VBeskydech.cz

Upozornění: Prosíme všechny zájemce o akce a aktivity, aby vzali na vědomí aktuální situaci a opatření přijatá vládou ČR k nákaze Covid-19.
Nadmořská výška: 490 - 505 m n. m.
GPS: 49°10'29,668"N,18°1'52,651"E
Oblast: Hostýnské vrchy
Obec: Lačnov
Katastr: Lačnov
Web: http://nature.hyperlink.cz/index.htm
Dostupnost
Vzdálenost vzdušnou čarou:
1,1 km východně od centra obce Lačnov

Auto:
Auto zaparkujte u restaurace na křižovatce cest z Horní Lidče a Valašských Klobouk a odtud jděte pěšky.

Pěšky:
Od místní restaurace na křižovatce cest z Horní Lidče a Valašských Klobouk jděte pěšky 900 m cestou mezi domy. Směr k fotbalovému hřišti.


Oblíbené odkazy

V Lačnově začal letos kvést vzácný šafrán bělokvětý velmi brzy


sobota 22.3.2014, PP Sucháčkovy paseky

V Lačnově začal letos kvést vzácný šafrán bělokvětý velmi brzy
 
V Lačnově začal letos kvést vzácný šafrán bělokvětý velmi brzy
V Lačnově začal letos kvést vzácný šafrán bělokvětý velmi brzy
V Lačnově začal letos kvést vzácný šafrán bělokvětý velmi brzy
V Lačnově začal letos kvést vzácný šafrán bělokvětý velmi brzy

Šafrán bělokvětý (Crocus albiflorus), unikátní rostlina jižního Valašska, vykvetl na loukách v Lačnově na Vsetínsku už v minulých týdnech. Chráněná rostlina bývá poslem jara. Letos začala kvést mnohem dřív, skoro o měsíc, než loni, je to asi nejdříve za posledních patnáct let, řekl dnes Milan Orálek z Českého svazu ochránců přírody Valašského Meziříčí.

„Nepamatuji, že by kvetly tak brzy. Někdy se stalo, že vylezly brzy, ale pak na ně ještě napadl sníh," uvedl Orálek. Rostliny rozkvetly dříve kvůli teplému počasí. „Naopak loni se to zase hodně zpozdilo," podotkl Orálek.

Šafrán není původní rostlinou, pravděpodobně se do Lačnova dostal z alpské oblasti v době napoleonských válek s krmivem pro koně. Rozmnožuje se snadno semeny, která se sem dostala právě se senem z alpských luk.

Květina kvete v okolí obce na sedmnácti lokalitách. Tisíce květů vytvářejí barevné koberce. „Nejzajímavější lokality jsou Sucháčkovy paseky před obcí a louka přímo v obci za školou," řekl Orálek.

Rozkvetlé louky lákají každoročně stovky návštěvníků. Někteří však, často v touze po kvalitní fotografii, vstupují na louku mezi květy. „Proto jsme někde museli dát plot, ale stejně ho občas někdo přeleze," podotkl Orálek.

Nikdo květy cíleně neničí

Podle starostky obce Marie Vlčkové však nikdo květy cíleně neničí. „Jezdí sem v posledních letech stále více a více lidí," řekla starostka.

Šafrán roste podle Orálka také například ve výšce 700 metrů nad mořem na Vařákových pasekách, které byly za druhé světové války vypáleny. „Taky už vylézají v části Valašských Klobouk Smolině a v Pozděchově," uvedl Orálek.

Autor: ČTKZdroj informací: http://www.denik.cz/z_domova/v-lacnove-zacal-k ...
 

Líbí se Vám VBeskydech.cz ?


Copyright © 2013 - 2020 VBeskydech.cz. Všechna práva vyhrazena. Používá: NanoLynx 1.3.1 Modes: ubyt2020
Publikovat, kopírovat a rozšiřovat jakoukoliv část stránek je povoleno výhradně s písemným souhlasem autora stránky.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace