VBeskydech.cz

Upozornění: Prosíme všechny zájemce o akce a aktivity, aby vzali na vědomí aktuální situaci a opatření přijatá vládou ČR k nákaze Covid-19.
GPS: 49°32'44,314"N,18°26'54,462"E
Oblast: Moravskoslezské Beskydy
Obec: Malenovice

Oblíbené odkazy

Úpravy na naší nejvyšší hoře Beskyd, Lysé hoře


sobota 8.8.2015, Lysá hora

Úpravy na naší nejvyšší hoře Beskyd, Lysé hoře
 
Úpravy na naší nejvyšší hoře Beskyd, Lysé hoře
Úpravy na naší nejvyšší hoře Beskyd, Lysé hoře

Vážení turisté, návštěvníci a milovníci našich hor!

Mnozí velice nelibě nesete úpravy na naší nejvyšší hoře Beskyd, Lysé hoře, konkrétně na jejím severním svahu. Ve spolupráci správy Chráněné krajinné oblasti Beskydy a Lesů České republiky, s. p. zde probíhá projekt dotovaný Evropskou unií na podporu druhové rozmanitosti. Ten spočívá v usměrnění návštěvnosti po „kamenném chodníku“ a vysazení geneticky původních buků, javorů, jeřábů, smrků a jedlí mozaikovitě po celé ploše bývalé sjezdovky. I když se stále najdou zarytí odpůrci nového „kamenného chodníku“, tak většina návštěvníků naší nádherné hory jej naopak kvituje s povděkem. Náš názor je takový, že místy i přes 20 metrů široká, rozšlapaná a často blátivá „stezka“ z Malchoru na Lysou byla pro tuto horu přinejmenším nedůstojná, nemluvě o erozních důsledcích takového stavu. Návrhy na vybudování paralelní kamenné stezky po spádnici nejkratší cestou dolů je, myslíme si, zbytečné vůbec komentovat.

Největší kritika se aktuálně snáší na závěrečnou fázi projektu, a sice na dočasné dřevěné oplůtky jeřábů a dřevěné zásněžky, do kterých ještě na podzim přijde jeřáb dosadit ke stabilizaci lidmi rozrušeného a následně zerodovaného půdního povrchu královny našich hor. Věřte, že i já bych byl mnohem raději, kdybychom nemuseli tyto dřevěné ploty stavět. Nicméně jejich hlavním účelem je zejména zabránit nezodpovědným návštěvníkům v chození mimo tento „kamenný chodník“, aby regenerační síly přírody mohly zacelit rány, které jsme ji řadu let svým „přímo na věc“ přístupem způsobili, a také zabezpečit dostatečnou ochranu nově vysázených stromků před škodami zvěří a sněhem. Nejde zde primárně o to, že se nacházíme v ochranném pásmu Přírodní rezervace (PR) Lysá hora a PR Malenovický kotel a součastně v 1. zóně ochrany přírody v CHKO Beskydy. Jde zde zejména o to, že takový stav dehonestoval tuto krásnou horu a my lesáci společně s ochranou přírody se už dál nemohli dívat, jak je Lysá hora ničena. Vím, že není možné se zavděčit všem, nicméně věřím, že každý, kdo má alespoň trochu rád naše hory a přírodu obecně, tak bude tento nový „kamenný chodník“ používat, nebude se dále podílet na poškozování Lysé hory chozením mimo něj a my budeme moci během několika málo let po opětovném ozelenění poškozeného svahu tyto ploty odstranit. Je to zejména na Vás, návštěvnících našich hor.

S pozdravem Lesu zdar!
Ing. Václav Langer
Specialista ochrany přírody

Krajské ředitelství Frýdek-Místek
Lesy České republiky, s.p.Zdroj informací: Lesy České republiky, s.p.
 

Líbí se Vám VBeskydech.cz ?


Copyright © 2013 - 2022 VBeskydech.cz. Všechna práva vyhrazena. Používá: NanoLynx 1.3.3.1 Modes: ubyt2020
Publikovat, kopírovat a rozšiřovat jakoukoliv část stránek je povoleno výhradně s písemným souhlasem autora stránky.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace