VBeskydech.cz

Upozornění: Prosíme všechny zájemce o akce a aktivity, aby vzali na vědomí aktuální situaci a opatření přijatá vládou ČR k nákaze Covid-19.
Nadmořská výška: 345 m n. m.
GPS: 49°20'16,942"N,17°59'36,915"E
Oblast: Valašsko - Javorníky - Vsetínské vrchy
Obec: Vsetín
Adresa: Vsetín, Svárov 1080
755 01
E-mail: Poslat dotaz
Telefon: +420 571 491 111
Web: http://www.mestovsetin.cz
Dostupnost
Vzdálenost vzdušnou čarou:
15 km jižně od města Valašské Meziříčí

Vlak:
vlaková stanice Vsetín


Oblíbené odkazy

Město Vsetín opět ožije folklorním festivalem


pátek 16.5.2014, Vsetín
Město Vsetín opět ožije folklorním festivalem
Mezinárodní folklorní festival Vsetínský krpec je od svého prvního ročníku v roce 2000, pořádán ve dvouletých intervalech jako bienále lidové kultury. Rok 2014 je tudíž 8. ročníkem konání festivalu, který se uskuteční v termínu od 26. do 29. června 2014 a ponese jednotící podtitul známé valašské písně „My sme Valaši, jedna rodina...“


Této čtyřdenní slavnosti folkloru, lidových tradic a umění se pravidelně účastní jak zahraniční, tak české a domácí vsetínské soubory, cimbálové a dechové muziky, které se v průběhu festivalu prezentují v samostatných i komponovaných programových blocích.

Novinkou tohoto ročníku je změna lokace veškerého festivalového dění do prostor Panské zahrady. Využito však bude i Dolní náměstí, kde v sobotu bude vyhrávat havířská dechová kapela z partnerského města Bytom a ve večerních hodinách se mohou návštěvníci těšit na letní kino. Propojení folkloru a přírody je velmi příznačné. Návštěvníci zde budou v příjemném prostředí lépe chráněni před letními slunečními paprsky a bude jim nabídnuta velká odpočinková zóna.

V rámci čtyřdenního festivalového programu se kromě domácích folklorních souborů – Jasénky, Vsacanu a Kotáru představí řada dalších souborů z Valašska a chybět nebudou ani hosté ze zahraničí. Své národní písně a tance přijedou prezentovat soubory z atraktivní latinskoamerické Kostariky, Chorvatska, sousedního Slovenska a Polska.

Na čtvrtek 26. června od 19.00 hodin se rozhodli pořadatelé festivalu uspořádat jako entrée letoního ročníku ve velkém sále DK Vsetín slavnostní koncert s názvem Pocta Jarmile Šulákové, věnovaný této legendární valašské zpěvačce u příležitosti jejich 85. narozenin. Pořad, sledující chronologickou linii uměleckého vývoje osobnosti a repertoáru zpěvačky Jarmily Šulákové, připomene hlavní mezníky a setkání v jejím osobním životě a pěvecké kariéře. Za doprovodu Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů (BROLN) zazpívají paní Šulákové a písničkou či vzpomínkou jí pogratulují její přátelé, souputníci, následníci, mezi kterými nebude chybět Josef Laža, Zdeňka Straškrabová, Stanislav Tomanec, Vlasta Grycová, Pavel Ptáček, Liselotte Rokyta, Jan Zaviačič, Klára Obručová-Blažková a spousta další. Průvodního slova slavnostního koncertu se ujme Jan Rokyta ml., který bude zároveň představovat symbolickou spojnici mezi dlouholetou a velmi plodnou spoluprací Jarmily Šulákové s ostravskou cimbálovou muzikou Technik a jejím uměleckým vedoucím Janem Rokytou st. Mediálním partnerem koncertu je Český rozhlas Brno.

Páteční slavnostní zahájení festivalu proběhne v 18.00 hodin v Panské zahradě za účasti vsetínských a zahraničních souborů, po kterém bude následovat lidová veselice se školou tance.

Sobotní a nedělní dopoledne bude hravé, naučné a věnované dětem. Nabídne návštěvníkům rozmanité aktivity od zahánění ovcí, ukázek řemesel, loutkového divadélka, školičky tance až po pečení berana.

Neodmyslitelnou součástí programové skladby festivalu je již tradiční dopolední pořad dětských souborů s názvem „Vsetínský krpeček“, slavnostní roztančený průvod městem a soutěž o nejlepšího tanečníka valašského odzemku „Cena města Vsetína – Memoriál Dušana Růžičky“. Ta bude v letošním roce nově rozdělena do dvou dnů.

Zajímavým a poučným zpestřením bude zajisté také odborná přednáška s názvem „Ovce, moje ovce“ připravovaná ve spolupráci s Muzeem regionu Valašsko, v rámci které se budou moci návštěvníci festivalu dovědět více o salašnictví, zpracování vlny a lnu, to vše s praktickými ukázkami, tematickou módní přehlídkou plstěných modelů za doprovodu lidové muziky a zpěvů.

Příznivci folkloru, lidových tradic a krás Valašska by si rozhodně neměli nechat ujít hlavní sobotní komponovaný program vzdávající hold národopisnému regionu Valašsko, v němž se budou prezentovat soubory z různých koutů Valašska od Rožnova po Rusavu s názvem „Valašsko moje, zdrávo buď“, který byl v roce 2011 získal hlavní ocenění Laureát MFF Strážnice za nejlepší pořad festivalu.

Na sobotu a neděli bude v Panské zahradě pro festivalové návštěvníky také připraven lidový jarmark, občerstvovací zóna a další aktivity k vyžití.

Věříme, že nám pořadatelům i návštěvníků, účinkujícím bude počasí přát. V případě dlouhodobě nepříznivého počasí by byly programy přesunuty do prostor Domu kultury Vsetín.

Přijměte naše srdečné pozvání a přijďte spolu s námi strávit krásné čtyři dny plné lidové muziky, tance a zpěvu na Vsetínský krpec!Zdroj informací: http://www.mestovsetin.cz/mesto-vsetin-opet-oz ...
 

Líbí se Vám VBeskydech.cz ?


Copyright © 2013 - 2023 VBeskydech.cz. Všechna práva vyhrazena. Používá: NanoLynx 1.3.3.1 Modes: ubyt2020
Publikovat, kopírovat a rozšiřovat jakoukoliv část stránek je povoleno výhradně s písemným souhlasem autora stránky.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace