VBeskydech.cz

Upozornění: Prosíme všechny zájemce o akce a aktivity, aby vzali na vědomí aktuální situaci a opatření přijatá vládou ČR k nákaze Covid-19.
GPS: 49°30'25,008"N,18°23'18,402"E
Oblast: Moravskoslezské Beskydy
Obec: Ostravice
Adresa: Rožnov pod Radhoštěm, Nádražní 36 (Správa CHKO Beskydy)
756 61
E-mail: Poslat dotaz
Telefon: +420 571 657 407
Web: http://www.valasskakrajina.cz
http://www.beskydy.ochranaprirody.cz

Oblíbené odkazy

Malý Javorník a Losový – nové rezervace v CHKO Beskydy


úterý 28.1.2014, CHKO Beskydy
Malý Javorník a Losový – nové rezervace v CHKO Beskydy
Koncem roku 2013 byla vyhlášena Přírodní rezervace Malý Javorník v Karolince (27,44 ha). Chrání rozvolněné, přírodě blízké lesy ve vrcholových partiích hřebene Javorníků.

Biotop tvořený rozrůzněnými lesními porosty se světlinami a významným podílem narušených a odumřelých stromů vytváří vhodné podmínky pro řadu ohrožených a vzácných živočichů.

Území je netradiční i z hlediska vlastnických poměrů, protože 79 % rozlohy bylo vykoupeno od původních vlastníků Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR z finančních prostředků Ministerstva životního prostředí.

Ve Vsetínských vrších v Huslenkách přibylo další chráněné území – Přírodní rezervace Losový. Území o rozloze 14,5 hektarů chrání zachovalý ekosystém poháňkových pastvin, teplomilných trávníků a mezofilních ovsíkových luk.

Na ně jsou vázány jak vzácné rostliny z okruhu vstavačovitých, zejména vstavač osmahlý, tak živočichové, především teplomilné druhy, jako např. modrásek černoskvrnný.

O zachovalosti a nadregionálním významu tohoto území svědčí i výskyt celé řady vzácných a ustupujících druhů bezobratlých, kteří v rámci severní Moravy nejsou mimo Přírodní rezervaci Losový v současné době zjištěni.

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (Správa CHKO Beskydy), upraveno (Kut)

Více o NPR Losový http://nature.hyperlink.cz/vsetinsko/Losovy.htmZdroj informací: http://valasskakrajina.cz/maly-javornik-a-loso ...
 

Líbí se Vám VBeskydech.cz ?


Copyright © 2013 - 2022 VBeskydech.cz. Všechna práva vyhrazena. Používá: NanoLynx 1.3.3.1 Modes: ubyt2020
Publikovat, kopírovat a rozšiřovat jakoukoliv část stránek je povoleno výhradně s písemným souhlasem autora stránky.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace