Ještě před koncem roku začne tradiční valašský frgál chránit takzvané zeměpisné označení Evropské unie. V praxi to znamená, že ten pravý a jediný skutečný frgál za pár týdnů nebude možné péct jinde než právě na Valašsku.
Pekaři z Valašska se kvůli zeměpisnému označení spojili do sdružení Valašské lidové tradice.
"Evropská komise by měla označení zapsat v nejbližších dnech, poté by se mělo objevit v databázi Úřadu průmyslového vlastnictví," uvedla hospodářka sdružení Alena Pištěláková.
Označení "valašský frgál" budou moci pro své výrobky používat pekaři, kteří mají provozovnu pouze na vymezeném území. Protože ale mapa Valašska neexistuje, museli pekaři pátrat v historických dokumentech.
"Nakonec jsme udělali průsečík tří historických map Valašska," uvedl jednatel sdružení Pavel Vašut.
Zároveň vyvrátil původní obavy, že značka chrání kromě území i přesnou recepturu. Každá pekárna totiž má recept vlastní a úplně jiný. Pekaři se proto obávali, že ačkoliv mají pekárnu třeba v samém srdci Valašska, jejich frgály valašské nebudou.
"To se všechno vysvětlilo. Vzali jsem základní recept a uzpůsobili ho tak, že se do něj vejdou všichni," ujistil Vašut.
Pod ochranou budou jednodruhové frgály
Ochrana se vztahuje také na pekárny, které mají sídlo jinde, ale na Valašsku mají provozovnu, v níž frgály pečou.
"Jedná se o ochranu jednodruhových koláčů, tedy například makového, tvarohového či hruškového," podotkla Pištěláková.
Dodržování podmínek bude kontrolovat Státní zemědělská a potravinářská inspekce.
Sdružení pekařů založila majitelka pekařství ve Velkých Karlovicích Jana Kasalová, iniciovala také zahájení přihlašovacího řízení zeměpisného označení. Letos v lednu však nečekaně zemřela.
V té době mělo sdružení tři členy, nyní jich je 14, kteří reprezentují asi 80 procent produkce frgálů na Valašsku. Sdružení po zápisu vytvoří certifikát, který budou pekaři používat při označování výrobků a provozoven. Sdružení není uzavřené. Kdo splní podmínky a požádá o členství, bude přijat.
EU rozlišuje tři druhy registrací: chráněné zeměpisné označení (PGI), chráněné označení původu (PDO) a tradiční zaručenou specialitu (TSG). První dvě jmenované známky zaručují, že se výrobek částečně nebo zcela vyrábí v určité zeměpisné oblasti. Zaručené speciality jsou zase výrobky, které mohou prokázat tradiční způsob výroby a složení.
Na unijních seznamech výrobků s chráněným označením figuruje zhruba tisíc různých produktů, z nichž více než tři desítky jsou z České republiky. Jsou to třeba Mariánskolázeňské oplatky, Pardubický perník, Hořické trubičky, Karlovarské oplatky či České pivo.
Autor: Petra Procházková
Zdroj: http://zlin.idnes.cz/zemepisne-oznaceni-evropske-unie-pro-valassky-frgal-pcm-/zlin-zpravy.aspx?c=A131127_152746_zlin-zpravy_ras
Zdroj informací: http://zlin.idnes.cz