VBeskydech.cz

Nadmořská výška: 707 m n. m.
GPS: 49°38'11,611"N,18°29'2,686"E
Oblast: Moravskoslezské Beskydy
Obec: Vyšní Lhoty
Adresa: Vyšní Lhoty, Vyšní Lhoty 200
739 51
E-mail: Poslat dotaz
Mobil: +420 604 618 400
Dostupnost
Vzdálenost vzdušnou čarou:
10 km východně od města Frýdek-Místek

Autobus:
linka Frýdek-Místek - Morávka, zastávka Vyšní Lhoty, pod Prašivou (3 km)

Vlak:
trať č. 322 - Český Těšín - Frýdek-Místek, vlaková stanice Dobratice pod Prašivou, (5,5 km)


Oblíbené odkazy

Sbírka na vzkříšení chaty Prašivá


úterý 12.5.2015 až středa 13.5.2015, Horská chata na Prašivé
Sbírka na vzkříšení chaty Prašivá
Iniciátorem akce je naše parta nadšenců a příznivců chaty snažících se o vzkříšení legendární beskydské horské chaty Prašivá. Tato architektonicky jedinečná dřevěná chata byla postavena v roce 1921 z veřejné sbírky a přispíval na ní dokonce osobně i Tomáš Garigue Masaryk. Od té doby slouží široké turistické veřejnosti. Cítíme povinnost postarat se o tento dar našich předků a zanechat jej i pro další generace. Pomůžete nám i Vy?

Sbírka na vzkříšení chaty Prašivá byla spuštěna v úterý 12.5. 2015.

Jak nás můžete podpořit?

- Přispějte finanční částkou – vyberte si z našich originálních odměn ať už hmotných či zážitkových - zde
https://www.startovac.cz/projekty/vzkriseni-chaty-prasiva/

- Dejte vědět všem přátelům a známým, že chata Prašivá se probouzí z dlouhého spánku.
- Přijeďte na brigádu či se jen tak na chatu podívat.

Ať tak či tak, za Vaši podporu Vám děkujeme a těšíme se na setkání na Prašivé.

Za celý team dobrovolníků a Klub přátel chaty Prašivá Vás zdraví chataři Martin a Michal.

***


Buďte součástí vzkříšení chaty Prašivá. Společnými silami vyměníme okna a zprovozníme 15 let zavřenou rozhlednu.

Horská chata Prašivá ožívá, nadšení dobrovolníků a nadšenců nemizí...Bohužel se ale pokladnička na opravy vyprazdňuje. Pomůžete chatě znovu ožít i Vy? Buďte součástí tohoto vzkříšení, na které budete moci být hrdí. Za získané prostředky z Vaší podpory tak vyměníme další nutná okna a zprovozníme 15 let zavřenou rozhlednu či opravíme kolotoč a houpačky pro děti. Pojďme zatáhnout společně za jeden provaz! Jedině teamovou prací lze dosáhnout úspěchu!

O projektu


Jsme parta nadšenců z Klubu českých turistů a jejich přátel, snažící se zachránit jedinečnou dřevěnou horskou chatu Prašivá. Za poslední desetiletí stavba chátrala a dostala se tak do nynějšího zoufalého technického stavu vyžadující nutnou rekonstrukci. Naši předci vybudovali tento beskydský skvost za pouhých 6 měsíců. Cítíme, že je naší povinností, aby chata sloužila i dalším generacím turistů a milovníků hor. Součástí projektu je mimo jiné renovace i zpřístupnění rozhledny či vybudování přírodního dětského hřiště. Aktuální dění na Prašivé neuniklo ani deníku IDNES.CZ v článku "Chata Prašivá se otevře v květnu" či České televizi v reportáži "Oprava chaty Prašivá".

Historie chaty

Skutečnost, že na Prašivé stojí od r. 1921 turistická chata, je výsledkem snahy českých vlastenců a mísních patriotů, kteří tím čelili expandujícímu německému spolku "Beskidenverein". Dřívější přednosta okresního soudu, pozdější vrchní soudní rada v Moravské Ostravě, Jan Valeček, byl nadšeným lyžařem a turistou. Právě on inicioval výstavbu první české turistické chaty na slezské straně Beskyd, a to na Prašivé, neboť tam byl k dispozici pozemek. Známý místecký stavitel Jaro Čermák vyhotovil nový projekt chaty. Stavba byla zahájena 11.dubna 1921 a již na podzim 2.října téhož roku předali chatu k užívání. Je neuvěřitelné, že chata v hodnotě 273.300 Kčs byla postavena za půl roku. O její výstavbu se zasloužili kromě okolních obcí, peněžních ústavů a státních lesů také soukromé osoby a stovky drobných dárců. Historickou zajímavostí je, že sám prezident Masaryk, jako člen Pohorské jednoty Radhošť, přispěl 5.000 korunami.

Současnost aneb jak to unás vypadá...

Majitelem chaty je Klub českých turistů (nezisková organizace) a jak to tak v neziskovkách bývá, nemá prostředky pro rozsáhlé a velmi nutné opravy. Spoustu věcí bylo opraveno svépomoci, ať už to byly dary příznivců chaty či stovkami odpracovaných dobrovolnických brigádnických hodin nadšenců z Klubu přátel chaty Prašivá. Přes veškeré nadšení a snahu chybí chatě dostatečná finanční podpora. Pojďte se krátce podívat, jak šel čas, co už se udělalo a jak to u nás aktuálně vypadá...


Po odkrytí palubek ve výčepu chaty na nás čekalo nemilé překvapení v podobě ztrouchnivělých nosných trámů...

...avšak zkušení řemeslníci pod taktovkou mistra tesaře se s tímto zprvu neřešitelným problémem dokázali bravůrně poprat.

Nejvíce ztrouchnivělá okna musela být vyměněna za nová. Snažili jsme se chatě vrátit původní historický vzhled dle zachovalých dostupných pramenů. Bohužel ale docházejí finanční prostředky na výměnu zbývajících částí.


Ani Bezručova místnost neunikla našim zapáleným brigádníkům. Zašlé obložení pečlivě vybrousili a zrenovovali. Přijďte se sami přesvědčit o jejich šikovnosti.


Kuchyně je nejdůležítějším místem na chatě. V těchto nových prostorách budou naši kuchaři pro Vás připravovat objednané dobroty :-)

Zajímavostí je, že téměř veškeré práce jsou z řad dobrovolníku, nadšenců, oddílu KČT Beskydy a Klubu přátel chaty Prašivá. Brigády se zde konají každý víkend, často i v týdnu a ruku k dílu může přiložit kdokoli – muži i ženy, mladí i staří, kutilové i absolutní zelenáči. Vhodná práce se najde pro každého a jakákoli pomocná ruka je vítána. Takže se řeže, brousí, natírá, uklízí, omítá, obkládá atd.

Až bude první etapa rekonstrukce hotová, mohou se návštěvníci těšit na opravenou historickou Bezručovu místnost. Velké rekonstrukce se dočkala již i kuchyně a sklad, právě se pracuje na novém obložení chodby palubkami a největší viditelnou změnou bude bezesporu nový výčep a bar. Další drobnější úpravy probíhají také na pokojích, chata dostala už i nový kotel, natírají se všechny vnitřní dveře a zárubně, na zahradě vzniklo nové ohniště a plánuje se také nový nátěr střechy a vnějšího opláštění.

Co máme dále v plánu?

Rekonstrukce a úpravy na chatě nejsou ani zdaleka u konce, ba naopak. Rádi bychom opravili a pro Vás znovu zpřístupnili rozhlednu, otevřeli přírodní dětské hřiště, zútulnili a zařídili více pokojíky či zateplili chatu včetně nutné výměny mnoha dalších oken. To vše se ale neobejde bez Vaší podpory.


Na co se můžete těšit?

Ještě před dostavěním chaty v roce 1921 byla hora Prašivá jakýmsi magnetem poutníků a turistů. Postupem času se toto místo stalo oblíbeným víkendovým útočištěm rodin s dětmi, cyklistů, trempů, zkrátka všech milovníků přírody. Proto i my chceme pokračovat v místních tradicích, které nám předci zanechali. Našim největším přáním je znovu chatě vrátit již dávno zašlou slávu a lesk. Vězte proto, že se máte opravdu na co těšit!Zdroj informací: https://www.startovac.cz/projekty/vzkriseni-ch ...
 

Líbí se Vám VBeskydech.cz ?


Copyright © 2013 - 2019 VBeskydech.cz. Všechna práva vyhrazena. Používá: NanoLynx 1.1.8
Publikovat, kopírovat a rozšiřovat jakoukoliv část stránek je povoleno výhradně s písemným souhlasem autora stránky.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace