VBeskydech.cz

Nadmořská výška: 496 m n. m.
GPS: 49°31'32,642"N,18°45'9,798"E
Oblast: Slezské Beskydy
Obec: Mosty u Jablunkova
Adresa: Mosty u Jablunkova, Mosty u Jablunkova 800
739 98
E-mail: Poslat dotaz
Telefon: +420 558 337 911
Web: http://www.mostyujablunkova.cz
Dostupnost
Vzdálenost vzdušnou čarou:
6,5 km jižně od města Jablunkov

Auto:
z Třince po silnici I/11, u obce Bocanovice sjedete na silnici II/474 a pojedete 5 km rovně

Autobus:
linka Třinec - Mosty u Jablunkova, Návsí - Mosty u Jablunkova, zastávky Mosty u Jablunkova - u hřiště,, Lupinská,, pod kopcem,, pož. zbroj.,, mateřská škola,, Zelenina,, Obecní úřad,, Bagno,, rozc. Šance,, pod Šancemi,, Šance, škola,, Šance, kaplička,, Šance, konečná

Vlak:
vlaková stanice Mosty u Jablunkova


Oblíbené odkazy

Medvěd dostal „po zimě“ chuť na med


pátek 28.3.2014, Mosty u Jablunkova
Medvěd dostal „po zimě“ chuť na med
V minulém týdnu byl v Mostech u Jablunkova hlášen a následně i odborníky potvrzen výskyt medvěda. Mladý medvěd, hledající nejspíše nové území, přišel pravděpodobně z Polska nebo Slovenska. Zhruba stokilový huňáč se zaměřil na úly u lesa.

Zda se mu podaří přejít dále do Beskyd závisí na překonání mnoha bariér, se kterými se na Jablunkovsku setká.

http://valasskakrajina.cz/medved-dostal-po-zime-chut-na-med/

V Beskydech se objevil medvěd, potvrdili ochránci přírody
Velikost textu:
26. 3. 2014 16:24, autor: asi
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/267579-v-beskydech-se-objevil-medved-potvrdili-ochranci-prirody/

Mosty u Jablunkova – V okolí Mostů u Jablunkova se toulá medvěd. Jasně to potvrzují stopy, které zanechal kolem včelích úlů tamního včelaře. Podle ochránců přírody je pravděpodobné, že do této části Beskyd přišel přes takzvaný migrační koridor ze Slovenska nebo Polska. Dostat se dál do Beskyd pro něho může být problematické i nebezpečné, protože průchodů pod frekventovanými silnicemi je minimum.

Medvěda přilákal med včelaře Josefa Kluze. Mobilní úly měl postavené na palouku u lesa. Medvěd k nim přišel nejméně dvakrát a jeden z nich úplně rozebral. Chovatele návštěva chráněné a ohrožené šelmy nepotěšila, škodu spočítal na několik tisíc korun. Má ale nárok na náhradu. "Plástve byly rozmetané všude kolem. Zničil úl. A když k tomu přidám práci, odhaduji škodu asi na pět tisíc korun," řekl České televizi.

Ochránci přírody jsou rádi, že medvěd našel do Beskyd cestu. "Výskyt medvěda zjišťujeme v oblasti Beskyd téměř každoročně, ale teď se to stává poměrně vzácně," potvrdila zooložka Dana Bartošová z Chráněné krajinné oblasti Beskydy.

Ochránci nachystali fotopasti

Ochránci přírody doufají, že se šelma na místo ještě vrátí. Na stromy proto upevnili fotopasti, aby medvěda zachytili. "Pokud se medvěd vrátí, je téměř stoprocentní šance, že ho naše fotopast zachytí. Baterie vydrží téměř měsíc," řekl Miroslav Kutal z Hnutí Duha, který se účastní pravidelného sčítání šelem. Medvědí stopy na místě poznal. Předtím vše zdokumentovali lidé z CHKO Beskydy a udělali sádrové odlitky.

V Beskydech se v posledních letech pohybuje jen několik medvědů. "Podle posledních odhadů se v oblasti Beskyd včetně přilehlé pohraniční strany Slovenska vyskytují dva až tři medvědi, tři až pět vlků a kolem osmi až deseti rysů," shrnula Dana Bartošová po loňském sčítání šelem.

Beskydy jsou jediným místem v České republice, kde se objevují všechny tyto tři šelmy pohromadě. Kvůli jejich výskytu je Chráněná krajinná oblast Beskydy zařazena mezi evropské významné lokality velkých šelem. Jejich největším nepřítelem jsou pytláci, pohyb jim omezují frekventované cesty a zástavba.Zdroj informací: http://valasskakrajina.cz/medved-dostal-po-zim ...
 

Líbí se Vám VBeskydech.cz ?


Copyright © 2013 - 2019 VBeskydech.cz. Všechna práva vyhrazena. Používá: NanoLynx 1.1.8
Publikovat, kopírovat a rozšiřovat jakoukoliv část stránek je povoleno výhradně s písemným souhlasem autora stránky.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace