VBeskydech.cz

Péče o vzácné pastviny plné bylin v Beskydech

 
Péče o vzácné pastviny plné bylin v Beskydech
Péče o vzácné pastviny plné bylin v Beskydech
Péče o vzácné pastviny plné bylin v Beskydech

Pastviny plné barevných květin a léčivých bylin. Pichlavé jalovce, tečkovaná třezalka, voňavé kopečky mateřídoušek, zdaleka viditelný světlík, jemná mochna... To jsou jen některé z bylin, které lidé odjakživa používali k léčení, někdy i k čarování. A do toho tráva smilka, s listy tuhými jako dráty.

Tak nějak vždycky vypadaly pastviny na Valašsku. V poslední době ale ubývají a patří k nejcennějším v Evropě.


CHCI PŘISPĚT K ZÁCHRANĚ


Čím jsou pastviny zajímavé?

Na první pohled ničím. Pastviny na chudých půdách, většinou na horách. Na vrcholech kopců a na hřebenech z nich byl hezký výhled a i samy vypadaly pro návštěvníky krajiny zajímavě.

Hlavní rostlinou je tráva smilka, kterou dnešní plemena ovcí skoro nežerou. Jsou tu ale rostliny, které se jinde nedokážou „poprat o své místo na slunci“. Jsou ale pichlavé, aromatické, tuhé nebo celkově nechutné, proto si jich ovce nevšímají.

Jsou mezi nimi i druhy chráněné, většina rostlin však není až tak vzácná. Dohromady ale tvoří společenstvo, které se stává ohroženým v celé Evropě. Proto jsou „smilkové trávníky“, jak jim odborníci říkají, zařazeny mezi „prioritní biotopy“. Patří tedy k tomu nejcennějšímu, co chrání Evropská unie v rámci celoevropské soustavy NATURA 2000.

Proč jsou ohrožené?

Největším problémem je ukončování pastvy. Drobní hospodáři, kteří své ovce často pásli na špatně přístupných místech, nemají nové nástupce. Opuštěné pastviny jsou tak v lepším případě pomalu zarůstají náletem, v horším případě jsou záměrně zasázeny smrkem.

Jak jim chceme pomoci?

Realizací projektu Záchrana smilkových trávníků v EVL Beskydy, který byl v květnu 2013 schválen k financování přímo Evropskou komisí. V rámci programu LIFE+ byl vybrán spolu s dalšími 200 evropskými projekty z 1 000 podaných žádostí , jako jediný za Českou republiku.

Co je cílem projektu?

- Zlepšení 45 hektarů zanikajících smilkových pastvin v Beskydech

45 hektarů možná nevypadá jako mnoho, ale jde o desítky lokalit.

- Určení optimálního náhradního postupu péče a vytvoření plánu péče o pastviny

Bude nutné vyzkoušet a určit mnoho různých postupů, a to i takových, které ukážou „jak udržet pastviny bez pastvy“.

- Součástí aktivit je i komunikace s vlastníky a jejich zapojení, a také komunikace s veřejností.

Kde a kdy bude projekt realizován?

Na území centrální části CHKO Beskydy, tj. na hranici Moravskoslezského a Zlínského kraje Přípravná fáze (2013 - tvorba webových stránek, představení projektu ve Varšavě, jednání s vlastníky, nákup ovcí a vozíku, pilotní management) a realizační fáze (2014-2018).

Kdo bude projekt zajišťovat?

Hlavním realizátorem bude ČSOP Salamandr z Rožnova p. Radhoštěm (http://www.salamandr.info) ve spolupráci se Správou Chráněné krajinné oblasti Beskydy.

Jak bude projekt financován?

Celkové náklady 612 000 EUR

v tom
Evropská komise 459 000 EUR
Ministerstvo životního prostředí 99 000 EUR
spolufinancování 54 000 EUR (cca 1 350 000 Kč)

Jak bude projekt medializován?

Infopanely v terénu (20 ks), průvodce pro turisty (5 000 ks), plakáty (3 000 ks), brožura (1 000 ks), putovní panely (10 ks), Zpravodaj CHKO Beskydy (5 x 1 000 ks), kalendáře (700 ks), fotosoutěž (5 x), tiskové zprávy (3 x), konference (1 x), provoz webových stránek (1 x) a aktuality na jiných webových stránkách (5 x 2). V případě partnerské spolupráce může partner využít plně téma ve svém PR a marketingu.


CHCI PŘISPĚT K ZÁCHRANĚ




 

Líbí se Vám VBeskydech.cz ?


Copyright © 2013 - 2024 VBeskydech.cz. Všechna práva vyhrazena. Používá: NanoLynx 1.3.3.2 Modes: ubyt2020
Publikovat, kopírovat a rozšiřovat jakoukoliv část stránek je povoleno výhradně s písemným souhlasem autora stránky.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace