VBeskydech.cz

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Svatém Hostýně - Chvalčov

Nejvýznamnější objekt Svatého Hostýna je bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Nachází se na místě prastaré, mnohokrát upravované a zvětšované kaple, jejíž základní kámen byl posvěcen roku 1721. Postaven byl podle plánů J. Ignáce Cyraniho Tomáš Šturm. Stavba byla dokončena až v roce 1748 a vysvěcena olomouckým biskupem Troyerem (28.7.) Nařízením císaře Josefa II. byl chrám v roce 1787 jako přebytečný zrušen, snesena střecha s krovem a spolu s ostatními budovami odsouzen k zániku. Po mnohých prosbách povoleno opravení chrámu (1841-1845) do nynější podoby a 2.7.1845 ještě úplně nedokončený posvěcen rajhradským opatem Viktorem Šlosarem. Až s příchodem jezuitů (1887) nastaly důkladné opravy vnitřní i vnější včetně všech ostatních budov kolem kostela, aby se v roku 1891 mohlo přistoupit k slavnostnímu svěcení brněnským biskupem Fr.Sal.Bauerem (15.8.). V roce 1912 zde byla korunována Panna Marie Svatohostýnská. Ta proběhla podle starého církevního zvyku v zastoupení papeže olomouckým arcibiskupem Františkem Bauerem. K 70. výročí této události získal tento chrám ocenění bazilica minor, které jí udělil papež Jan Pavel II.
Stavba chrámu má centrální, půdorysně orientovanou dispozici elipsovitého tvaru s osmi 40,5 a 30,5 m. Střecha chrámu je tvořena mohutnou helmicí. Dvě věže postavené k ose kryjí jednoduché jehlancové střechy se skosenými hranami. Dominantou průčelí chrámu je vertikálně členěná plocha s hladkými pilastry a konkávní plochou, která je vyplněna úchvatným mozaikovým obrazem Panny Marie Svatohostýnské (26 m2). Tento obraz se skládá z 260 tisíc speciální sklíček, které byly dovezeny z Itálie. Jedná se o dílo pražského mozaikáře Viktora Foerstra (1912). Masivní kostelní vrata jsou dílem brněnského sochaře Josefa Axmana. Vnitřek chrámu je tvořený elipsovitým válcem odděleným římsou. V chrámu je sedm oken a prosvětlená kopule. Oválný půdorys chrámové lodě je rozčleněn a rozšířen o prostory vchodů a oltářů. Na hlavním oltáři je socha Hostýnské Madony s Ježíškem a výjevem pokoření Tatarů. Je zde také socha sv. Cyrila, který drží v ruce obraz Panny Marie tuřanské a sv. Metoděje s mušlí. Autorem původního oltáře je sochař a řezbář Benedikt Edele (1844). Na evangelijní straně presbytáře je kopie původního obrazu Panny Marie Ochranitelky, na protější straně nástěnný obraz Panny Marie Vítězné, jehož originál z roku 1695 není v majetku Hostýna. Na evangelijní straně kaple sv. Josefa, oltář Božského srdce Páně s reliéfním obrazem a kaple sv. Jáchyma se sv. Annou. Na epištolní straně kaple sv. Valentina, za ní u vchodu je kaple Panny Marie lurdské s oltářem sv. Ignáce z Loyoly (zakladatele Tovaryšstva Ježíšova). Na protější straně je zobrazena vodní kaple s procesím a dále je kaple sv. Šebestiána. Interiér chrámu doplňují nástěnné malby ze života světců a Panny Marie. Před chrámem na schodišti jsou sochy moravských věrozvěstů Cyrila a Metoděje.
Turistická známka
č. 360 - Poutní místo Sv. Hostýn


Přístupnost: Nepřístupno
 
Nadmořská výška: 717 m n. m.
GPS: 49°22'35,933"N,17°42'0,998"E
Oblast: Hostýnské vrchy
Obec: Chvalčov
Adresa: Bystřice pod Hostýnem, Svatý Hostýn 115
768 61
E-mail: Poslat dotaz
Telefon: +420 573 381 693
Web: http://www.hostyn.cz
Dostupnost
Vzdálenost vzdušnou čarou:
3 km JV od města Bystřice pod Hostýnem

Vlak:
trať č. 303 Kojetín - Valašské Meziříčí, vlaková stanice Bystřice pod Hostýnem (4,5 km)


Oblíbené odkazy

Líbí se Vám VBeskydech.cz ?


Copyright © 2013 - 2024 VBeskydech.cz. Všechna práva vyhrazena. Používá: NanoLynx 1.3.3.2 Modes: ubyt2020
Publikovat, kopírovat a rozšiřovat jakoukoliv část stránek je povoleno výhradně s písemným souhlasem autora stránky.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace