VBeskydech.cz

GPS: 49°27'15,562"N,18°8'51,470"E
Oblast: Valašsko - Javorníky - Vsetínské vrchy
Obec: Rožnov pod Radhoštěm
Adresa: Rožnov pod Radhoštěm, Tvarůžkova 1805
756 61
E-mail: Poslat dotaz
Telefon: +420 571 656 456
Web: http://www.salamandr.info

Oblíbené odkazy

Letošní první číslo Zpravodaje CHKO Beskydy je tady


čtvrtek 29.5.2014, ČSOP Salamandr
Letošní první číslo Zpravodaje CHKO Beskydy je tady
Jeho hlavním tématem jsou řeky a obzvláště ty, ve kterých se zachoval přirozený proces pohybu štěrků. Přečtěte si, proč jsou vzácné, kde ještě takové řeky najdeme a jaké rostliny (či živočichové) jsou na ně vázány.

Také se dozvíte, jak můžeme zateplit budovy a přitom ponechat domov netopýrům (str. 11) nebo co musí mít na paměti pořadatelé závodů, které plánují v CHKO Beskydy (str. 12). A co kočka divoká a její výskyt v Beskydech? (str. 13). K tomu události a pozvánky na zajímavé akce. Na poslední stránce tentokrát představujeme Město Karolinka.

Pro rok 2014 budou vydána pouze dvě čísla.

Beskydská krajina - to nejsou jen kopce a hory, ale především nepřeberné množství údolí a údolíček. A každým z nich protéká říčka nebo potůček. Pavučinka stříbrných stužek tvoří síť, kterou po staletí využívá člověk a umisťuje do její blízkosti svá stavení. Dokonce i usedlosti na hřebenech odlehlých pasek stály v blízkosti pramenů a studánek. Všichni víme, že bez vody není života. Jenže vodu dnes neprávem považujeme za něco samozřejmého. Je jí přece kolem nás dost. Stačí otočit kohoutkem a ona odněkud přiteče, někdo se nám o ni postará. Od toho přece máme přehrady!
Před povodněmi nám zase pomohou úpravy toků – prohloubení napřímených koryt a rychlý odvod vody někam pryč. Jenže nikdy nic není zadarmo.
Každý lidský zásah, byť sebelépe míněný, spustí řetězec změn, které se nakonec mohou obrátit proti nám. Příkladem velkých a rychlých změn je řeka Morávka. Nejen, že do přehrady na jejím toku přitéká několikanásobně
více vody, než z ní vyteče (většinu vody totiž vypijeme), ale takzvaná hladová voda pod přehradou přetváří koryto řeky. Že nevíte, co to hladová voda je? Pak se začtěte do tohoto čísla Zpravodaje, který je, stejně jako tento úVODníček, plný VODy.

František Jaskula

Témata
- Karpatské štěrkonosné toky – minulost, současnost, budoucnost
- Skorec – podvodní borec!
- Děsivé sny z povodně mohou ustat
- Jak pečovat o karpatské toky?
- Zachrání nás poldry před velkou vodou?
- Rostliny, které se přizpůsobily dynamice vody

Prohlédněte si zpravodaj on-line http://issuu.com/csop_salamandr/docs/zpravodaj-1_2014-web
nebo si jej stáhněte jako .PDF http://valasskakrajina.cz/wp-content/uploads/2014/05/zpr ...


Tento zpravodaj byl vytištěn v rámci projektu „Program péče o ohrožené druhy rostlin karpatských toků“, který je realizován za finanční podpory Programu švýcarsko – české spolupráce a projektu „Morávka lidem, lidé Morávce“ podpořeným Nadačním Fondem Hyundai a Nadací Open Society Fund Praha.Zdroj informací: http://salamandr.info/aktuality/zpravodaj-chko ...
 

Novinky v místě ČSOP Salamandr

Líbí se Vám VBeskydech.cz ?


Copyright © 2013 - 2023 VBeskydech.cz. Všechna práva vyhrazena. Používá: NanoLynx 1.3.3.1 Modes: ubyt2020
Publikovat, kopírovat a rozšiřovat jakoukoliv část stránek je povoleno výhradně s písemným souhlasem autora stránky.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace