VBeskydech.cz

Upozornění: Prosíme všechny zájemce o akce a aktivity, aby vzali na vědomí aktuální situaci a opatření přijatá vládou ČR k nákaze Covid-19.

Hukvaldská obora - Přírodní památka Hukvaldy - Hukvaldy

 
Hukvaldská obora - Přírodní památka Hukvaldy
Hukvaldská obora - Přírodní památka Hukvaldy
Hukvaldská obora - Přírodní památka Hukvaldy
Hukvaldská obora - Přírodní památka Hukvaldy

Obora se rozkládá v podhradí zříceniny středověkého hradu Hukvaldy. Při návštěvě hradu přirozeně procházíte také tuto oboru, která patří v naší republice k těm nejstarším. Přístup do obory je zdarma a v každém ročním období a v každou denní dobu vám poskytuje nádherné procházky malebnou krajinou s několika výhledy na hradní vrch s hradem. Je nutné dodržovat přístup pouze po vyznačených stezkách a chovat se tak, abyste nerušili zvířata, žijící v oboře. V oboře žije 140 daňků, 120 muflonů, 25 divokých prasat (stav v roce 2010) a bažant královský. Oborou vede asfaltová cesta, která je přístupná pouze pro pěší a cyklisty. Na trase k hradu nebo na druhý konec obory nás doprovází zajímavá zastavení - památník Lišky Bystroušky z roku 1959, který připomíná slavnou operu místního rodáka Leoše Janáčka, dále amfiteátr v přírodě, lovecká chata Hubertka, bývalá arcibiskupská hájenka, dnes hukvaldské polesí. Dalším unikátem je seskupení sedmi buků, které mají své kořeny na povrchu. Buky jsou chráněné a jsou při cestě k hradu.

Obora se rozkládá na hradním vrchu (479 m), kde je zřícenina hradu Hukvaldy a vyhlášena PP Hukvaldy, na protějším vrchu Kazničov (601 m) a na západním úbočí vrchu Skalka (412 m). Vrcholy jsou součástí celku Palkovické hůrky. Na úbočích vrchu Kazničov pramení potoky Brusná, Lubinka a Svěcený. Obora je z velké části obehnaná kamennými ohradními zdmi. Oplocení bylo dokončeno v polovině 18. století a obora měla výměru 200 ha. Na začátku 50. let 20. století byla obora rozšířena o vrch Kazničov, čímž výměra je současných 440 ha.

Vstupy do obory jsou dva. Jeden na severní straně, z obce, přes kamennou bránu s arcibiskupským erbem na horním okraji hukvaldského náměstí. Nedaleko je placené parkoviště. A druhý vstup je na jižní straně přes bránu na cestě od obce Měrkovice - rozcestí Měrkovice U Zvonařky. Je to vstup pro pěší a cyklisty, parkoviště na této straně není. Obě brány spojuje žlutá TZ. Na jihozápadním okraji navazuje obora na hranici Přírodního parku Podbeskydí. Ve východní části protéká řeka Ondřejnice

V parku jsou vysázené zejména domácí druhy dřevin, jako duby, buky, lípy, javory, habry a dřeviny zdomácnělé, jako jírovec maďal, dříve také nazývané jako kaštan koňský, které nádherně kvetou na začátku května. V oboře je také několik rybníků se zavedeným rybničním a pstruhovým hospodářstvím, včetně pstruží líhně.

V oboře je několik studánek. Studánka U potůčku a U Svěcené (dříve U Kološa) jsou přístupné ze žlutě značené stezky, s níž vede souběžné Naučná stezka Janáčkův chodníček.

Přírodní památka Hukvaldy je biotopem silně ohroženého druhu brouka páchníka hnědého. Pro ochranu tohoto brouka je nezbytné zachovat stojící dutinové stromy a jejich torza.

Občerstvení s WC je na hradě nebo pak 140 m od památníku Lišky Bystroušky.

Vlastníkem obory byla do roku 1948 církev římskokatolická. Poté byl vlastníkem stát. V současné době je správcem Lesy České republiky - Lesní správa Frenštát p. R.


Přístupnost: Celoroční
Ceny
vstup do obory zdarma
Možnosti / zaměření
  • S dětmi: Ano
  • Bezbariérové: Částečně
  • Se psem: Částečně
  • Pro cyklisty: Ano
  • Pro školy: Ano
  • Kouření povolené: Ne
  • Parkování: Ano
  • Sociální zařízení v areálu: Částečně
  • Občerstvení v areálu: Ano
 
GPS: 49°37'9,771"N,18°13'23,053"E
Oblast: Moravskoslezské Beskydy
Obec: Hukvaldy
Katastr: Hukvaldy
E-mail: Poslat dotaz
Telefon: +420 956 115 111 správce LS Frenštát pod Radhoštěm
Web: http://www.lesycr.cz/ls115/stranky/d ...
Dostupnost
Vzdálenost vzdušnou čarou:
5 km východně od města Kopřivnice

Auto:
příjezd do obce Hukvaldy, kde je placené parkoviště

Autobus:
zastávka Hukvaldy, hotel (2,5 km)

Kolo:
k rozcestí Hukvaldy - Oborní brána vedou cyklotrasy 6006, 6001

Pěšky:
Hukvaldy - Oborní brána a Hukvaldy - Obora, žlutá TZ

Užitečné informace

Oblíbené odkazy

Líbí se Vám VBeskydech.cz ?


Copyright © 2013 - 2022 VBeskydech.cz. Všechna práva vyhrazena. Používá: NanoLynx 1.3.3.1 Modes: ubyt2020
Publikovat, kopírovat a rozšiřovat jakoukoliv část stránek je povoleno výhradně s písemným souhlasem autora stránky.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace