VBeskydech.cz

Kurz energetické medicíny podle Donny Eden
GPS: 49°20'17,010"N,17°59'32,637"E
Oblast: Valašsko - Javorníky - Vsetínské vrchy
Obec: Vsetín
Adresa: Vsetín, Svárov 1080
755 01
E-mail: Poslat dotaz
Telefon: +420 571 417 994
Mobil: +420 739 575 052
Web: http://www.kinovatra.cz

Oblíbené odkazy

VSETÍNSKÝ FILMOVÝ MARATON 2014 má již sestavený program


pondělí 17.2.2014, Kino Vatra
VSETÍNSKÝ FILMOVÝ MARATON 2014 má již sestavený program
Máme sestavený program festivalu. Celkem promítneme 15 celovečerních a tři krátké filmy. V rámci cyklu Nová černohorská kinematografie můžete vidět celkem 8 filmů natočených v rozmezí let 2002-2012 (z toho 5 celovečerních). Domníváme se, že všechny u nás zažijí svou českou premiéru. Do rozsáhlejšího celku Černohorci v jugoslávském filmu jsme zařadili 10 filmů z let 1969-1987. Jeho základem je retrospektiva nejvýznamnějšího černohorského režiséra Živka Nikoliće (5 filmů). Tu doplní filmy dalších významných černohorských režisérů - Branka Baletiće, Branislava Baštace, Zdravka Nikoliće a Radomira Šaranoviće. Možná největší raritou bude projekce "černohorského" filmu ukrajinského režiséra Jurije Iljenka. I filmy z tohoto cyklu budou většinou promítány v české premiéře. Z osmnácti filmů překládáme speciálně pro náš festival 14 filmů. Nejvíce si zakládáme na tom, že všechny filmy promítneme s českými titulky přímo v obraze. Žádné odklepávání titulků pod film! Letos nebudeme promítat výhradně z DVD - čtyři filmy promítneme z 35 mm filmu, jeden z Blu-ray.

***********
30. 1. 2014

Přípravy na 7. ročník Vsetínského filmového maratonu vrcholí

Již sedmým rokem se systematicky věnují lidé ze vsetínského filmového klubu kinematografii zemí Balkánského poloostrova. Každoročně připravují ve spolupráci s Domem kultury Vsetín a Městem Vsetín třídenní filmovou přehlídku, která nabízí ty nejzajímavější snímky, zaměřené vždy na produkci jedné konkrétní balkánské země za účasti významných hostů.

V průběhu předchozích let tak bylo návštěvníkům Letního filmového maratonu představeno na 115 snímků ze současné kinematografie rumunské, slovinské, makedonské, bulharské, srbské a chorvatské. Přičemž 40 filmů zažilo právě díky této přehlídce svou českou premiéru.

Pro letošní rok se pořadatelé z Filmového klubu ve Vsetíně rozhodli posunout termín konání akce z letního období na začátek měsíce dubna. S touto změnou souvisí úprava dosavadního názvu festivalu na Vsetínský filmový maraton, který pro tentokrát ponese podtitul Cinema Montenegro a bude prezentovat, jak již z názvu samotného vyplývá, na 15 filmů ze současné černohorské filmové produkce.

Program bude rozdělen do dvou tematických celků. Prvním z nich bude „Nová černohorská kinematografie“. „Současná černohorská kinematografie je poměrně malá. Po osamostatnění v roce 2006 se v této malé balkánské zemi několik let filmy téměř netočili. To se ale nyní pozvolna mění, proto můžeme představit českému publiku několik filmů mladých černohorských filmařů. Většina z nich bude mít u nás českou premiéru,“ vysvětluje předseda vsetínského filmového klubu ing. Milan Kostelník.

Druhý tematický blok bude sledovat „Černohorce v jugoslávském filmu“. „Jugoslávie je již více než dvacet let minulostí. Její krvavý rozpad jakoby překryl vše dobré, co se v této zemi událo. Možná největším pomníkem je této zemi velkolepá kinematografie. Z jugoslávských dob nám zbylo obrovské množství pozoruhodných filmů. Také Černohorci byli u toho a jejich jména lze spojovat z mnoha filmovými klenoty. Asi největší černohorskou osobností, kterou dala světu Černá Hora je režisér Živko Nikolić. V rámci programu chystáme jeho velkou režijní retrospektivu,“ dodáva Jiří Fiala, dramaturg festivalu.

Kromě toho budou mít diváci možnost vidět také 6 filmů dalších černohorských režisérů z 60. – 80. let minulého století, kdy většina z nich bude promítána v českém kině vůbec poprvé. (-Mgr. Klára Obručová-)Zdroj informací: http://www.fkvsetin.cz/LFM2014.htm
 

Líbí se Vám VBeskydech.cz ?


Copyright © 2013 - 2019 VBeskydech.cz. Všechna práva vyhrazena. Používá: NanoLynx 1.1.7.1
Publikovat, kopírovat a rozšiřovat jakoukoliv část stránek je povoleno výhradně s písemným souhlasem autora stránky.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace