VBeskydech.cz

Upozornění: Prosíme všechny zájemce o akce a aktivity, aby vzali na vědomí aktuální situaci a opatření přijatá vládou ČR k nákaze Covid-19.

Loudonský hřbitov - Bystřice pod Hostýnem

V sousedství hřbitova v Bystřici pod Hostýnem je hřbitov rodu Loudonů. Tento hřbitov vybudoval v roce 1894 Arnoštem, svobodným panen z Loudonů, držitelem Hadersdorfu u Vídně a panství v Bystřici pod Hostýnem, c. k. komoří a tajný rada s titulem "Excelence" u císaře ve Vídni. Jeho hrob s náhrobkem, který má společný se svou ženou stojí uprostřed. Svobodní páni z Loudonů byli potomci známého polního maršála Gideona Arnošta z Loudonů, válečníka ve službách Marie Terezie v sedmileté válce.
Náhrobek jeho ženy Amálie, rozené hraběnky z Fünfkischenu, byl zbudován později a zdobí jej truchlící anděl uprostřed. Na levé straně hřbitovní kaple je šest náhrobků. Pod náhrobkem s křížem je pohřbena Viktorina, manželka I. Oliviera, která zemřela v 19 letech. Po stranách jsou její dvě sestry, Rudolfína, hraběnka z Troyerů a Konstantina, která byla představenou z ústavu šlechtičen na Hradčanech v Praze.
Další náhrobek patří rodičům všech tří dcer a další dva potomci spřízněným rodům se Seilerny - Aspang - římskými hrabaty dávno zemřelými. Po pravé straně kaple je dvojitý náhrobek zdobený tepaným křížem, kde jsou pohřbeni manželé Remigius Olivier, svobodný pán z Loudonů, syn "Excelence" s manželkou Alicí, hraběnkou z Vossu. Malou deskou označený hrob vedle kaple patří poslednímu majiteli zámku Arnoštovi Gideonovi, narozenému v roce 1898 v Brně, kde v roce 1944 údajně na záškrt také zemřel. Jeho manželkou byla hraběnka z Thunu, rodačka z Kvasic, neteř Žofie Chotkové, která zahynula při atentátu roku 1914 v Sarajevu společně s manželem Ferdinandem d´Este, následníkem trůnu. Poslední dva ležaté náhrobky z mramoru patří hraběti z Brettonů z bývalého panství Zlín, jichž se ujala jako zchudlých šlechticů rodina Loudonů. Hřbitovu dominuje kaple s triptychem od akademického malíře Hanuše Schwaigera, který byl profesorem a rektorem Akademie v Praze, a který v Bystřici strávil část života, tvořil zde a je zde také pochován. Pod kaplí projektovanou vídeňský architektem Karlem Mayerederem není žádná hrobka.


Přístupnost: Celoroční
 
Nadmořská výška: 327 m n. m.
GPS: 49°23'40,024"N,17°40'58,987"E
Oblast: Hostýnské vrchy
Obec: Bystřice pod Hostýnem
Telefon: +420 573 380 439 (hřbitovní správa)
Mobil: +420 604 865 393
Dostupnost
Vzdálenost vzdušnou čarou:
1 km východně od centra města Bystřice pod Hostýnem

Vlak:
trať č. 303 Kojetín - Valašské Meziříčí, vlaková stanice Bystřice pod Hostýnem (1,5 km)


Oblíbené odkazy

Líbí se Vám VBeskydech.cz ?


Copyright © 2013 - 2021 VBeskydech.cz. Všechna práva vyhrazena. Používá: NanoLynx 1.3.3.1 Modes: ubyt2020
Publikovat, kopírovat a rozšiřovat jakoukoliv část stránek je povoleno výhradně s písemným souhlasem autora stránky.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace