Český Těšín
[Zobrazit plnou velikost obrázku] |
|
Město Český Těšín leží na levém břehu řeky Olše na hranici s Polskem. Přes řeku Olši na polské straně leží město Cieszyn.
Český Těšín vznikl rozdělením původního Těšína a historické jádro původního města leží dnes na polské straně. První písemná zmínka o městě Těšín pochází z roku 1155. V roce 1292(?) bylo město povýšeno na město. Původně na místě dnešního Těšína stálo keltské a slovanské hradiště. Těšín a Těšínské Slezsko byly zpočátku součástí Opolského knížectví. V roce 1282 se Těšín odpojil a stal se sídelním místem nově vzniklého knížectví, které založil kníže Měšek I. Těšínská knížata zde poté vládla mezi léty 1290 - 1653. Těšínsko se přiklonilo k českému království a stalo se jeho lénem. Po vymření těšínských Piastovců se vlastníky stali Habsburkové. V roce 1789 postihl město velký požár, který zničil skoro celé město. Významné pro město se stalo napojení na železniční trasu košicko-bohumínské dráhy. Po skončení 1. světové války začaly o území Těšínská hraniční spory mezi Československem a Polskem. Ty byly vyřešeny až v roce 1920, kdy řeka Olše byla stanovena jako hranice a Těšínsko bylo rozděleno na dvě části. Po rozdělení města začala v Českém Těšíně rozsáhlá výstavba. Nově vybudované centrum Českého Těšína tedy vzniklo ve 20. letech 20. stol. V roce 1938 byl Český Těšín obsazen Polskem, o rok později se stal součástí Německé říše. Po válce se město opět stalo součástí Československa a nadále se rozrůstalo. V roce 1960 ztratilo status okresního města.
Mezi nejvýznamnější památky města patří novogotický římskokatolický kostel Nejsv. Srdce Ježíšova z 90. let 19. stol. Z let 1884 - 85 pochází novoklasicistní budova Muzea Těšínska. Budova nádraží byla postavena v roce 1889 a novorenesanční radnice je z roku 1928. V Českém Těšíně se nachází také bývala synagoga z roku 1928.
Český Těšín je v současnosti centrem polské národnostní menšiny v České republice. Sídlí zde většina polských organizací a polská divadelní scéna. Významnou kulturní památkou je Muzeum Těšínska orientovaného na českou část Těšínska.
Zdroj: Velká turistická encyklopedie Moravskoslezský kraj