VBeskydech.cz

Kurz energetické medicíny podle Donny Eden
GPS: 49°13'32,123"N,17°39'47,233"E
Oblast: Hostýnské vrchy
Obec: Zlín
Adresa: Zlín, Soudní 1, P.O. BOX 175
762 57
E-mail: Poslat dotaz
Telefon: +420 577 004 618
Web: http://www.muzeum.zlin.cz

Oblíbené odkazy

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně získalo v kategorii Muzejní výstava roku 2013 cenu Gloria musaealis


sobota 17.5.2014, Muzeum jihovýchodní Moravy
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně získalo v kategorii Muzejní výstava roku 2013 cenu Gloria musaealis
Muzejní ceny získala muzea a galerie ze Zlína, Liberce a Prahy
foto Gloria musaealis – trofej | Foto: Ondřej Kocourek

16.5.2014 Propamatky.info: Gloria musaealis – trofej PRAHA

Zástupci muzea ve Zlíně, liberecké galerie a Národního technického muzea převzali v Praze ceny národní soutěže Gloria musaealis 2013. Český výbor Mezinárodní rady muzeí ICOM ocenil také galerie v Plzni a v Kutné Hoře.

Zástupci nominovaných institucí se setkali v Obecním domě 15. května, tedy krátce před Mezinárodním dnem muzeí, který se slaví 18. května. „Národní soutěž Gloria musaealis se konala podvanácté. Na šest desítek muzeí a galerií do ní přihlásilo 90 projektů. Loni jich bylo 73 od třiapadesáti institucí,“ informovala ředitelka Asociace muzeí a galerií Anna Komárková.

V kategorii Muzejní výstava roku 2013 získalo cenu Gloria musaealis Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně za stálou expozici Princip Baťa. Dnes fantazie, zítra skutečnost, která mapuje dějiny baťovského koncernu od založení firmy až do jejího znárodnění v roce 1945 a stručně shrnuje poválečný vývoj. Baťovskou éru rozděluje do témat pokrývajících základní obory působnosti koncernu: od výroby a budování zahraničních společností přes prodej, reklamu, dopravu až po nevýrobní sféru. Neopomíná zlínské filmové studio, osobnosti s ním spojené a fenomén moderního cestovatelství prezentovaný sbírkami Hanzelky a Zikmunda, Eduarda Ingriše a Stanislava Škuliny.

Za publikaci s názvem Mladí lvi v kleci. Umělecké skupiny německy hovořících výtvarníků z Čech, Moravy a Slezska v meziválečném období autorů Anny a Iva Habánových získala výroční cenu Oblastní galerie v Liberci. Kniha je postavena na výběru děl, která byla součástí meziválečných souborných výstav německo-českého výtvarného umění. Autoři v ní přiblížili i životní osudy tvůrců.

Cenu Gloria musaealis za Muzejní počin roku udělila porota Národnímu technickému muzeu v Praze za projekt, ve kterém loni dokončilo tvorbu stálých expozic a obnovilo důlní štolu. Budova muzea byla po 75 letech zkolaudována a završila se tak dlouhá historie, jejíž začátky se psaly na výstavě Vojty Náprstka v roce 1862 na pražském Žofíně a později v jeho Českém průmyslovém muzeu. Staletí technického důvtipu nyní muzeum představuje ve 14 stálých expozicích.

Galerie Středočeského kraje získala Cenu Českého výboru ICOM za výstavu mezinárodní sbírky současného umění nadace Tichy Ocean, v níž je na 500 děl od více než stovky umělců. Jejím východiskem je umělecký odkaz svérázného fotografa Miroslava Tichého z Kyjova. U nás byl dříve neznámý, ale našel obdivovatele mezi umělci v zahraničí, kteří věnovali nadaci výměnou za jeho snímky svá díla.

Zvláštní ocenění udělené na návrh čestného výboru soutěže v kategorii Muzejní počin roku patří Muzeu a galerii Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou za moderní expozici Sýpka – Muzeum Orlických hor obsahující řadu interaktivních prvků.

Organizátorem soutěže je ASOCIACE MUZEÍ A GALERIÍ ĆESKÉ REPUBLIKY.Zdroj informací: http://www.propamatky.info/cs/zpravodajstvi/hl ...
 

Líbí se Vám VBeskydech.cz ?


Copyright © 2013 - 2019 VBeskydech.cz. Všechna práva vyhrazena. Používá: NanoLynx 1.1.7.1
Publikovat, kopírovat a rozšiřovat jakoukoliv část stránek je povoleno výhradně s písemným souhlasem autora stránky.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace