VBeskydech.cz

Upozornění: Prosíme všechny zájemce o akce a aktivity, aby vzali na vědomí aktuální situaci a opatření přijatá vládou ČR k nákaze Covid-19.

Naučná stezka Okolím Vsetína - Vsetín

Naučná stezka Okolím Vsetína je dlouhá 6,5 km. Začíná na nábřeží Bečvy nedaleko Městských lázní. Kolem vsetínského zámku stoupá k Přírodní památce Vršky – Díly nad sídlištěm Sychrov. Hlavním důvodem pro vybudování naučné stezky bylo přiblížit zájemcům unikátní terasovitě členěný svah Vršky – Díly. Jedná se o ukázku obdělávání půdy v těžko přístupném terénu, kdy museli drobní zemědělci k zajištění obživy využívat každý kousek země. Proto vytvářeli terásky, které se každoroční orbou zvětšovaly. Později políčka zarůstala křovinami a stromy, ale dodnes tu zůstal krajinný ráz částečně zachován. Na území přírodní památky žije řada zvláště chráněných a ohrožených druhů živočichů, rostou tu orchideje a teplomilné či suchomilné rostliny.

Z Vršků stezka pokračuje po modré turistické značce typickou valašskou krajinou mezi loukami a lesy nad údolím potoka Jasénky. Dochovaly se zde pasekářské usedlosti, na některých se dosud hospodaří. Cestou uvidíme řadu mohutných stromů, některé lípy nebo buky mají obvod kmene téměř 4 metry. Na zpáteční cestě projdeme kolem samoty U Kovářů a sestoupíme do údolí Velký Skalník. Po levé straně uvidíme nejvyšší skalní útvar ve Vsetínských vrších – 38 metrů vysokou Valovu skálu. Také v jejím okolí se nacházejí biologicky cenné porosty. Stezka končí v Jasenicích u zastávky MHD.

Seznam informačních tabulí:

1. Městské lázně
2. Vsetínský zámek
3. Přírodní památka Díly I
4. Přírodní památka Díly II
5. Přírodní památka Vršky I
6. Přírodní památka Vršky II
7. Nad Jasenkou zastavení dočasně chybí
8. Jasenka - u pomníčku
9. U Švagerů
10. U Vilémů
11. Valova skála
12. Velký Skalník
13. U Kovárny


Přístupnost: Celoroční
Zdroj: www.mestovsetin.cz

 
GPS: 49°21'28,710"N,18°1'33,631"E
Oblast: Valašsko - Javorníky - Vsetínské vrchy
Obec: Vsetín
Web: http://www.mestovsetin.cz/naucna-ste ...
Dostupnost
Vzdálenost vzdušnou čarou:
centrum města Vsetín


Oblíbené odkazy

Líbí se Vám VBeskydech.cz ?


Copyright © 2013 - 2022 VBeskydech.cz. Všechna práva vyhrazena. Používá: NanoLynx 1.3.3.1 Modes: ubyt2020
Publikovat, kopírovat a rozšiřovat jakoukoliv část stránek je povoleno výhradně s písemným souhlasem autora stránky.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace