VBeskydech.cz

Upozornění: Prosíme všechny zájemce o akce a aktivity, aby vzali na vědomí aktuální situaci a opatření přijatá vládou ČR k nákaze Covid-19.

NPR Čantoria - Nýdek

Národní přírodní rezervace Čantoria je pralesovité lesní společenstvo na jižním svahu masivu hory Velká Čantoryje v oblasti Slezských Beskyd, asi 2 km severovýchodně od obce Nýdek při česko-polské hranici v nadmořské výšce 720 – 958 m. Území je v katastrálním území Nýdek a má výměru 39,45 ha. Ochrana byla vyhlášena v roce 1988.

Přirozené lesní porosty v jedlobukovém a z části smrkobukovém lesním vegetačním stupni, v nichž jsou zastoupena všechna vývojová stádia, zvláště staré jedle bělokoré, buky lesní a smrky ztepilé na kamenitých sutích s nevyvinutou půdou. V pralesovité části porostu se nachází poslední exemplář původního tisu červeného. V jižní části rezervace je také několik starých javorů klenů unikátních rozměrů, věk nejmohutnějšího z nich se odhaduje na více než 200 let.

Nejcennější přirozené lesní porosty tvořící jedinečnou ukázku lesního ekosystému, do něhož prakticky nezasahoval člověk, se nacházejí v centrální části CHÚ. Jde o velmi starý porost (věk 150 - 220 let) pralesovitého charakteru. Na světlinách se zmlazuje buk lesní, javor klen a jedle bělokorá, ojediněle i smrk ztepilý. Místy je vidět trouchnivějící torza a vývraty starých suchých jedlí bělokorých.


Přístupnost: Celoroční
Zdroj: www.cittadella.cz

 
Nadmořská výška: 710 - 958 m n. m.
GPS: 49°40'40,572"N,18°47'21,998"E
Oblast: Slezské Beskydy
Obec: Nýdek
E-mail: Poslat dotaz
Web: http://www.cittadella.cz/europarc/in ...
Dostupnost
Vzdálenost vzdušnou čarou:
3 km severně od centra obce Nýdek


Oblíbené odkazy

Líbí se Vám VBeskydech.cz ?


Copyright © 2013 - 2022 VBeskydech.cz. Všechna práva vyhrazena. Používá: NanoLynx 1.3.3.1 Modes: ubyt2020
Publikovat, kopírovat a rozšiřovat jakoukoliv část stránek je povoleno výhradně s písemným souhlasem autora stránky.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace