloženého bukového listí se vytvářejí tzv. nahé bučiny, kde zvláště v jarním aspektu najdeme např. áron karpatský, kyčelnici cibulkonosnou, křivatec žlutý a orsej jarní. Z ohrožených a chráněných rostlin rostou v přírodní památce okrotice dlouholistá, kruštík modrofialový, kruštík širolistý, lýkovec jedovatý a blín černý.

Lokalita je také pravidelně ornitologicky sledována, vyskytuje se zde 75 druhů ptáků, z toho 44 druhů zde hnízdí. Dutiny starých stromů vyhledává např. holub doupňák, krutihlav obecný, datel černý, strakapoud prostřední, lejsek malý aj. V zimně sem zalétá brkoslav severní.

V rozvolněném lesním porostu přírodní památky je sedm mohutných buků vyhlášeno památnými stromy.

Z prostředků ochrany přírody se započalo s obnovou kompozičních prvků – starých alejí, dominantních solitérů – a s péčí o staré stromy.


Přístupnost: Celoroční
Zdroj: http://iszp.kr-moravskoslezsky.cz/cz/priroda/chranena-uzemi/pamatky/hradni-vrch-hukvaldy-114

 
Nadmořská výška: 315 - 479 m n. m.
GPS: 49°37'15,622"N,18°13'44,236"E
Oblast: Moravskoslezské Beskydy
Obec: Hukvaldy
Katastr: Hukvaldy
Dostupnost
Vzdálenost vzdušnou čarou:
centrum obce Hukvaldy

Užitečné informace

Oblíbené odkazy

Líbí se Vám VBeskydech.cz ?


Copyright © 2013 - 2021 VBeskydech.cz. Všechna práva vyhrazena. Používá: NanoLynx 1.3.3.1 Modes: ubyt2020
Publikovat, kopírovat a rozšiřovat jakoukoliv část stránek je povoleno výhradně s písemným souhlasem autora stránky.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace