VBeskydech.cz

Upozornění: Prosíme všechny zájemce o akce a aktivity, aby vzali na vědomí aktuální situaci a opatření přijatá vládou ČR k nákaze Covid-19.

Vodní socha Panny Marie - Bystřice pod Hostýnem

Město Bystřice pod Hostýnem je vstupní otevřenou branou k jednomu z nejvýznamnějších poutních míst Moravy, Sv. Hostýnu. Kamenná kašna, znázorňující střed města a vrcholící bronzovým uměleckým ztvárněním Vítězné ochrany Moravy, se stává nejen znamením Čistého pramene v proudu všedního života města, vyjádřením vzepětí ducha, ale především průsečíkem historie, která je v díle naznačena symboly vyjadřujícími skutečná fakta i jejich duchovní obsah. Autorem je akademický sochař Daniel Trubač.
Tři svěží prameny prýštící vody předznamenávají symbolickými znaky archandělů prapůvod města, jež z proudících vod vzalo své jméno.
PRAMEN PRVNÍ - anděl potírající ďábla a vážící duše - vyjadřuje pohnutou minulost člověka i města poznamenaného od nepaměti staletími neklidu, boji a porážkami, vpádem tatarských hord, z něhož se zrodila nejstarší Mariánská tradice o zásahu Boží moci a porážce Tatarů, vypálení města, pozdější boje Třicetileté války, boje Druhé světové války i odporu proti bezpráví a útisku.
PRAMEN DRUHÝ - Anděl znamení Čistého pramene vířící vody - z nichž vzniklo jméno města. Vyjadřuje tajemství života a nikdy nekončícího lidského proudu času v hlubinách nepochopitelné věčnosti řinoucí se v podobě pramenů z Hostýnských vrchů.
PRAMEN TŘETÍ - Anděl naděje a pomoci znásobující lidské síly k nikdy neustávajícímu zápasu s mocnostmi zla a pomocná paže nabídnutá k povstání z prachu.
Z těchto tří pramenů vyrůstá postava Vítězné ochrany Moravy, jako výraz věčně trvajícího spojení nebe a země, lidského a Božího, vyjadřující vzepětí a tužbu po dosažení ideálu lásky, dobra a věčnosti, pod jejíž nohou se bída a zloba světa mění v suché listí.
Kamenná kašna z tvrdého zeleného pískovce je vzpomínkou, zhmotněním a přenesením představ zapomenutých horských tůní do všedního světa.


Přístupnost: Celoroční
Zdroj: http://www.hostyn.cz/

 
Nadmořská výška: 317 m n. m.
GPS: 49°23'59,182"N,17°40'18,537"E
Oblast: Hostýnské vrchy
Obec: Bystřice pod Hostýnem
Web: http://www.hostyn.cz
Dostupnost
Vzdálenost vzdušnou čarou:
centrum města Bystřice pod Hostýnem

Vlak:
trať č. 303 Kojetín - Valašské Meziříčí, vlaková stanice Bystřice pod Hostýnem (1 km)


Oblíbené odkazy

Líbí se Vám VBeskydech.cz ?


Copyright © 2013 - 2021 VBeskydech.cz. Všechna práva vyhrazena. Používá: NanoLynx 1.3.3.1 Modes: ubyt2020
Publikovat, kopírovat a rozšiřovat jakoukoliv část stránek je povoleno výhradně s písemným souhlasem autora stránky.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace