VBeskydech.cz

Upozornění: Prosíme všechny zájemce o akce a aktivity, aby vzali na vědomí aktuální situaci a opatření přijatá vládou ČR k nákaze Covid-19.

Kobzova lípa - Francova Lhota

Kobzova lípa je mohutný strom, který se může pochlubit také bohatou historií. Na místě, kde roste, stával dříve grunt. Právě po majiteli stavení zdědila lípa své jméno. Zajímavé jsou také pověsti, které provází dřevěnou dutinu. Podle jedné z nich vznikla dutina v kmeni lípy v období turko-tatarského vpádu v sedmnáctém století. Během vypalování obce prý zasáhl oheň od hořících stavení také tento památný strom. Traduje se také, že se v koruně lípy schovávali lidé, které chtěli Tataři unést a prodat do otroctví. V kmeni prý proto založili oheň. Smutnou skutečností však je, že v roce 1663 byla celá obec opravdu vypálena a 512 lidí ze Lhot zemřelo nebo bylo odvlečeno do otroctví. V sedmdesátých letech minulého století strom ošetřili členové Českého svazu zahrádkářů. Dutina byla očištěna od poškozených částí dřeva a napuštěna lněnou fermeží. O lípu se nyní starají meziříčští ochránci přírody. Výška stromu je 25 m a obvod kmene dosahuje 745 cm. Staří stromu se odhaduje na 400 - 500 let. Lípu naleznete v obci Francova Lhota.


Přístupnost: Celoroční
Zdroj: www.m.taggmanager.cz

 
Nadmořská výška: 535 m n. m.
GPS: 49°12'26,054"N,18°7'24,953"E
Oblast: Valašsko - Javorníky - Vsetínské vrchy
Obec: Francova Lhota
Katastr: Francova Lhota
Web: http://m.taggmanager.cz/cs/627
Dostupnost
Vzdálenost vzdušnou čarou:
1,2 km SV od centra obce Francova Lhota


Oblíbené odkazy

Líbí se Vám VBeskydech.cz ?


Copyright © 2013 - 2022 VBeskydech.cz. Všechna práva vyhrazena. Používá: NanoLynx 1.3.3.1 Modes: ubyt2020
Publikovat, kopírovat a rozšiřovat jakoukoliv část stránek je povoleno výhradně s písemným souhlasem autora stránky.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace