Vsetínské Beskydy jsou zpět. Po čtyřiceti letech se do map vrátí původní název
středa
19.2.2014,
Vsacký Cáb
Valašsko - Tradiční slovní spojení Vsetínské Beskydy se po téměř čtyřiceti letech vrátí do turistických map. Nahradí v nich pojmenování Hostýnsko-vsetínská hornatina, který byl zavedený v sedmdesátých letech.
Zásadní změnu už posvětila Názvoslovná komise Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního (ČÚZK). V platnost vešla v uplynulém týdnu.
O znovuzavedení pojmenování Vsacké případně Vsetínské Beskydy usilovali řadu měsíců představitelé několika organizací, měst a obcí na Valašsku. „Žádáme o změnu názvu v seznamu geomorfologických jednotek ze současného Hostýnsko-vsetínská hornatina na původní název našich předků, zakladatelů turistiky na Valašsku. A hlavně používaný v regionu, a to Vsacké Beskydy, někdy Vsetínské Beskydy," napsali žadatelé vloni v září v dopise adresovaném Názvoslovné komisi ČÚZK. Pod žádost se podepsaly starostky Vsetína a Rožnova pod Radhoštěm Iveta Táborská a Markéta Blinková, starostové Velkých Karlovic a Horní Bečvy Miroslav Koňařík a Josef Blinka, Roman Kalabus za Valašskou rekreologickou společnost, Igor Levč z Horské chaty Vsacký Cáb či člen předsednictva Klubu českých turistů Jiří Homolka.
Připomněli, že název Vsacké Beskydy tradičně označoval hřeben začínající řekou Bečvou na západě a končící sedlem Bumbálka na východě. Ve všech mapách a v tisku byl užívaný do sedmdesátých let minulého století.
Vsacké Beskydy nebo Vsetínské
„Z nám neznámých důvodů pak byl název změněn. Návštěvníci, kteří jedou do našeho turisticky významného regionu, ale nejedou a nehledají možnosti vyžití a ubytování v Hostýnsko-vsetínské hornatině, ale vždy v Beskydech," uvedli žadatelé o změnu. Argumentovali rovněž existencí propagačních a mapových materiálů, které odkazují na Vsacké Beskydy.
Svou žádost navíc podložili historickými mapami a dobovými tiskovinami například z let 1945, 1937, 1934 či 1929. „Naši předkové odjakživa spojení Vsacké Beskydy nebo Vsetínské Beskydy používali. Bylo tak uváděno například v časopise Valašská stezka z roku 1929 a v řadě dalších, stejně jako ve starých mapách," připomněl Igor Levč ze společnosti Vsacký Cáb.
Doplnil, že změna je důležitá například pro turistické mapy.
Názvoslovná komise ČÚZK valašskou žádost totiž vyslyšela. „Bylo standardizováno nově geografické jméno Vsetínské Beskydy. Ve státním mapovém díle bude jméno uváděno v nových vydáních. Již nyní jej lze vyhledat na stránce geoportal.cuzk.cz," potvrdila tajemnice Názvoslovné komise Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního Irena Švehlová.
Za návrat k tradicím označil změnu názvu na Vsetínské Beskydy člen předsednictva Klubu českých turistů a předseda jeho vsetínské organizace Jiří Homolka.
Podle jeho slov je přejmenování důležité zejména z hlediska cestovního ruchu.
„Důležité je zejména, že se do názvu vrací Beskydy. To je značka, která prodává. Beskydy znají všichni nejen u nás. Znají je i turisté například v Rakousku," řekl Jiří Homolka.
Vsetín je známější než Vsacko
Změny si cení také další ze signatářů dopisu Názvoslovné komisi Roman Kalabus z Valašské rekreologické společnosti. „Je dobré, že se vracíme k původním názvům, které byly zažité už v době, kdy na Valašsku díky Karlu Puszkailerovi vznikaly první turistické trasy," řekl Roman Kalabus.
Výhodu spatřuje také v tom, že se komise nakonec usnesla na názvu Vsetínské Beskydy. „Z republikového hlediska si lidé možná spíše dokážou místně zařadit město Vsetín než Vsacko. Navíc to z hlediska cestovního ruchu může v dlouhodobém horizontu pomoci i Vsetínu samotnému," domnívá se Kalabus, který je zároveň vsetínským zastupitelem a předsedou komise pro cestovní ruch na tamní radnici.
Autor: Michal Burda
http://valassky.denik.cz/zpravy_region/vsetinske-beskydy-jsou-zpet-po-ctyriceti-letech-se-do-map-vrati-puvodni-nazev-20.html?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=newsletter
Zdroj informací: http://valassky.denik.cz