VBeskydech.cz

GPS: 49°32'43,820"N,18°26'52,127"E
Oblast: Moravskoslezské Beskydy
Obec: Ostravice
Adresa: Ostravice

Oblíbené odkazy

Bezručovu chatu na Lysé hoře ozdobí dřevěné erby z dílny proskovického řezbáře


úterý 3.3.2015, Bezručova chata
Bezručovu chatu na Lysé hoře ozdobí dřevěné erby z dílny proskovického řezbáře
Budou čtyři, z voňavého dřeva a vyřezané zručnou rukou Karla Sýkory z Proskovic u Ostravy. Dřevěné erby čtyř obcí budou jednou z nových atrakcí v dostavěné Bezručově chatě na vrcholu Lysé hory v Beskydech.

Přehrajte si celý příspěvek http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3328762

Ostravice, Malenovice, Krásná a Staré Hamry. Čtyři vesnice, které najdete v podhůří Lysé hory. Právě jejich erby teď ve své sklepní dílně v domku v Proskovicích u Ostravy vyřezává kutil, turista a sportovec Karel Sýkora. Masivy ze štípané lípy byste zanedlouho měli najít v obnovené turistické Bezručově chatě na vrcholku nejvyšší hory Moravskoslezských Beskyd.

„To jsou erby obcí, jejichž katastry se dotýkají vrcholu Lysé hory. Mám tady tři erby – Ostravice, Malenovic a Krásné. Erb Starých Hamer řeže kamarád řezbář Dalibor Šplíchal,“ vysvětluje řezbář Karel Sýkora.

Má před sebou ještě erb Nového Hrozenkova, o kterém říká, že je cvičný. „Na něm budeme rozhodovat, jaký použijeme nátěr,“ dodává.

A proč vlastně se ty erby dělají? „Je to proto, abychom té nové chatě Klubu českých turistů dodali ten genius loci. Dohodli jsme se tak se stavbyvedoucím a představitelem klubu turistů Jirkou Stejskalíkem. Přesné místo umístění erbů ještě není, ale s největší pravděpodobností budou na jižní stěně, jak je chráněná terasa. Proto musíme dobře zvážit nátěry, abychom zabránili hnilobě a škůdcům,“ říká řezbář.

Erby budou 71 centimetrů vysoké a šířka je od 45 do 62 centimetrů. Na jejich výrobě se podílí také řezbářova manželka, paní Hana Sýkorová, a to po výtvarné stránce.

„Pak se radíme na písmu, to dělám já na počítači. A ještě bych chtěla dodat, že každý ten erb je ve skutečnosti barevný – a v tom dřevě se to nebude barvit, takže to bude rozlišeno jen strukturou těch povrchů. Čili se radíme, jak udělat ten povrch. Aby to, co je bílé, bylo ‚bílé‘ všude,“ dodává paní Sýkorová.

Více si k dřevěným erbům vyráběných pro Bezručovu chatu na Lysé hoře v Beskydech poslechněte v záznamu magazínu Křížem krajem (viz odkaz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘). Tento i další záznamy pořadu najdete také v iRadiu.

Autor: Petra ŠtrymplováZdroj informací: http://www.rozhlas.cz/ostrava/publicistika/_zp ...
 

Líbí se Vám VBeskydech.cz ?


Copyright © 2013 - 2019 VBeskydech.cz. Všechna práva vyhrazena. Používá: NanoLynx 1.1.7.1
Publikovat, kopírovat a rozšiřovat jakoukoliv část stránek je povoleno výhradně s písemným souhlasem autora stránky.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace